Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice, upis u zemljišne knjige


dario_g

Preporučene objave

Poštovani,

Molio bih savjet vezan uz razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Pok. otac je bio stvarni vlasnik četiri građevinske parcele (u katastru upisan kao jedini posjednik istih, ali u vlasničkim listovima su kao suvlasnici upisani pok otac, njegova pok braća i njihovi potomci jer vlasničke listove ovih čestica nitko nije sređivao, nitko od ovih upisanih knjižnih suvlasnika ne osporava očevo faktično vlasništvo nad ovim česticama ali ima jako puno upisanih suvlasnika)

Nakon očeve smrti rješenjem o nasljeđivanju trojica moje braće i ja smo naslijedili svaki za po ¼ prava posjeda na ove četiri nekretnine kao i po ¼ prava vlasništva očevog vlasničkog udjela na istima.

Pošto jedan od moje braće ne želi diobu, a s obzirom na opisanu situaciju u zemljišnim knjigama, molio bih savjet je li u opisanoj situaciji moguće zatražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice. Pretpostavljam da je prethodno potrebno raščistiti vlasničke listove svake od ovih nekretnina do stanja ¼ vlasništva svakog od moje braće, a potom zatražiti razvrgnuće suvlasništva. Koja je procedura i koje su moguće teškoće s obzirom da jedan od moje braće nije zainteresiran za sređivanje odnosno uskladu stvarnog stanja vlasništva sa knjižnim, kao ni za diobu .

Moj interes bi bio stupanje u vlasništvo jedne cjelovite parcele uz ustupanje mojih udjela u drugim parcelama mojoj braći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo morate riješiti imovinsko-pravni dio vezan uz pravo vlasništva oca, pa onda suvlasništvo vas četvero.

 

Svaki suvlasnik može zahtijevati razvrgnuće suvlasničke zajednice, i primarno pravilo u tome jeste dogovor suvlasnika, ako dogovora nema, nekretnine se dijele geometrijski (ukoliko je takva dioba moguća), ako nije onda idu "na bubanj", pa se dijeli novac dobiven njihovom prodajom.

 

Obzirom vas ima četvero, a ujedno se radi i o 4 parcele, logika stvari nalaže da svatko uzme jednu i da se to dogovorite. Eventualno onaj tko bi dobio atraktivniju (čitajte skuplju) parcelu može isplatiti ostale za njihov udio u povećanoj vrijednosti parcele u odnosu na ostale. Uglavnom, dogovor vam je uvijek najbolji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, veliko hvala na odgovoru. U pravu ste što se tiče razvrgnuća suvlasništva, vjerojatno bi vodilo u smjeru raspodjele cjelovitih čestica jer ni jedna nije veća od 750 m2 pa bi cijepanjem bile obezvrijeđene tj. ne bi bile izgradive.

 

Što se tiče razvrgnuća suvlasništva manje-više mi je jasna primjena zakona na konkretnom slučaju, zapravo mi nije jasan ovaj prvi dio vezan uz rješavanje prava upisa vlasništva pok. oca.

Trebao bih podići tužbu protiv svih upisanih suvlasnika pok. oca na svakoj parceli posebno ili je moguće na sve četiri zajedno ( upisani suvlasnici nisu svi isti na svakoj parceli)? Tužba bi bila na ispravak uknjižbe , na dosjelost posjeda ili što drugo?

 

Tužbom bih trebao ishoditi presudu na pravo uknjižbe svoje braće i mene za svakog po ¼ vlasništva na svakoj parceli pa nakon toga pokrenuti razvrgnuće suvlasništva?

 

Kako sam naveo, jedan brat ne želi sudjelovati u rješavanju imovinsko pravnih odnosa, pa kako onda bez njegovog učestvovanja možemo ishoditi presudu za pravo uknjižbe za svakog po ¼ prava vlasništva protiv upisanih suvlasnika pok. oca? Koliko objektivno može potrajati postupak rješavanja prava vlasništva pok. oca u odnosu na ostale suvlasnike i što bi bilo sa porezom kod stjecanja prava na uknjižbu? Molim pomoć.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno ste izvanknjižni (su)vlasnici. Da bi postali knjižnim (su)vlasnicima (pa onda razvrgnuće), biti će potrebna ili tužba za utvrđenje prava vlasništva protiv trenutno upisanih vlasnika (ili njihovih nasljednika), a možda je moguće to riješiti i preko instituta pojedinačnog ispravnog postupka (zavisi jer ne znam detalje, pa bi bilo dobro da vam to pogleda odvjetnik).

 

Ako se ovaj Averell Dalton (četvrti brat :-)) protivi i sređivanju ZK stanja, smatram da to možete učiniti i bez njega, obzirom na čl. 46. st. 2. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

 

O trajanju postupka ne bih, jer je doista nemoguće za precizirati.

 

Što se poreza tiče, prema čl. 11. t. 8. Zakona o porezu na promet nekretnina, trebali biste biti oslobođeni istog. No, nažalost, PU zna ponekad tumačiti i suprotno zakon, ali o tom-potom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija