Jump to content

Ovrha na zemljištu


kikolo

Preporučene objave

Večinski sam vlasnik (7/8) građevinske parcele od 800 čhv. na kojoj se nalazi moja obiteljska kuća i dvorište sa voćnjakom.1/8 čestice bila je u vlasništvu mog brata kojemu se zbog poreznog duga na taj dio uknjižila porezna uprava RH.

Ja bi želio postati vlasnik cijele čestice od 800 čhv.,ali brat nije u mogućnosti otplatiti dug prema poreznoj iako bi mi želio izaći u susret i prodati svoj dio.

Interesira me da li ja mogu od porezne uprave otkupiti taj dio (1/8 čestice)

ili da li se sa poreznom mogu dogovoriti da mijenjam za dio na drugoj čestici gdje sam također suvlasnik sa bratom i gdje se  porezna isto tako uknjižila na njegov dio.

Ako se može koja je procedura?

Hvala,LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam da li brkate pojmove pa moram upitati, postoji li u ZK zabilježba ovrhe ili založnog prava na suvlasničkom dijelu?

Ako je ovo drugo, što je vrlo vjerovatnije, to znaći da je vaš brat i dalje suvlasnik sa zabilježbom prava PU poradi duga. Kako PU nije suvlasnik toga dijela ne možete ni dogovarati prodaju s njima niti zamjenu. Eventualno da se na neki način podmiri dug i založno pravo briše. Na koji način bi to napravili s bratom ovisi o vrijednosti zemljišta i iznosu duga. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Kako PU nije suvlasnik toga dijela ne možete ni dogovarati prodaju s njima niti zamjenu.

:palac:

 

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Na koji način bi to napravili s bratom ovisi o vrijednosti zemljišta i iznosu duga. 

čekati dražbu i kupiti suvlasnički dio,jer je za pretpostaviti da bi bio jedini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ZK piše pravo zaloga na djelu nekretnine u suvlasničkom udjelu.

Obzirom da je bratov dug mnogo veći od eventualno procijenjene vrijednosti njegovog suvlasničkog udjela zanima me da li će porezna uprava uopće pristati da se od njegovog ukupnog duga odbije procijenjena vrijednost njegovog udjela(1/8) i da onda to ja otkupim ili će tražiti da se podmiri cjelokupni dug i da se tek onda skine založno pravo sa tog bratovog udjela.

Također me zanima da li postoji mogućnost zastare duga obzirom da je to rješenje iz 2006. god.

Još jednom hvala svima na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što vam je štovani Matrix rekao: čekati dražbu, tj prodaju iste nekretnine od strane ovrhovoditelja, koja u krajnjem slučaju može biti i po cijeni od 2/3 od procjenjene. Na takav način vi stječete vlasništvo nad 1/8 nekretnine bez tereta i zabilježbi!

A to što prodajna cjena neće namiriti sav dug nije vaš problem.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

čekati dražbu i kupiti suvlasnički dio,jer je za pretpostaviti da bi bio jedini

Naravno, no moje razmišljanje o načinu na koji bi to korisnik napravio s bratom je išao u smislu mogučeg dogovora i ugovora kojim bi se platio dug PU za prijenos suvlasničkog udjela na platitelja jer,

prije 11 sati , Matrix je napisao:

Osnovom odredaba čl.222 Zakona o obveznim odnosima,dug osiguran zalogom nezastarijeva

ovo je pretočeno i u Opći porezni zakon, no zastarjela tražbina po osnovi kamata ne može se namiriti ni iz opterečene stvari pa je moguće dug u biti puno manji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija