Jump to content

Prijedlog za uknjižbu suvlasništva


mimi.xy

Preporučene objave

Poštovani,

 

Zanimalo bi me kako se podnosi prijedlog za uknjižbu kada je vlasništvo stečeno dosjelošću, a utvrđeno pravomoćnom presudom zbog ogluhe u situaciji kada je dva suvlasnika stječu po 1/2 prava vlasnistva nad nekretninom? Može li jedan suvlasnik podnijeti prijedlog za uknjižbu i ove druge polovine prava vlasništva u korist drugog suvlasnika? Ili pak prijedlog trebaju potpisati oboje? Trebaju li oboje fizički doći u zk odjel suda? Treba li punomoć?

 

Molio bih ako netko može pomoći.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A to znači da jedan suvlasnik (predlagatelj) može podnijeti jedan prijedlog u kojem će biti zatražen upis u korist njega i u korist drugog suvlasnika, s time da će uz prijedlog priložiti specijalnu punomoć ovog drugoga koji ga ovlašćuje da podnese prijedlog i za njega? I potpis na takvoj punomoći ne mora biti ovjeren?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se čl. 53. ZZK odnosi na tabularnu ispravu odnosno ispravu na temelju koje se traži upis (ugovor i sl.) i on regulira situaciju kada je ta tabularna isprava potpisana od strane opunomoćenika knjižnog prednika. Tada on mora postupati po specijalnoj punomoći na kojoj je potpis ovjeren. Taj članak se ne odnosi na situaciju kada (su)stjecatelj prava daje ovlaštenje podnositelju prijedloga da se i za njega podnese prijedlog. U toj situaciji vrijede opća pravila ZPP o zastupanju na koja upućuje ZZK, a opća pravila o zastupanju ne propisuju da bi potpis na punomoći morao biti ovjeren.

 

Nisam totalni laik, student sam više godine prava ali bez ikakvog iskustva u praksi. Ali na temelju svog teorijskog znanja mislim da takva punomoć ne treba biti ovjerena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A to znači da jedan suvlasnik (predlagatelj) može podnijeti jedan prijedlog u kojem će biti zatražen upis u korist njega i u korist drugog suvlasnika, s time da će uz prijedlog priložiti specijalnu punomoć ovog drugoga koji ga ovlašćuje da podnese prijedlog i za njega? I potpis na takvoj punomoći ne mora biti ovjeren?

 

i plati dvije sudske pristojbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U toj situaciji vrijede opća pravila ZPP o zastupanju na koja upućuje ZZK, a opća pravila o zastupanju ne propisuju da bi potpis na punomoći morao biti ovjeren.

 

OK, znaći vi bi ste onda bili punomočnik poslovno sposobne osobe? Dakle, odvjetnik ili krvni slijednik.

 

Nisam totalni laik, student sam više godine prava ali bez ikakvog iskustva u praksi. Ali na temelju svog teorijskog znanja mislim da takva punomoć ne treba biti ovjerena.

 

Moguće, no kako je postojao prijepor struke odnose li se "opća pravila" na ZZK, podredno na ZPP ili čak na ZOO bilo je zanimljivo proučavati radove na tu temu (Kontrec i ostali), koji to stavljaju u sasvim drugi kontekst. Doduše bilo je to davno pa možda i ja nešto brkam, no svakako bi bilo zanimljivo koje bi odgovore dobili vi u vašem ZK odjelu a ja kod nas jer su isti pisali i naputke za ZK referente.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija