Jump to content

Postupak smjene predstavnika suvlasnika


TamaraS

Preporučene objave

Poštovanje,

 

Koji je postupak smjene predstavnika suvlasnika? Znam da je potrebno potpis više od 50% suvlasnika gledajući površine. Je li dovoljno sastaviti prijedlog smjene, nešto slično ovome:

http://www.udruga-stanara.hr/hr/ogledni_primjerak_prijedloga_za_donosenje_odluke_za_smjenu_predstavnika_suvlasnika/1006/255

 

i na taj prijedlog dodati popis suvlasnika s površinama stanova te to odnijeti Upravitelju zgrada?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Na sastanku suvlasnika je potpisan ugovor o preraspodjeli parkirnih mjesta na štetu nekolicine stanara. Ugovor je potpisan od strane 46% suvlasnika, dok ostali koji su potpisali nisu suvlasnici, već samo stanari. Ugovor je odnijet Upravitelju zgrade koji očito to nije provjerio. Što učiniti u tom slučaju? Kako dokazati da ugovor ne vrijedi?

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor je potpisan od strane 46% suvlasnika...

 

46% suvlasnika u m2? Ako je tako, upozoriti pismeno Upravitelja na nedostatak ugovora temeljem ZVDSP, ako ne reaguje zatražiti zaštitu suda.

 

Poštovanje,

 

Može li se i kako povući potpis za odluku sa sastanka suvlasnika ako se predomislimo naknadno? Postoji li neki rok i kome se šalje dopis o povlačenju? Također, koji razlozi povlačenja dolaze u obzir ili se može navesti da se povlači potpis bez obrazloženja?

 

Zavhaljujem

 

ZVDSP-om je predviđen način odlučivanja, no nije precizirao sve odnose, nego je prepustio sva ostala uređenja i načine odlučivanja ugovoru o uzajamnim odnosima. Tako bi međuvlasničkim ugovorom ili posebnom odlukom trebala biti utvrđena pravila za donošenje i poništavanje odluka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

Predstavnik suvlasnika je iz pričuve potrošio 8000 kn na ugrađivanje rampi oko zgrade za što nema potporu barem 50% suvlasnika gledajući površinu. Brojao je glasove stanara, a ne isključivo suvlasnika.

 

Također, upravitelju nije dostavio nikakav dokument osim računa da je posao obavljen, na što je referent potpisao i odobrio te troškove te su plaćeni iz pričuve.

 

Zvala sam pravnu službu upravitelja, na što su mi rekli da oni nisu dužni stalno nadzirati posao predstavnika suvlasnika i da takve stvari neka mi međusobno u zgradi riješimo.

 

Tko je odgovoran? Kako je moguće da upravitelj odobri troškove za koje nema nikakvu dokumentaciju? Kako je moguće da kad se i dogodi takva situacija, da upravitelj nije dužan sudjelovati u rješavanju problema?

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako na sastanku suvlasnika nema ni 50% suvlasnika po kvadraturi, odluke koje se izglasaju - vrijede li?

 

 

Ako se radi o poslovima za koje je propisana suglasnost većine suvlasnika, ne vrijede.

 

Ako neki suvlasnik naknadno potpise odluku da i on glasa za, broji li se njegov glas?

 

Broji.

 

Je li potreban kvorum da bi sastanak i odluke imale smisla i pravni znacaj?

 

Nije. MU je uglavnom određen Odbor suvlasnika koji na inicijativu određenog broja suvlasnika (1/3) zahtjevaju sazivanje sastanka na kojem mogu/ne moraju prisustvovati svi suvlasnici. Predstavnik i Odbor odluke donose večinom glasova. Odbor izvješčuje ostale suvlasnike o temi sastanka te ako je potrebno traži suglasnost suvlasnika u odluku ili posebnom izjavom. No, to sve može u MU biti i drugačije određeno.

 

Poštovanje,

 

Predstavnik suvlasnika je iz pričuve potrošio 8000 kn na ugrađivanje rampi oko zgrade za što nema potporu barem 50% suvlasnika gledajući površinu. Brojao je glasove stanara, a ne isključivo suvlasnika.

 

Također, upravitelju nije dostavio nikakav dokument osim računa da je posao obavljen, na što je referent potpisao i odobrio te troškove te su plaćeni iz pričuve.

 

Zvala sam pravnu službu upravitelja, na što su mi rekli da oni nisu dužni stalno nadzirati posao predstavnika suvlasnika i da takve stvari neka mi međusobno u zgradi riješimo.

 

Tko je odgovoran? Kako je moguće da upravitelj odobri troškove za koje nema nikakvu dokumentaciju? Kako je moguće da kad se i dogodi takva situacija, da upravitelj nije dužan sudjelovati u rješavanju problema?

 

Zahvaljujem

 

Kao što napisah, za sve sumnjive radnje bilo predstavnika ili upravitelja može se zatražiti sudska zađštita, ili se isti mogu smjeniti i izabrati drugi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija