Jump to content

Nasljeđivanje - maloljetnik


siječanj

Preporučene objave

Poštovani,

Zanima me način na koji svom djetetu mogu osigurati nasljedstvo djeda i bake. Otac, njihov sin je preminuo. Dijete je maloljetno, a ja sam skrbnik.

Nakon smrti oca, djed i baka su prodali postojeće nekretnine, a kupili nove. Obzirom na trenutne okolnosti, vjerujem i dosta "stavili sastrane". Bojim se da "nove" nekretnine više ne glase na njih već na njihove sinove s kojima žive i da na taj način pokušavaju jednom izbječi "podjelu" u kojoj bi pravo imalo i moje dijete (njihov unuk). Ne znam kako to provjeriti.

Dijete još dugo neće biti punoljetno i bojim se da čekajući punoljetnost ne bude kasno za osigurati barem zakonski dio nasljedstva. U svakom slučaju, smatram da trebam inzistirati na tome da dobije svoj dio, kakav god bio jer na to ima pravo preko svog oca. Ili sam u krivu?

Zanima me da li bih trebala poduzeti nešto što prije ili čekati punoljetnost i tad biti samo podrška?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li to znači, ako se moje sumnje ostvare, da su nekretnine kupljene njihovim novcem, na ime njihovih sinova, da dijete nema što tražiti? Da su u tom slučaju njihova dijeca izigrala svog trenutno maloljetnog nečaka?

Zapravo moje pitanje nije bilo vezano za nasljeđe nakon smrti, već dokazivanja da su nekretnine samo "pretočene" i tako jedan od nasljednika izigran. Samo zbog te činjenice se bojim da će biti kasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da su u tom slučaju njihova dijeca izigrala svog trenutno maloljetnog nečaka?

zasad samo nagađate jer niste sigurni tko je upisani vlasnik novih nekretnina .

dokazivanja da su nekretnine samo "pretočene" i tako jedan od nasljednika izigran.

Članak 30.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

""Pravo vlasništva je stvarno pravo na određenoj stvari koje ovlašćuje svoga nositelja da s tom stvari i koristima od nje čini što ga je volja te da svakoga drugoga od toga isključi, ako to nije protivno tuđim pravima ni zakonskim ograničenjima""

…………

Već rečeno da trenutno nemate nikakva prava po pitanju konkretnih nekretnina,tako da glede odredbe čl.30.ZV,vlasnikovo raspolaganje nije protivno tuđim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li to znači, ako se moje sumnje ostvare, da su nekretnine kupljene njihovim novcem, na ime njihovih sinova, da dijete nema što tražiti? Da su u tom slučaju njihova dijeca izigrala svog trenutno maloljetnog nečaka?

Zapravo moje pitanje nije bilo vezano za nasljeđe nakon smrti, već dokazivanja da su nekretnine samo "pretočene" i tako jedan od nasljednika izigran. Samo zbog te činjenice se bojim da će biti kasno.

vlasnik nekretnine može slobodno raspolagati svojom imovinom.

njegova imovina je nečije nasljedstvo tek nakon njege smrti.

ako nema imovine nema se šta nasljediti.

 

nasljedstvo se stiče tek nakon smrti vlasnika nekretnine a ne nakon smrti mogućeg nasljednika.

osoba koja nije živa ne može biti nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Ne bih željela unositi nemir u živote, a pogotovo ne djetetov. Međutim, ne bih željela niti da dijete ostane barem bez simboličnog nasljedstva po svom ocu jer znam da se ni on s tim ne bi složio. Možda zakon kaže da u ovom slučaju dijete ne bi imalo pravo na ništa, ali moralno bi bilo da ima pa barem neku sitnicu. Nije ovdje stvar materijalnih vrijednosti, iako su navedeni dobrostojeći i mogli bi djetetu osigurati jednako kao i svojim drugim unucima. Stvar je upravo nepravde iz prethodne rečenice. No, nije ovo forum o moralu... Dakle, samo čekati i vidjeti što se događa.

Još jednom hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija