Jump to content

Udruga odbija povrat sredstava, intitucija članarine


Tito Brezovacki

Preporučene objave

Štovani,

 

Krajem 2014. uplatio sam gotovo 3000 kuna na račun udruge za uslugu leta balonom (za suprugu, dijete i sebe) na području Zagreba.

Da preskočim moguće neobjektivne i nedokazive razloga nekonzumiranja usluge, dolazim do trenutnka kada 10 mjeseci kasnije (rujan 2015.) pismeno tražim povrat sredstava (nakon što mi je od strane članice udruge pojašneno da je to moguće).

 

Nakon pismenog zatraživanja, (izgleda) odgovorni iz udruge odgovara na mail da niti moraju niti žele vratiti novac za neostvarenu uslugu vadeći se na instituciju članarine.

 

Naime moju uplatu oni sebi tumače kao pristupanje članstvu (bez mojeg, supruginog ili djetetovog) potpisa i/ili pristanka.

 

Iz Gradskog upravnog tijela, područni ured Sesvete (nadležnog za tu udrugu) govore da su upoznati s zlouporabom institucije članarine i da se moram obratiti Područnom uredu Zagreb, Odjel za nadzor, zatim Tržišnoj inspekciji te Poreznoj upravi.

 

Koje su moje pravne mogućnosti glede osporavanja primjene institucije članarine/prisilnog članstva?

Naime svatko upoznat s pričom pojašnjava da je to jasna zlouporaba (jer sam platio uslugu a ne članarinu), no nitko nezna po kojem zakonu/članku imam osnovu žalbe.

 

Svakako se nadam da ću moći izbjeći posljednju upciju: privatnu tužbu.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što je nešto ujedno i članarina, ne isključuje da je to cijena usluge.

Pogotovo ako na webu (primjer) napišu: "Cijena leta u balonu ..."

 

Ako ste ugovor sklopili 'na daljinu' (kupili van prostorija udruge) trebali ste dobiti i obavijest o pravu na jednostrani raskid ugovora; ako niste, trebate poslati obavijest o raskidu... prema Zakonu o zaštiti potrošača, čl. 72 i 73 (1). Vidjeti i mingo.hr.

 

Ako izbjegavaju porez prikazujući uslugu kao članarinu, to bi trebalo prijaviti PU. (Tako da i država nešto dobije :))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već spomenuto Gradsko upravno tijelo, područni ured Sesvete, (gđa. N.D.) pojašnjava da su već pokretali 'postupke' u smjeru prekidanja takve prakse udruga, no nemaju pravnog uporišta djelovati na široko a konkretni primjeri moraju se zasebno rješavati.

 

Zahvaljujem se na informacijama i prijedlozima za konkretne poteze!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija