Jump to content

Hipotekarni kredit - s više nekretnina u posjedu


Holden11

Preporučene objave

Pozdrav cijenjeni pravnici!

 

Moje pitanje je vezano za podizanje hipotekarnog kredita u poslovnoj banci za nekretninu koja bi riješila stambeno pitanje mojeg sina koji ne može sam podići taj kredit. Znači moj sin bi živio u stanu pod hipotekom kojeg bi ja kupio.

 

Ja sam već vlasnik par nekretnina (vikendice i stana u kojem ja živim).

 

Ukratko - može li banka ovršiti/oduzeti i moje ostale nekretnine za namirivanje svojih potraživanja ili ju ugovor o hipotekarnom kreditu ograničava samo na stan koji je predmet ugovora?

 

Da li se takvi hipotekarni ugovori mogu zakonski razlikovati od banke do banke tako da npr u jednoj banci banka može sjesti i na moju ostalu imovinu?

 

Unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je vezano za podizanje hipotekarnog kredita u poslovnoj banci za nekretninu koja bi riješila stambeno pitanje mojeg sina koji ne može sam podići taj kredit. Znači moj sin bi živio u stanu pod hipotekom kojeg bi ja kupio.

Pojasnite ovo.

Tko uzima kredit - vi ili sin?

Jeste li vi samo sinu sudužnik?

Ide li pod hipoteku samo kupljeni stan, ili vi stavljate i svoje nekretnine pod hipoteku?

 

 

Ukratko - može li banka ovršiti/oduzeti i moje ostale nekretnine za namirivanje svojih potraživanja ili ju ugovor o hipotekarnom kreditu ograničava samo na stan koji je predmet ugovora?

 

Banka će ovršiti i oduzeti i prodati na dražbi sve do čega može doći, da naplati dug.

Dakle, ako vi uzmete kredit, vas će ovršiti. Prvo na plaći ili mirovini, zatim na nekretninama koje su pod hipotekom, na način da ih na kraju proda na javnoj dražbi. Ako zbog male prodajne vrijednosti postignute na dražbi i naraslih kamata ni taj iznos ne bude dovoljan, ovršit če sve što imate - i nekretnine i pokretnine.

 

 

Da li se takvi hipotekarni ugovori mogu zakonski razlikovati od banke do banke tako da npr u jednoj banci banka može sjesti i na moju ostalu imovinu?

Nema razlike.

Zakon vrijedi za sve banke isto, i svaka banka će poduzeti baš sve da vrati svoj posuđeni novac sa kamatama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru felixx!

 

Namjeravao sam kupiti stan na moje ime pa ga prepisati na sina čim otplatim kredit.

Pod hipoteku sam mislio staviti samo taj stan koji kupujem.

Je li moguće dići kredit bez sudužnika, tako da otplatu jamčim jedino samom hipotekom na kupljenoj nekretnini?

 

 

 

Banka će ovršiti i oduzeti i prodati na dražbi sve do čega može doći, da naplati dug.

Dakle, ako vi uzmete kredit, vas će ovršiti. Prvo na plaći ili mirovini, zatim na nekretninama koje su pod hipotekom, na način da ih na kraju proda na javnoj dražbi. Ako zbog male prodajne vrijednosti postignute na dražbi i naraslih kamata ni taj iznos ne bude dovoljan, ovršit če sve što imate - i nekretnine i pokretnine.

 

 

 

Ova zadnja rečenica me i najviše brine, s obzirom da sam spreman na rizik gubitka tog novog stana pod hipotekom, ali me brine gubitak mojih mjesečnih prihoda i ostalih nekretnina koje sam nasljedio - kao lančana reakcija.

Izgleda da ću morati razmotriti neke druge opcije za sina.

 

Ja sam obe nekretnine nasljedio od pokojne majke, tako da nisam još nikad ulazio u kredite i hipoteke.

 

U svakom slučaju hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova zadnja rečenica me i najviše brine, s obzirom da sam spreman na rizik gubitka tog novog stana pod hipotekom, ali me brine gubitak mojih mjesečnih prihoda i ostalih nekretnina koje sam nasljedio - kao lančana reakcija.

Banka neće stati dok ne naplati dug. S kamatama.

 

Izgleda da ću morati razmotriti neke druge opcije za sina.

 

A zašto se uopće trudite oko toga?

Neka si sin sam rješava stambeno pitanje. Neka se potrudi naći dobar posao, pa neka nešto uštedi. I neka si kupi skromniju nekretninu.

Tako će se naučiti sticati, i naučiti cijeniti ono što je stekao.

Vi mu uvijek možete pomoći, najbolje ćete mu pomoći tako da u slijedećih par godina uštedite neku cifru pa mu za pet, šest godina kada bude kupovao stan smanjite izno kredita koji mora uzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija