Jump to content

Prijenos vlasništva-papirnato


cappy1

Preporučene objave

Radi se o zemljištu na kojem je izgrađena stara drvena kuća mojih roditelja i okućnica, ukupne površine cca 13000m2. U zemljišnim knjigama i katastru na otprilike trećinu svih čestica koje čine to zemljište upisan je kao vlasnik rođak mog oca. Budući da mi uživamo cijelo zemljište i rođak se slaže da je to naše ( nekada davno su se preci usmeno dogovorili) mi bi sad željeli to riješiti papirnato no ne znam kako bi bilo najispravnije i najjeftinije. Meni kao laiku se nameću rješenja da mi taj rođak daruje ili proda po nekoj maloj cijeni svoj udio, no na to onda plaćamo 5 % poreza, zar ne, a budući da je u pitanju građevno zemljište bojim se koliko bi to mogla biti cifra, a pretpostavljam da ju ne mogu nikako saznati unaprijed. Možda mogu i nekako "tužiti" tog rođaka koji će onda reći da se slaže da to nije njegova zemlja, no to opet iziskuje odvjetničke i sudske troškove, za koje opet ne mogu ni nagađati koliki su. Možda sam sad napisala hrpu gluposti,jer priznajem da se ne razumijem u to, pa bih molila ako mi netko može pomoći i pojasniti neke stvari, tj. uputiti me što napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod pravnim poslom mislite na ovu moju gore spomenutu 1.opciju, ugovor o prodaji( ili darovanju )?

 

Najbolje je da napravite kupoprodajni ugovor i da stavite neku umjerenu cifru , ali takvu po kojoj se sada takvo zemljište prodaje ( NE koliko netko traži, nego cijena po kojoj je netko nešto slično prodao.

 

Tako taj iznos možete 'braniti' pred poreznom. Ako napišete darovni ugovor, porezna će procjeniti po svojim tablicama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je da napravite kupoprodajni ugovor i da stavite neku umjerenu cifru , ali takvu po kojoj se sada takvo zemljište prodaje ( NE koliko netko traži, nego cijena po kojoj je netko nešto slično prodao.

 

Tako taj iznos možete 'braniti' pred poreznom. Ako napišete darovni ugovor, porezna će procjeniti po svojim tablicama.

Nisam sigurna kako to saznati, radi se o zemljištu na rubu jednog malog sela, nije mi poznato da je itko išta prodavao u zadnje vrijeme. Osim gore spomenutog zemljišta, a koje mi je prioritet za riješiti jer se radi o kući, imam još nekoliko parcela( livada i šume ) na kojima je isto podjeljeno vlasništvo ( u katastru se vodi da rođak ima trećinu svake parcele a i zemljišnim knjigama na zk izvatku piše 1/2 rođak i 1/2 moja majka, da li to znači da se po zk izvatku trebamo ravnati ukoliko bi radili ugovor o prodaji, tj točno pola svake parcele moramo navesti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...zemljišnim knjigama na zk izvatku piše 1/2 rođak i 1/2 moja majka, da li to znači da se po zk izvatku trebamo ravnati ukoliko bi radili ugovor o prodaji, tj točno pola svake parcele moramo navesti?

 

Poštovana,

za pravni promet nekretnina relevantni su podaci iz ZK.

Navodite da (rođak) prodaje svoj suvlasnički udio (x/y) označen kao (kuća, pom.zgrada., oranica, pašnjak i sl.) na kat.čest. xy, sve upisano u zk ul. xyx, poduložak yx K.O. z, itd.

 

U biti se upisuje sve ono što stoji u ZK izvatku, možete sve čestice navesti u jednom ugovoru, s time da podatci moraju biti točni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija