Jump to content

Upis prava vlasništva osnovom rješenja o nasljeđivanju


lamia

Preporučene objave

Nakon smrti majke provedena je ostavinska rasprava i imovina je podijeljena između troje braće. Dio imovine nije ušao u ostavinsku imovinu zbog tog što je na nekretninama upisana zabrana otuđenja do završetka sudskog spora koji je sestra  naše pokojne majke vodila protiv nje. Nekretnine se i dalje vode  u zemljišnim knjigama upisane na našu pokojnu majku i njenu sestru, svaka u 1/2 dijela. Sudski spor je najvjerojatnije otišao u zastaru, a mi nismo pokrenuli postupak za upisivanje vlasništva na toj imovini. U međuvremenu je majčina sestra oboljela i imenovan joj je skrbnik od strane Centra za socijalnu skrb. Može li Centar za socijalnu skrb prodati navedene nekretnine na kojima je i naša pokojna majka upisana kao vlasnik u 1/2 dijela? Što učiniti da se mi kao braća upišemo kao vlasnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, lamia je napisao:

Može li Centar za socijalnu skrb prodati navedene nekretnine na kojima je i naša pokojna majka upisana kao vlasnik u 1/2 dijela?

Ne

 

Prije 25 minuta, lamia je napisao:

Sudski spor je najvjerojatnije otišao u zastaru,

Na kakvu zastaru mislite

 

Prije 26 minuta, lamia je napisao:

Što učiniti da se mi kao braća upišemo kao vlasnici?

Sastavite prijedlog za upis prava vlasništva osnovom pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Općinskom sudu sam izvršila uvid u spis predmeta vezan uz tužbu majčine sestre protiv moje majke i vidjela da je predmet prekinut  odlukom suda zbog smrti majke. Još za života majke, donijeta je međupresuda prema kojoj je osporena nasljednička izjava i prema kojoj se mojoj majci osporava vlasništvo nad predmetnim nekretninama. Izjavljena je žalba na međupresudu koju je drugostupanjsko tijelo odbilo pa je zatražena revizija. Međutim revizija nije donijela rješenje, a predmet je prekinut jer je majka u međuvremenu umrla. Majka se i dalje u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik 1/2 dijela, a njena sestra koja je pod skrbništvom Centra je upisana kao vlasnik druge polovice. Na ostavinskoj raspravi moja braća i ja prihvatili smo nasljedstvo nad nekretninama na kojima nije bila upisana zabilježba zabrane otuđenja do okončanja spora, a imovina na kojoj je upisana zabrana otuđenja nije ušla u ostavinu.  Što znači ova međupresuda prema kojoj je osporeno vlasništvo nad nekretninama mojoj majci? Objašnjeno mi je da to rješenje nije pravomoćno, a kako revizija nije donijela rješenje ne znam što s navedenim nekretninama? Da li mi kao nasljednici naše majke možemo tražiti da se upišemo kao vlasnici ili će nam to pravo biti osporeno iako nema pravomoćnog rješenja? Koji je postupak? Da li revizija mora donijeti rješenje? Napominjem da se radi o sporu koji je pokrenut 1992.g. a majka je umrla 2002.g.

uređeno: od lamia
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, lamia je napisao:

U Općinskom sudu sam izvršila uvid u spis predmeta vezan uz tužbu majčine sestre protiv moje majke i vidjela da je predmet prekinut  odlukom suda zbog smrti majke. Još za života majke, donijeta je međupresuda prema kojoj je osporena nasljednička izjava i prema kojoj se mojoj majci osporava vlasništvo nad predmetnim nekretninama. Izjavljena je žalba na međupresudu koju je drugostupanjsko tijelo odbilo pa je zatražena revizija. Međutim revizija nije donijela rješenje, a predmet je prekinut jer je majka u međuvremenu umrla. Majka se i dalje u zemljišnim knjigama vodi kao vlasnik 1/2 dijela, a njena sestra koja je pod skrbništvom Centra je upisana kao vlasnik druge polovice. Na ostavinskoj raspravi moja braća i ja prihvatili smo nasljedstvo nad nekretninama na kojima nije bila upisana zabilježba zabrane otuđenja do okončanja spora, a imovina na kojoj je upisana zabrana otuđenja nije ušla u ostavinu.  Što znači ova međupresuda prema kojoj je osporeno vlasništvo nad nekretninama mojoj majci? Objašnjeno mi je da to rješenje nije pravomoćno, a kako revizija nije donijela rješenje ne znam što s navedenim nekretninama? Da li mi kao nasljednici naše majke možemo tražiti da se upišemo kao vlasnici ili će nam to pravo biti osporeno iako nema pravomoćnog rješenja? Koji je postupak? Da li revizija mora donijeti rješenje? Napominjem da se radi o sporu koji je pokrenut 1992.g. a majka je umrla 2002.g.

Molila bih odgovor na gore navedeno. Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnesite prijedlog za upis prava vlasništva osnovom rješenja o nasljeđivanju.

 

Za sve nekretnine koje nisu obuhvaćene rješenjem o nasljeđivanju podnesite prijedlog za pokretanje postupka naknadno pronađene imovine,sa pozivom na poslovni broj već donesenog rješenja o nasljeđivanju,i ako sam mišljenja da je sud već u samom ostavinskom postupku trebao raspraviti i o imovini za koju se vodio spor bez obzira na donesenu privremenu mjeru zabrane otuđenja,obzirom da  do prenosa prava vlasništva  nasljeđivanjem dolazi po sili zakona a ne na raspoložbi vlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija