Jump to content

Objekt pod video nadzorom


g520

Preporučene objave

Dobar dan,

 

imam pitanje vezano uz video nadzor kuće.

Kupio sam wifi security kameru i postavio sam ju na kuću. Snimam prednji dio dvorišta jer imam problema sa susjedima, sad da ne objašnjavam jer je duga priča... Također na pročelju kuće sam stavio upozorenje "Ovaj objekt je pod video nadzorom" (pločica je postavljena na vidljivom mjestu).

Sad me zanima jesam li obavezan napraviti elaborat o kojem sam imao prilike čitati na ovom forumu ili sam sve svoje dužnosti koje propisuje zakon obavio stavljanjem pločice upozorenja?

Napominjem još jednom da moja kamera snima samo moje dvorište.

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ovisno što snimate!

„Niko se ne smije izložiti proizvoljnom mješanju u privatni život, porodicu, stan ili prepisku, niti napadima na čast i ugled.“.

Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima,Član 12, Generalna skupština Ujedinjenih nacija (1948).

""Samo postavljanje video nadzora predstavlja zadiranje u lična prava pojedinaca""

(Odluka Vrhovnog suda Austrije:OGH – 6Ob6_06k

U ranijoj sudskoj praksi Vrhovnog suda (Odluka OGH- 8Ob108/05 y, 19.12.2005) je ustanovljeno da sistematično i identifikujuće nadziranje kamerom sa snimanjem slika, pomoću koje je kasnije moguće ustanoviti određenu osobu, svakako predstavlja zadiranje u privatnu sferu pogođenih osoba.

Pritom nikakvu ulogu ne igra to, kako je pozicionirana kamera, koja je svakako svim prolaznicima dostupna i koja na osnovu svoje sistematične mogućnosti puštanja snimka predstavlja teško zadiranje u prava pojedinaca. Za procjenu dozvoljenosti nadzora je bez značaja, da li se pojedinac tom prilikom snima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ovisno što snimate!

-cut-

 

nažalost ne razumijem... :/

 

tehničke sam struke pa mi je teško tumačiti što ste naveli.

 

znači, odem u trgovinu tehničke robe, kupim kameru, postavim ju da snima moje dvorište (i ništa više). Smijem li ja tu kameru sam postaviti i uz to staviti upozorenje da se snima? Znači, samo i isključivo privatnu imovinu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisno što snimate!

...

""Samo postavljanje video nadzora predstavlja zadiranje u lična prava pojedinaca""

(Odluka Vrhovnog suda Austrije:OGH – 6Ob6_06k

U ranijoj sudskoj praksi Vrhovnog suda (Odluka OGH- 8Ob108/05 y, 19.12.2005) je ustanovljeno da sistematično i identifikujuće nadziranje kamerom sa snimanjem slika, pomoću koje je kasnije moguće ustanoviti određenu osobu, svakako predstavlja zadiranje u privatnu sferu pogođenih osoba.

Pritom nikakvu ulogu ne igra to, kako je pozicionirana kamera, ....

 

U ovih 10-12 godina od tog slučaja 'svijet snimanja' se promijenio u tolikoj mjeri da je ta pravna praksa jednostavno neodrživa. Pred 15 godina rijetki mobač je imao kameru, sada svi gadgeti imaju kamere i to bolje rezolucije nego dobri digitalni fotići pred 15 godina. Kamere su posvuda, na ulicama, u automobilima, dronovima svih vrsta ... nema više te privatnosti - jednostavno nema.

 

Poprilično sam siguran da bi danas pravna praksa ograničila isključivo pravo na objavu 'kompromitirajućeg materijala'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovih 10-12 godina od tog slučaja 'svijet snimanja' se promijenio

slažem se,no uzimajući u obzir da "kaskamo"za Austrijom treba imati u vidu da su oni i tad(u vrijeme donesene odluke suda) kako kažete,imali kamere i to bolje rezolucije,imali kamere posvuda, na ulicama, u automobilima, dronovima svih vrsta.

Felix,u biti mi je jasno što pišete,i slažem se,no odluka suda Austrije je bila čisto interesantna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija