Jump to content

Podjela štednje nakon razvoda


tear123

Preporučene objave

Poštovani,

nakon 30 godina braka nalazim se pred razvodom, jer je suprug "zaljubljen" u djevojku koja ima 32 godine iako eto ima 67 godina i stariji je od mene 15.

Pregledom foruma nisam našla odgovor na moj problem, pa molim pomoć. Udala sam se i uselila u "njegovu" kuću koja je bila krcata smećem i starudijom. Godinama smo to obnavljali, radila sam puno cijeli život, ali na tuđem. Suprug je štedio na svem mogućem, tako da sam troje djece praktično sama othranila i odškolovala svojim primanjima, dok je on "pametno" štedio. U svađi mi je rekao da će mi dati 10.000 eura za nekakav polovni auto i neka idem, a da potpišem papire da se sporazumno rastajemo, što nisam pristala jer se radi o ušteđevini dvadesetak puta većoj, na koju uzgred budi rečeno nije platio ni lipe poreza (što sam mu napomenula). Mislim da je počeo povlačiti novac iz banaka i sklanjati ga. Ugovore o oročenjima drži sakrivene , tako da ne znam točno koliko u kojoj banci ima štednje. Što da učinim, kakve su mi šanse, jer i djeca ne žele s njim kontaktirati zbog svega.

Molim za hitni odgovor, hvala svima na prijedlozima.

NN

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko je štednja ostvarena novcem od plaće ili drugim naplatnim poslom za vrijeme trajanja bračne zajednice, i ukoliko nema drugačijeg dogovora među bračnim drugovima - vrijedi pravilo da se dijeli na pola, neovisno o tome koja strana je više "šparala", jer koliko je jedna strana "šparala", toliko je druga morala više izdvajati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da je štednja bračna stečevina, moje pitanje je kako da ju spasim, jer podiže novac sa računa i prikriva postojanje istog. Mogu li tražiti (ili moj odvjetnik) stanje oročenih sredstava u bankama na datum prije tih podizanja i razročavanja, jer do podnošenja tužbe računi će možda biti prazni i što ću onda dijeliti?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim ako netko mi može odgovoriti, jer pregledom nisam pronašla odgovor. Zanima me koliko dugo može potrajati parnica oko podjele imovine, jer su oročenja na suprugovo ime. Znači na presudu se može žaliti,a znam da će praviti probleme dok god zakon bude dozvoljavao. Znači kakva je procedura i do kuda i kada se može žaliti.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim ako netko mi može odgovoriti, jer pregledom nisam pronašla odgovor. Zanima me koliko dugo može potrajati parnica oko podjele imovine, jer su oročenja na suprugovo ime. Znači na presudu se može žaliti,a znam da će praviti probleme dok god zakon bude dozvoljavao. Znači kakva je procedura i do kuda i kada se može žaliti.

Hvala.

Da, u pravu ste, može to potrajati dosta dugo, jer ima pravo redovnih pravnih lijekova (žalbe na presude), a također i izvanrednih pravnih lijekova (mogućnost revizije, zaštita zakonitosti idr.), ali, kako Vam je g-din G-man u svom postu napisao, pokrenite čim prije postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine, te zatražite donošenje privremene mjere zabrane raspolaganja sredstvima koja se nalaze na računu koji navodite, s time ćete se osigurati da, dok postupak ne završi, ne može koristiti tu štetnju, a samim time i Vas ošteti, bez obzira koliko dugo trajao postupak....

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači na presudu se može žaliti,a znamda će praviti probleme dok god zakon bude dozvoljavao.
žaliti se može samo na odluku suda u prvom stupnju,što će reći da u slučaju odluke suda u drugom stupnju(pretpostavka u vašu korist) presuda će biti pravomoćna i bilo kakvo podnošenje daljnjih pravnih lijekova neće spriječiti da se presuda provede prinudnim putem(ovrha).
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija