Jump to content

Nasljedna zavrzlama


mutavi

Preporučene objave

Poštovani,

nastojati ću pobliže objasniti svoj slučaj, što neće biti lako jer situacija je dosta komplicirana.

1880-ih godina Bračni par (izmišljati ću imena), osoba A i B su imali dva sina. Ivicu i Pericu. Njih dva su bili nasljednici nekretnina svojih roditelja logično kao djeca u prvom nasljednom redu svakom je pripala ½.

Ivica se ženi Maricom, a Perica je živio svega 5 dana ( o čemu svjedoči Izv. iz matice umrlih iz Državnog arhiva). Nije mi jasno kako je mogao biti upisan u vlasničkom listu budući je živio 5 dana. Dalje situacija se razvija tako da Ivica umire u II svj. ratu a Marica se ponovo udaje za Antu. U prvom braku Ivica i Marica nisu imali djece. U novom braku Ivica i Ante imaju jednog sina, Franju. Nakon smrti svojih roditelja Franjo nasljeđuje ½ nekretnine a Perica (koji je živio 5 dana) ostaje upisan kao vlasnik u omjeru ½. Franjo se ženi sa Emom. Nakon Franjine smrti Ema nasljeđuje logično suprugovu ½  a Perica ostaje upisan kao vlasnik ½. U međuvremenu radi bolesti Ema još na životu daruje svoj udio svojoj djeci, a druga, odnosno ½ vlasništva ostaje na Perici rođenom 1895. godine. Nadam se da sam uspio donekle prikazati situaciju iz koje ne znam pronaći izlaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , mutavi je napisao:

U novom braku Ivica i Ante imaju jednog sina,

Mislite Marica i Ante,jer mi citirano nikako neide

 

prije 8 sati , mutavi je napisao:

Nadam se da sam uspio donekle prikazati situaciju iz koje ne znam pronaći izlaz.

Učinci nasljeđivanja nastupaju ex lege u trenutku smrti osobe,neovisno o rješenju o nasljeđivanju,glede čega po opisanoj situaciji i pravnom sljedu nasljednici umrlog Perice su Ema i djeca koju je imala sa Franjom.

Nasljednici bi trebali inicirati ostavinski postupak iza umrlog Perice,a na isti postupak bi se sasvim izvjesno primjenjivalo više materijalnih zakona vezanih za nasljeđivanje,ovisno o vremenima smrti navedenih osoba,počev od Austrijskog Građanskog Zakonika/OGZ pa nadalje.

U svemu ovome je bitno da u ostavinskom postupku možete podastrti dokumente koji dokazuju smrt osoba koje ste naveli i ostale dokumente koji u lancu kronološki opisanog sljeda na kraju Vas u pogledu nasljeđivanja povezuju sa umrlim Pericom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam u matičnome uredu, postoje izvadci iz matičnih knjiga (rođenih, umrlih, vjenčanih) koje mogu ishoditi za 20 kn biljega po listu te bih njima mogao dokazati opisanu situaciju odnosno slijed događaja. 

Ono što bi me zanimalo jest:

Dali bi se trebao pokrenuti postupak za naknadno pronađenu imovinu? 

Ako da, tko bi ga trebao pokrenuti? Jer Ema je baka koja još na životu, a svoj udio 1/2 nekretnine je darovala svojim unucima, dok podsjećam sa početka priče, druga 1/2 u vlasništvu je Perice.

Logično mi stoji da Ema pokrene ostavinu za naknadno pronađenu imovinu, nego njeni unuci. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, mutavi je napisao:

Ako da, tko bi ga trebao pokrenuti? Jer Ema je baka koja još na životu, a svoj udio 1/2 nekretnine je darovala svojim unucima, dok podsjećam sa početka priče, druga 1/2 u vlasništvu je Perice

Znači baka bi trebala pokrenuti ostavinski postupak pred nadležnim općinskim sudom? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mutavi je napisao:

Poštovani,

nastojati ću pobliže objasniti svoj slučaj, što neće biti lako jer situacija je dosta komplicirana.

1880-ih godina Bračni par (izmišljati ću imena), osoba A i B su imali dva sina. Ivicu i Pericu. Njih dva su bili nasljednici nekretnina svojih roditelja logično kao djeca u prvom nasljednom redu svakom je pripala ½.

Ivica se ženi Maricom, a Perica je živio svega 5 dana ( o čemu svjedoči Izv. iz matice umrlih iz Državnog arhiva). Nije mi jasno kako je mogao biti upisan u vlasničkom listu budući je živio 5 dana. Dalje situacija se razvija tako da Ivica umire u II svj. ratu a Marica se ponovo udaje za Antu. U prvom braku Ivica i Marica nisu imali djece. U novom braku Ivica i Ante imaju jednog sina, Franju. Nakon smrti svojih roditelja Franjo nasljeđuje ½ nekretnine a Perica (koji je živio 5 dana) ostaje upisan kao vlasnik u omjeru ½. Franjo se ženi sa Emom. Nakon Franjine smrti Ema nasljeđuje logično suprugovu ½  a Perica ostaje upisan kao vlasnik ½. U međuvremenu radi bolesti Ema još na životu daruje svoj udio svojoj djeci, a druga, odnosno ½ vlasništva ostaje na Perici rođenom 1895. godine. Nadam se da sam uspio donekle prikazati situaciju iz koje ne znam pronaći izlaz.

Boze mili... 1880tih... sta ni to nije zastarilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite da je nekog briga što se u obitelji ne sređuje z.k. stanje, pa i od 1880. godine.

Moj pradjed, umro 1904. nije sredio z.k. stanje, moj djed to nije napravio, moj otac to nije napravio a ja jesam na 95% čestica, ostalo 5 čestica u suvlasništvu. Eto, da sam i ja postavljao pitanja ko Vi, i moji potomci bi došli na nesređeno z.k. stanje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija