Jump to content

Nasljedno pravo, naknadno pronađena imovina


oblak 614

Preporučene objave

Trebam savjet za prijavu naknadno pronađene imovine. Prema ostavinskoj raspravi iza mojeg pradjeda(njenog djeda) moja majka je naslijedila 1/3 njegove imovine. Ona je umrla 2004. i moja sestra i ja smo njeni nasljednici. Naknadno smo pronašli drugu pradjedovu imovinu. Da li ću u prijavi za raspodjelu ove imovine navesti kao nasljednika moju pokojnu majku ili odmah sestru i mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ću u prijavi za raspodjelu ove imovine navesti kao nasljednika moju pokojnu majku ili odmah sestru i mene.

navesti vas i sestru budući da je nastupila tzv nasljedna transmisija u pogledu naknadno pronađene imovine,s tim da će te u prijedlogu navesti da ste vi mamini nasljednici i kao dokaz priložiti pravomoćno rješenje o nasljeđivanju iza pokojne majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovanje ovako par pitanja, nakon ostavinske rasprave iz pok. oca shvatili smo da još ima nekoliko parcela koje nismo riješili. Dakle sad bi trebala ići naknadno pronađena imovina.

Ali pronašli smo da očev pok. djed (moj pradjed) ima neku zemlju u posjedu i to nije riješeno.

Kuća je u postupku legalizacije imamo rješnje

I parcele na kojima je kuća rješavamo vlasništvo.

Pitanje je sad možemo li to riješiti sve jednim postupkom ,ili sve treba posebno.

Kako ide upis kuće ,prijenos s pradjeda na nas?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj ispravni postupak za pradjeda to se podnosi u katastar ili? Koji bi dokumenti bili potrebni za to, moji tu parcelu koriste već više od 60godina. U posjedovnom listu ona stoji na pradjeda a u gruntovnici vlasnik je crkva. Postoji li ikakva mogučnost prepisati to na nas ? Jer koristimo i parcelu do nje , koju su moji roditelji kupili ,imamo ugovor (nažalost nije upisano u katastar) dakle isto vlasnik crkva.A u posjedovnom stoje ti ljudi od kojih su moji kupili.

I sad da li prvo riješiti zemlju na kojoj je kuća ,pa upisati kuću i onda na ostavinsku za naknadno .pron. imovinu sve to podijeliti na nasljednike ?

Možda malo zbrkano pišem no kako što jednostavnije i s manje odlaska kod bilježnika to riješiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje vam zapravo sve zavisi od toga kako je to prešlo od Crkve na vas odnosno vaše pretke. Ako nemate odgovarajući pravni temelj, tipa ugovor o kuporpodaji ili darovanju ili u odluci suda ili štogod već - moglo bi se to jako zakomplicirati.

 

Obzirom na detalje u igri, ja vam svakako sugeriram angažman odvjetnika, jer u protivnom može završiti čak i nepovoljno po vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijelo jedno područje s sigurno 30 i više parcela je crkveno vlasništvo, ali u posjedu običnih

ljudi da se tako izrazim , jer svi su oni u posjedovnom listu navedeni. Po priči mog pok. oca crkva je prije siromašnima darovala po komadić zemlje za obrađivanje. Mi smo čak imali i taj darovni ugovor no jednostavno nakon smrti oca više ga ne možemo pronaći. No nismo mi jedini . Da li bi negdje trebala biti kopija takvog ugovora ??? Jer i moj pradjed se na temelju nečega morao upisati zar ne ?

Puno hvala na odgovoru .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru , no bojim se da crkvi nije u interesu davati takve podatke. Ali treba probati pa Vam javim .

Još jednom molim za objašnjenje kako ide postupak upisa kuće ,to nema veze sa ostavinom

ili ima ?

Jedno pitanje vezano za sređivanje zemljišta gdje se nalazi kuća . Dakle četiri su parcele ,u posjedovnom listu pok. otac ima dio u različitim omjerima , u gruntovnici vlasnici su ondašnje obiteljske zadruge. Imamo ugovore kojima je pok. djed kupio te parcele plačene pristojbe no nisu sprovedene nigdje ali na građ. dozvoli iz 1969 (koja isto nije sprovedena) piše da se dozoljava gradnja jer je utvrđeno da je pok. djed vlasnik zemlje te su se suvlasnici složili da gradi i nema zapreka . Može li se to iskoristiti za ispravni postupak upisa nas kao vlasnika ili koji postupak bi bio bolji ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako kontaktirajte Crkvu, pa nije ni njima u interesu imati formalno nešto na sebi, a i sami to više ne svojataju.

 

Ako idete kroz ostavinu, primjerak rješenja o nasljeđivanju dostavlja se Gruntovnici i provodi po službeno dužnosti (barem bi trebalo tako biti).

 

Ovaj posljednji upit, mišljenja sam da bi bilo najbolje ići kroz ostavinu i za djeda, navesti to kao vanknjižno vlasništvo, pa onda kasnije sa rješenjem o nasljeđivanju i ovim papirima koje imati srediti ZK stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija