Jump to content

Nasljedstvo


Butro

Preporučene objave

Otac je kuću prepisao 2008 godine na svoju kćer,kredit u banci podigao je 2003 godine a 2011 godine preminuo, dali banka ima pravo tražiti od kćerke otplatu preostalog dijela duga pod prijetnjom ovrhe nad kućom iako kuća nije založena za kredit niti je pod hipotekom niti je bilo šta naslijedila od oca.

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac je kuću prepisao 2008 godine na svoju kćer,kredit u banci podigao je 2003 godine a 2011 godine preminuo, dali banka ima pravo tražiti od kćerke otplatu preostalog dijela duga pod prijetnjom ovrhe nad kućom iako kuća nije založena za kredit niti je pod hipotekom niti je bilo šta naslijedila od oca.

 

ako na kući nije upisana hiopoteka kao jamstvo vračanja kredita a nasljednica nije ništa nasljedila (nema nasljednika) nije obvezna vratiti dug ostavitelja (oca).

 

nasljednici vračaju dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

samo treba dobro paziti da je banka ne izigra da prizna dug.

ako prizna dug dužna ga je i vračati.

 

zar kredit nije osiguraj jamcima ? ako nije hipotekom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Trebam pomoć oko tumačenja zakona o nasljeđivanju. Ujak je umro, nije imao ženu ni djecu. Majka (moja baka) mu je umrla sutradan od šoka. Otac (moj djed) mu je živ. Ujak je imao samo sestru(moju majku)koja je umrla prije 2 godine. Ostali smo brat i ja te djed od nasljednika. Mene zanima na koji način se dijeli ujakova imovina jer sam od 4 različita javna bilježnika dobila različite odgovore . Može li bilježnica koja vodi postupak kazneno odgovarati ako pogrešno protumači zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ujak je umro, nije imao ženu ni djecu. Majka (moja baka) mu je umrla sutradan od šoka. Otac (moj djed) mu je živ. Ujak je imao samo sestru(moju majku)koja je umrla prije 2 godine. Ostali smo brat i ja te djed od nasljednika.

u konkretnom slučaju je nastupila dvostruka nasljedno pravna transmisija.

Naime,kada je ujak umro nasljednici po samom zakonu su postalali roditelji,odnosno baka i djed, pa je njihov nasljedni dio postao dio njihove imovine, a kada je

i baka umrla prije ostavinskog postupka iza umrlog ujaka,tada imovinska vrijednost koju je ona naslijedila pripada njenim nasljednicima,odnosno suprugu(djedu i vašoj majci),pa nadalje kad je umrla vaša majka,to isto pravo je prešlo na njenu djecu(brat i vi) zbog čega njeni nasljednici(Vi) trebaju dati nasljedničke izjave da li se prihvataju nasljeđa na imovini koju je ona naslijedila iza ostavitelja, jer od toga ovisi odluka tko su nasljednici umrlog ujaka jer vi u ovom slučaju ne nasljeđujete ujaka po svom vlastitom pravu (iure proprio), već po pravu svoje umrle majke,koje je na nju prešlo po pravu njene prednice(vaše bake).

Može li bilježnica koja vodi postupak kazneno odgovarati ako pogrešno protumači zakon?

Ne,budući da je ostavinski postupak dvostupanjski,pa ako smatrate da je javni bilježnik na doneseno rješenje pogrešno primjenio materijalno pravo,izjavite prigovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasno mi je sve ali me jos uvijek zbunjuje razlicito tumacenje razlicitih biljeznika.

zbunjenost je nešto drugo,neznam što da Vam.po tom pitanju više odgovorimo.

Da li se krediti i dugovi opcenito vracaju u istom omjeru ili se od ukupne imovine podmire obveze pa se ostatak dijeli?

dugovi ostavitelja se neće rješavati u ostavinskom postupku,niti je javni bilježnik u obvezi unositi takve stvari u rješenje o nasljeđivanju,budući da se istim rješenjem utvrđuju što čini ostavinsku imovinu,tko su nasljednici i koja prava svakom nasljedniku ponaosob pripadaju,no istim rješenjem se ne nalaže nikakva činidba.

Svaki od nasljednika odgovara za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđenog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija