Jump to content

Prijedlog za ovrhu, parking kazna iz 2012 g.


gregorino

Preporučene objave

Nadam se da če mi netko pomoći. Jučer sam naime dobio prijdlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave, zbog neplačanja duga od 100 kn za parkiranje u Puli. Troškovi u ovoj ovrhi su sad narasli na cca 1.500 kn....

Neču sada pisati previše o tome, da se niti ne sječam da sam sredinom 2012 godine uopče tamo parkirao, još manje se sječam da sam dobio bilo kakvu kaznu. Putem pošte od tada nisam dobio ništa.

Pošto je datum prekršaja krajem 7. mjeseca 2012 godine a rješenje o ovrsi je bilo napisano tek 25.4.2016 (znači nešto manje od 4 godine) me zanima, da li je ovo potraživanje več zastarjelo odn. isplati li se, da napišem prigovor protiv ove ovrhe?

 

Hvala vam na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dnevne parkirne karte zastarijevaju u općem zastarnom roku od 5 godina. To je stav većine sudova, dok pojedini sudovi (po meni netočno) tumače da je zastara 3 godine, pozivajući se na odredbe Zakona o obveznim odnosima o zastari za uzastopne tražbine iz ugovora.

 

Dakle, prema sudskoj praksi većine sudova, to potraživanje nije u zastari.

 

Vi možete napisati prigovor, ali postoji opasnost da ćete u konačnici morati platiti puno više, odnosno i sudske troškove u postupku koji se bude vodio povodom tog prigovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dnevne parkirne karte zastarijevaju u općem zastarnom roku od 5 godina. To je stav većine sudova, dok pojedini sudovi (po meni netočno) tumače da je zastara 3 godine, pozivajući se na odredbe Zakona o obveznim odnosima o zastari za uzastopne tražbine iz ugovora.

 

S ovime se i osobno slažem, ali kako navodite - pojedini sudovi imaju drugačije stajalište. Zašto i kako, nije mi jasno, ali sudačka neovisnost nosi svoje. No, isto tako i stvara pravnu nesigurnost i nejednakost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je stav većine sudova, dok pojedini sudovi (po meni netočno) tumače da je zastara 3 godine, pozivajući se na odredbe Zakona o obveznim odnosima o zastari za uzastopne tražbine iz ugovora.

.

 

potraživanje za pariranje i je po ugovoru o parkiranju.

koncesionari tumače da parkiranjem na parkirnom mjestu je slopljen ugovor o parkiranju.

 

Ažurirano

 

Neču sada pisati previše o tome, da se niti ne sječam da sam sredinom 2012 godine uopče tamo parkirao, još manje se sječam da sam dobio bilo kakvu kaznu. Putem pošte od tada nisam dobio ništa.

 

bilo bi bolje da se sjetiš da si parkirao ali si propustio na vrijene doplatiti parkirnu kartu (za sljedeći sat).

kadi to htio napraviti zatekao si dnevnu parkirnu kartu.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Rjesenje-rijecke-inspekcije-presedan-Odzvonilo-naplati-dnevne-karte-u-slucaju-zakasnjenja

http://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/otkrivamo-trzisna-inspekcija-u-akciji-nema-vise-haraca-dnevne-parking-karte/196006/

http://kvarnerski.com/afera-trese-opatiju-inspektorat-ustanovio-liburnija-parking-provodi-nepostenu-poslovnu-praksu/

 

ili pravomoćna presuda Općinskog suda u Osijeku, Stalna služba u Valpovu Poslovni broj: 64 POvrv-876/15-8

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

potraživanje za pariranje i je po ugovoru o parkiranju.

koncesionari tumače da parkiranjem na parkirnom mjestu je slopljen ugovor o parkiranju.

 

Naravno da se radi o ugovoru o parkiranju, ali pojedina dnevna parkirna karta nije uzastopna tražbina po jednom te istom ugovoru o parkiranju, već se smatra da je svakim parkiranjem sklopljen novi ugovor.

 

Ali naravno da će se korisnik pozivati na to da je zastara 3 godine, pogotovo budući da postoji i takva praksa sudova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija