Jump to content

Prekoračenje brzine


fejk

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

pročitao sam već nekoliko sličnih tema na forumu ali mi treba nekoliko pojašnjenja savjeta, naime:

 

dobio sam obavijest o prekršajnom postupku u kojem se traži ime vozača zajedno s uplatnicom na 1000 kn. obavijest kaže da sam vozio 104 gdje je ograničenje 60 km/h, van naselja. nije poslan nikakav dokaz uz obavijest.

 

sjećam se te situacije jer je bio badnjak, vozio sam desnom trakom iza vozača talijanske registracije koji se maknuo u lijevo traku nekoliko trenutaka prije nego sam uočio radar. također, vozio sam auto registriran na drugu osobu te je na njenu adresu došla obavijest.

 

par pitanja:

1. imam li 3 dana da platim pola iznosa?

1a. ako platim, da li se toj osobi zapisuje negdje taj prekršaj ili ne?

1b. ako ne platim odmah nego pošaljem svoje podatke, da li gubim mogućnost da platim pola iznosa unutar 3 dana, tj ako prođe taj period dok oni pošalju kaznu na moje ime?

2. da li mi se isplatiti tražiti dokaz o prekršaju i ulaziti u neki postupak?

2a. moram li poslati podatke kako bi tražio dokaz?

3. da li mi se isplati poslati žalbu (nakon slanja podataka, pretpostavljam) pošto imam relativno malu plaću ili da odmah platim pola? mogu li očekivati samo plaćanje na rate ili i kakvo smanjenje iznosa?

 

ispričavam se na puno pitanja i zahvaljujem na odgovorima.

 

lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. imam li 3 dana da platim pola iznosa?

 

Da, po obavijesti se može platiti pola novčane kazne (u obavijesti bi to trebalo i pisati).

 

 

1a. ako platim, da li se toj osobi zapisuje negdje taj prekršaj ili ne?

 

Da, prekršaj se upisuje vlasniku vozila.

 

 

1b. ako ne platim odmah nego pošaljem svoje podatke, da li gubim mogućnost da platim pola iznosa unutar 3 dana, tj ako prođe taj period dok oni pošalju kaznu na moje ime?

 

Ako vlasnik vozila pošalje svoje podatke, nova obavijest će doći tebi osobno, pa ćeš i ti imati pravo na plaćanje pola novčane kazne.

 

 

2. da li mi se isplatiti tražiti dokaz o prekršaju i ulaziti u neki postupak?

 

Po ovoj obavijesti se moraju posalti podaci osobe koja je vozila ili se mora platiti, nema treće opcije.

 

 

2a. moram li poslati podatke kako bi tražio dokaz?

 

U slučaju da se odlučiš na postupak, vlasnik vozila mora poslati tvoje podatke, pa ćeš se žaliti na prekršajni nalog (koji ćeš dobiti nakon što ne platiš po svojoj obavijesti). Tek tada na sudu imaš pravo vidjeti dokaz, ali bez brige, on postoji i ne bi ti slali da ga nema (uostalom, i sjećaš se gdje je i kada to bilo).

 

 

3. da li mi se isplati poslati žalbu (nakon slanja podataka, pretpostavljam) pošto imam relativno malu plaću ili da odmah platim pola? mogu li očekivati samo plaćanje na rate ili i kakvo smanjenje iznosa?

 

Ako nisi kažnjavan, imaš mala primanja i sl., možeš pokušati s priznanjem, kajanjem i sl., ali teško da će i umanjena kazna (s troškovima) biti manja od ove polovice. Kod ovakvih prekršaja se najviše isplati platiti polovicu novčane kazne.

 

 

Ako se odlučiš na plaćanje polovice, najbolje je da vlasnik vozila uredno u roku pošalje tvoje podatke (osobno ih odnese ili pošalje preporučeno s povratnicom), pa platiš pola kazne po obavijesti koju ćeš dobiti na adresu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na brzom i jezgrovitom odgovoru.

 

Ako nisi kažnjavan, imaš mala primanja i sl., možeš pokušati s priznanjem, kajanjem i sl., ali teško da će i umanjena kazna (s troškovima) biti manja od ove polovice. Kod ovakvih prekršaja se najviše isplati platiti polovicu novčane kazne.

 

 

Ako se odlučiš na plaćanje polovice, najbolje je da vlasnik vozila uredno u roku pošalje tvoje podatke (osobno ih odnese ili pošalje preporučeno s povratnicom), pa platiš pola kazne po obavijesti koju ćeš dobiti na adresu.

 

ovo me u biti najviše i zanimalo. dakle preporuka je plaćanje pola, ok, hvala.

 

 

samo još par sitnica: kako god se okrene, onome tko plaća kaznu se ista i upisuje?

gdje se upisuje, kako se to vodi, da li je to isto kao i npr. prekršaj za nepropisno parkiranje ili nešto "teže"? thx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,evo me opet,danas dobio prekršaj.

 

Vozio 72 u naseljenom mjestu(-10=62) ,dopušteno 50,i kazna 500 kuna.Naravno,pola ako ću odmah platiti ili u roku 3 dana.

 

Naravno,prvo sam mu odmah kazao kako nisam u zadnjih godinu dana kažnjavam niti išta,on kaže nema problema idem provjeriti kad ono kaže mi da ipak jesam i da ne zna što je jer mu ne smiju kazati iz centrale.Ajde dobro kontam,a znam jedino da sam prije nekih 18 mjeseci vozia sa 0,91 promil,zaustavljen,i sve uredno kako idu kazne mi napisane,ja se žalio i uvažili mi,nisam lipe platio niti mi oduzeli vozačku.Samo ne znam da li se to gleda od dana prekršaja ili od dana dospijeća pošte i rješenja.Sada gledam,rješenje mi je došlo prošle godine u ožujku,dakle nije prošlo godinu dana,ali od prekršaja je prošlo preko godinu dana.Ja kontam,ajde,šta ću sada idem odmah platiti i dam mu novce,međutim nije mi mogao promijeniti i kaže neka platim u roku 3 dana i isto pola kazne.Ja ga pitam da li mogu se žaliti,kaže da mogu ali da ne smijem platiti i moram pričekati prekršajni postupak i da onda se žalim.Što mi savjetujete?I ako mi ne prođe kazne,onda plaćam 500 kn ili koliko?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija