Jump to content

Bračna stečevina-poslovni udjeli


dijvuk

Preporučene objave

Poštovani forumaši, molim Vas da mi netko odgovori na moje pitanje. Razvedena sam i do sada nisam pokretala podjelu bračne stečevine.

Zanima me da li poslovni udjeli nekog društa d.O.o. koje je moj bivši kupovao, ulaze u bračnu stečvinu? Zanima me da li se kupovina tih udjela gleda od trenutka rođenja djeteta (još nisam bila u braku) ili od trenutka stupanja u brak ili me ti udjeli uopće ne pripadaju.

Hvala Vam :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši, molim Vas da mi netko odgovori na moje pitanje. Razvedena sam i do sada nisam pokretala podjelu bračne stečevine.

Zanima me da li poslovni udjeli nekog društa d.O.o. koje je moj bivši kupovao, ulaze u bračnu stečvinu? Zanima me da li se kupovina tih udjela gleda od trenutka rođenja djeteta (još nisam bila u braku) ili od trenutka stupanja u brak ili me ti udjeli uopće ne pripadaju.

Hvala Vam :)

 

Poslovni udjeli koji su stečeni radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili ako potječu iz te imovine za vrijeme trajanja iste, bračna su stečevina......

 

Iz Vašeg posta proizlazi da je dijete rođeno prije sklapanja Vašeg braka, a kada su udjeli i kupljeni, što bi se moglo podrazumijevati da ste tada živjeli s bivšim u izvanbračnoj zajednici (...smatra se rođenjem djeteta bez obzira koliko je trajala..), a koja je Zakonom izjednačena kao i bračna zajednica...

 

Ako je tako onda se primjenjuje Obiteljski zakon u dijelu u kojem opisuje što se sve smatra bračnom stečevinom, kao i da se ista dijeli na jednake djelove partnera bez obzira tko je koliko ulagao i doprinosio stjecanju iste....

 

Po tome bi i Vi imali pravo na polovicu tih udijela, od trenutka rođenja djeteta, no to se mora utvrditi pokretanjem parničnog postupka radi utvrđivanja i podjele bračne stečevine...

Sretno..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši, molim Vas da mi netko odgovori na moje pitanje. Razvedena sam i do sada nisam pokretala podjelu bračne stečevine.

Zanima me da li poslovni udjeli nekog društa d.O.o. koje je moj bivši kupovao, ulaze u bračnu stečvinu?

 

Definicija bračne stečevine jest da je to imovina koju su supružnici stekli vlastitim radom za trajanja braka.

Nije toliko važan trenutak sticanja.

Ako je jedan od supružnika nešto stekao za trajanja braka a sredstva ne potiču od rada za trajanja braka nego od dara, nasljedstva ili uštede stečene prije braka, to nije bračna stečevima.

Ali ako je nešto primjerice kupljeno kreditom, onda je vrijednost kredita koja je otplaćena za trajanja zajednice bračna stečevina.

 

Zanima me da li se kupovina tih udjela gleda od trenutka rođenja djeteta (još nisam bila u braku) ili od trenutka stupanja u brak ili me ti udjeli uopće ne pripadaju.

 

Trajanje izvanbračne zajednice prije braka bi se u ovom slučaju u smislu bračne stečevine općenito izjednačilo sa brakom i i gledalo kao nprekidno trajanje braka.

Ali opet skrećem pažnju na ovo o definiciji bračne stečevine.

Obzirom su ti udjeli očito kupljeni na samom početku vaše veze, vjerojatnije su kupljeni ili uštedom prije veze, ili kreditom.

 

Obzirom da vi čak u tom trenutku kupnje niste bili u braku, sve činjenice biste morali dokazivati na sudu.

 

Moj savjet vama je da u ovakvom slučaju pokušate sve riješiti nekim kompromisom. Ovakvi sporovi obično traju desetljeće i završe tako da zarade samo odvjetnici i vještaci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..Moj savjet vama je da u ovakvom slučaju pokušate sve riješiti nekim kompromisom. Ovakvi sporovi obično traju desetljeće i završe tako da zarade samo odvjetnici i vještaci...

 

To bi bilo najbolje ako je moguće, u potpunosti se slažem s Vama poštovani g-dine Felixx, u protivnom se sve to mora utvrđivati u sudskom postupku utvrđivanja i podjela bračne stečevine kako je naprijed i rečeno..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija