Jump to content

Problem sa zdravstvenim osiguranjem


Ze.leni

Preporučene objave

Dobar dan svima :)

 

Imam problem sa razumevanjem tematike vezane sa zdravstveno osiguranje stranaca koji imaju odobren privremeni boravak u RH. Naime, udala sam se u Hrvatskoj i tu živim poslednjih godinu dana, inače sam iz Srbije. Muž mi je nezaposlen trenutno, a i ja sam na birou.

Nisam zdravstveno osigurana jer trenutno ne mogu da odvojim tih 550 kuna koliko mi traže mesečno. Dobijam iz HZZO-a potpuno oprečne informacije - od toga da mi prete prekršajnom prijavom ako ne platim zdravstveno, do toga da mogu da zadržim moje osiguranje u Srbiji i da njima samo dostavim dokaz da sam tamo osigurana.

Zanima me, dakle, da mi neko objasni kako tačno stoje stvari, šta su moja prava, a šta moje obaveze u ovom konkretnom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ovi prvi bi bili u pravu da u čl.4 st.1 Zakona o obveznom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u RH ne stoji:

"Na obvezno zdravstveno osiguranje obvezni su se osigurati stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: stranac na stalnom boravku), državljani drugih država članica Europske unije (u daljnjem tekstu: države članice) koji imaju odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: stranac na privremenom boravku), pod uvjetom da nisu obvezno zdravstveno osigurani u jednoj od država članica i državljani države koja nije država članica Europske unije (u daljnjem tekstu: treća država) na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj, ako Uredbom (EZ) br. 883/2004, kako je posljednji put izmijenjena Uredbom (EU) br. 1124/2012, međunarodnim ugovorom, odnosno posebnim zakonom nije drukčije određeno.

 

Zbog toga "ako" možda za vas vrijedi ovo drugo mišljenje kao što stoji i na http://www.hzzo.hr/lijecenje-u-inozemstvu/niste-gradanin-eu/vasa-prava-u-rh/

 

O samim obvezama iz međudržavnog ugovora te pravima, možda bi vam se valjalo za pojašnjenje obratiti konzularnom predstavništvu RS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dobar dan svima :)

 

Imam problem sa razumevanjem tematike vezane sa zdravstveno osiguranje stranaca koji imaju odobren privremeni boravak u RH. Naime, udala sam se u Hrvatskoj i tu živim poslednjih godinu dana, inače sam iz Srbije. Muž mi je nezaposlen trenutno, a i ja sam na birou.

Nisam zdravstveno osigurana jer trenutno ne mogu da odvojim tih 550 kuna koliko mi traže mesečno. Dobijam iz HZZO-a potpuno oprečne informacije - od toga da mi prete prekršajnom prijavom ako ne platim zdravstveno, do toga da mogu da zadržim moje osiguranje u Srbiji i da njima samo dostavim dokaz da sam tamo osigurana.

Zanima me, dakle, da mi neko objasni kako tačno stoje stvari, šta su moja prava, a šta moje obaveze u ovom konkretnom slučaju.

Kako i ja imam isti problem,samo sa BiH osiguranjem,zanima me da li ste i kako rijesili problem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

sve skupa sustav radi katastrofalno. moja supruga i dijete ( od supruge) su strani državljani i zbog toga ja moram platiti svaki mjesec 420kn X 2 tj 840+- kn za zdravstveno osiguranje ! e sada, takav je zakon i tu ne mogu ništa .sve je bilo recimo u redu do nove godine medjutim, nakon 01.01.2016 valjda su se promjenili zakoni ili šta ja znam a posljedica je da dijete više ne postoji u sustav porezne uprave. Dakle, moja supruga da ali mala je "nestala" sa sustava.Ja sam to primjetio tamo u drugom mjesecu a sad smo skoro u 12 mj i još nema odgovora, ovi iz porezne kažu da je problem u hzzo , ovi iz hzzo kažu da je problem sa poreznom ali onaj koji n...e sam ja jer, prije ili kasnije ( pošto je ipak to porezna) će ispast naravno da sam ja kriv što nisam uplatio što sam trebao ! ali, budemo realni, nije strašno da postoji problem ali, da ni nakon godinu dana nitko nije našao riješenje...e to je već malo zastrašajuće

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija