Jump to content

Preseljenje razvedene žene u Irsku s djecom


Dubravka Mala

Preporučene objave

Poštovani!

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Razvedena sam ima već dvije godine i imam dvoje djece (6 i 11 g). Djeca su pravomoćnom sudskom odlukom dodijeljena za život sa mnom. Otac ima pravo viđanja i redovito ih viđa. Ne plaća alimentaciju. U postupku smo ovrhe.

Moj sadašnji nevjenčani suprug preselio se u Irsku gdje je dobio posao i tu nastaje moj problem. Ja bih se s dvoje djece preselila kod njega. Otac ne pristaje nego zahtijeva da djeca ostanu kod njega a ja nek idem gdje želim. Spremam se pokrenuti sudski postupak da sud odluči da smijem djecu odvesti u inozemstvo, ali odvjetnik mi kaže da mi prvo treba gore posao ili boravište, jer ne mogu "na osnovu ničega" tražiti da djecu odvedem. Je li to istina? Mogu li ja na osnovu vanbračne zajednice tražiti spajanje obitelji na sudu i što mi je potrebno priložiti na sud da bih dobila presudu da mogu odvesti djecu na život u inozemstvo?

i još jedno: mogu li bez oca izvaditi djeci osobne ili putovnice? jer i ukoliko dobijem presudu, on će raditi probleme i s time...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi bolje da imate posao ili bar ponudu za posao ali mozete pokrenuti postupak i jer zelite zapoceti zajednicki zivot sa novim partnerom u Irskoj. Ako vam sud odobri odlazak moci cete preko CZSS-a koji ce vam dati posebnu potvrdu izvaditi putovnice ili osobne bez oca. Zapitajte se ipak da li vam je odlazak u inozemstvo i odvajanje djece od oca jedino rjesenje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru.

1. od bivšeg supruga naslijedila sam 20 tisuća eura duga zbog obrta koji je glasio na moje ime a on ga je vodio.

2 ostavila sam mu obiteljsku kuću koju je sagradio moj otac i otišla u podstanare zbog nasilja u obitelji.

inozemstvo mi se čini kao najbolja ideja da bih riješila sve svoje probleme i prilika koja se ne propušta.

 

Pod ponudom za posao se podrazumijeva što točno? jer ukoliko i dobijem neki letter da su zainteresirani za mene nitko me u Irskoj neće čekati 6 mjeseci dok sud donese odluku, bila ona u moju korist ili ne. Ne znam da li Irska izjednačava vanbračnu zajednicu kao i bračnu... tu kod nas je ovo onako, oprostite na izrazu, ali poprilično nategnuto. tako da ako dođem npr. s prijavljenim boravištem za mene u Irskoj, postoji li veća šansa da sud donese odluku u moju korist?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo bi trebali otici u CZSS i vidjeti jel imate njihovu podrsku, obicno je majke u takvim slucajevima i dobe od njih a sud slijedi njihovu preporuku. Ako ste u dugovima a bivsi suprug vam jos k tome ne placa alimentaciju imate i opravdan ekonomski razlog za preseljenje uz suzivot sa novim partnerom. Mislim da taj postupak nece bas biti pravomocno rijesen za 6 mjeseci, prije da ce trajati duze s obzirom na brzinu naseg pravosudja. Pod ponudom za posao sam mislio da sastavite resume na Engleskom te ga mailom proslijedite poslodavcima u Irskoj a pozitivne odgovore u kojima vas primjerice zovu na razgovor prilozite sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve se da zakljuciti iz prvog posta. Otac djece je bivsi suprug koji po rijecima majke ne placa alimentaciju i trenutno je pod ovrhom, djecu vidja redovito i protivi se odlasku djece i majke u Irsku kod novog partnera. Da se malo ispravim, dosta je bitno Dubravka da na sudu navedete adresu ( boraviste ) gdje cete zivjeti u Irskoj jer ce otac i dalje imati pravo na vidjanje djece ako sud odluci u vasu korist i morat ce se znati gdje i kada ih moze posjecivati......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, pa to sam i mislila priložiti, moj sadašnji vanbračni partner koji živi u Irskoj gore ima zaposlenje i boravište, a i ja se mogu kod njega prijaviti... možda su mi tad veće šanse. slažem se s tim, samo da napomenem, da djeca viđaju oca kroz sve školske praznike , dakle to bi bilo 2 mj ljeti i dva tjedna zimi, ja bih ih otpratila u Hrvatsku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa sud ce tako nesto sta se vidjanja tice i odrediti buduci da se sadasnja vidjanja nece moci odrzavati. Probajte ipak postici dogovor s ocem da se ne morate povlaciti po sudu. Ponudite mu skidanje ovrhe i buduci da cete tamo imati bolje financijske uvjete, mozda da mu ponudite smanjenje alimentacije jer vjerojatno ni njegova novcana situacija nije bas bajna.....dogovor je uvijek najbolje rjesenje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno nigdje nisam ni napisao da je to u interesu djece iako ako je sve napisano tocno tj, da otac ne placa uzdrzavanje, da je ostavio majku djece u dugovima poslije razvoda, da je majka podstanar itd sta bi ta zena trebala sa svojom djecom zivjeti od zraka? Situacija u drzavi je takva da tko god moze bjezi iz nje, granice su otvorene, radne dozvole su ukinute i svako ima pravo na bolji zivot. Po napisanome sud ce 99% odobriti toj majci odlazak sa djecom a otac ce i dalje imati obvezu placanja uzdrzavanja i bit ce i dalje pod ovrhom. Nigdje nisam spominjao trgovinu djecom ili alimentacijom vec posto ce otac biti uskracen za tjedna redovita vidjanja da mu se bar malo olaksa odvojenost od djece skidanjem ovrhe i eventualnim smanjenjem alimentacije u zamjenu za pristanak majci umjesto uzaludnog sudjenja. Samim time bi mogao tu i tamo posjetiti svoju djecu u Irskoj buduci ce financijski si to moci priustiti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo je pitanje bilo upućeno svima koji sudjeluju u ovoj raspravi.

 

Ako se ne varam djeca su zajednička, imaju i oca i majku.

Ja isto vjerujem da će sud donijeti odluku da djeca mogu ići sa majkom i to prije svega zato što se rukovodi stereotipima i predrasudama, a ne objektivnim kriterijima.

Ljubav djeteta i roditelja ne uvjetuje financijska situacija niti stanje u državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se s vama, djeca su zajednicka i trebaju i imaju pravo na oba roditelja. Ne slazem se sa ovim dijelom o financijama i ljubavi. Roditeljska briga i ljubav su jako vazni medjutim djeca ne mogu zivjeti samo od ljubavi, trebaju hranu, odjecu, obucu, kvalitetno skolovanje, mobitele, tablete, kompjutere itd....ako ova majka zbog financija ode iz zemlje da li to znaci da ce ta djeca manje voljeti svoga oca ili da ce otac prestati voljeti njih? U idealnom svijetu uopce ne bi bilo razvoda i sva djeca bi imala sretno djetinjstvo i odrastala bi bezbrizno.....nazalost stvarnost je drukcija, zivimo u svijetu gdje ce ubrzo svaki drugi brak zavrsavati razvodom a slucajeva poput ovog ce biti sve vise i vise a najvise ce patiti djeca.....Da li postoji neko univerzalno rjesenje i carobni stapic? Nazalost ne...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj previd glede prethodnog upita, ja sam vas krivo shvatio.

 

Imate li pravo doseliti se u Irsku bez zaposlenja, a u svrhu spajanja obitelji, zavisi o Zakonu o strancima Republike Irske. Meni njihova legislativa nije poznata.

 

No, glede odlaska stvari su takve kakvima ih je Mario prezentirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija