Jump to content

Vlasništvo


paperino

Preporučene objave

Poštovani vlasnik sam 1/1 čestice zemlje od 20 kvadrata temeljem kupoprodajnog ugovora.Na istoj čestici je sagrađena kuća stara 100 godina.Kuća je ukupne površine 50 kvadrata.Znači 20 kvadrata je sagrađeno na mojem zemljištu.Molim, koja su moja prava obzirom da se kuća prodaje, amene kao vlasnika spomenutih 20 kvadrata od ukupne površine kuće nitko ne kontaktira.Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,nisan znala da je na kupljenoj određenoj čestici tuđa zgrada.Prikazano mi je vizualno da kupujem to i to,a ništa nije bilo zemljišno knjižno sređeno.Tako da mi je prikazano da kupujem i zemljište koje na kraju nije bilo moguće uknjižiti na mene jer je vlasnički list bio na drugog čovjeka i on se nije htio složiti za odricanje jedne druge čestice koju sam takođe istovremeno kupila i na toj je čestici /što je veoma važno/ bila crna jama za otpadne vode.Platila sam porez za točno određeno česticu u određenim kvadratima upravo na česticu na koju sam se jedino i mogla uknjižiti jer je ugovorom ista i prodana i bila je laički rečeno "čista",odnosno prodavatelj je imao za istu vlasnički list.Tako da sam platila porez za više kvadrata nego što ih stvarno posjedujem,a ovih 20 kvadrata /vlasnički mojih/pripadaju tuđoj kući koju mnogobrojni suvlasnici sada prodaju.Imam li uoće kakova vlasnička prava?Ugovor je sklopljen 2000.godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kakva su bila vaša vlasnička prava do sad,bit će i kasnije,jer nevidim šta to u odnosu na vaša prava mijenja konkretna kupoprodaja,budući da vi niste nikad vršili faktičku vlast nad tih 20 m2,a kako se radi o građevini starosti oko 100 godina.sasvim izvjesno da je vlasništvo nad zemljištem stečeno izvornim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U istom kupoprodajnom ugovoru sam kupila i č.z. na kojoj je bila sagrađena crna jama,gdje se treća osoba pozvala na vlasnička prava 1/1 bez obzira što nikad nije vršila faktičku vlast nad crnom jamom.Poziva se vlasnički list i to je to.Znači kada NOVI vlasnik bude tražio uknjižbu nebitno je što sam ja vlasnik 20 metara kvadratnih i što sam na tih 20 m platila porez/normalno uvečan za metre/.Kuću je u raspadajućem stanju,ne koristi je nitko 20 godina,pokojnica nije imala stvarne nasljenike,već3-4 rodno srodstvo,kuća je pod ovrhom jer nisu plačali dom za stare i nemoćne.Kuća pravi stalnu štetu/padaju kupe,zid-inače zajednički sa našim/ puca i prijeti urušavanju.Inače uknjižena parcela na mene 1/1 je upravo u obuhvatu tog zajedničkog zida kojeg ne mogu sanirati i spriječiti nastavak štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede vlasništva, stvari su jasne - nemate ga odnosno druga strana stekla ga je dosjelošću ili pak građenjem na tuđem zemljištu.

 

Ostaje za vidjeti može li se što postići prema prodavatelju sukladno pravilima obveznog prava, iako je i to vrlo upitno, jer se nekretnina ne kupuje "na blef", bez da ste se uvjerili na licu mjesta što zapravo kupujete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija