Jump to content

Izvanredni otkaz po članku 35 ZOR


bookfun

Preporučene objave

Pozdrav, imam pitanje.

 

Nalazim se na produljenom porodiljnom i do povratka na posao imam još cca 30 dana.

Planiram dati otkaz, obzirom da sam čitala o članku 35, mogu ga dati bez da radim otkazni rok ako sam ja dobro shvatila, 15 dana prije nego se moram vratiti na posao.

Da li je moguće dati ga i prije tih 15 dana, recimo za 3 dana?

Prekinula bi njegu, jer bi s 1.03. krenula na novi posao.

U nemogućnosti sam odraditi otkazni rok jer dijete nije krenulo u vrtić i nema je tko čuvaati.

Što sa godišnjim? Jel ima na njega pravo? On se isplaćuje ili?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Godišnji odmor bi se u tom slučaju isplaćivao, da. Zakon kaže da se izvanredni otkaz može dati najkasnije 15 dana prije povratka na posao, što znači da se može, dakako, dati i ranije.

Čl. 35 je u tom pogledu jasan, a korisnica je navela kako želi promijeniti radno mjesto. To nije razlog za izvanredni otkaz i poslodavac bi mogao reagirati na to.

Članak 35.

(1) Radnik koji koristi pravo na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, rad s polovicom punog radnog vremena, rad s polovicom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, dopust trudnice ili majke koja doji dijete, te dopust ili rad s polovicom punog radnog vremena radi brige i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju ili kojem ugovor o radu miruje do treće godine života djeteta u skladu s posebnim propisom, može otkazati ugovor o radu izvanrednim otkazom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LINK

Evo nekih primjera u članku gore. Važno je napomenuti da je izvanredni otkaz takav tip otkaza kod kojega je povreda poslodavca prema radniku takva (i obrnuto) da nastavak radnog odnosa više nije moguć).

Naravno, teško je zamisliva situacija u kojoj radnici na porodiljnom dopustu prijete razlozi za izvanredni otkaz, jer ona niti se nalazi u kontaktu s radnim okruženjem ni poslodavcem, niti joj plaća ide na teret poslodavca. Pa ipak, zakonodavac je iz nekog razloga propisao zasebno taj čl. 35, pa moramo vjerovati da razloga ima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, bookfun je napisao:

Nisam ga još predala , istražujem mogućnosti. Hvala

Razgovarajte s poslodavcem u smislu sporazumnog raskida ugovora bez obveze odrađivanja otkaznog roka, a onda možete kako vam volja. Razlog imate, briga za dijete jer vam ga nema tko čuvati. Mislim da bi to bila bolja varijanta, izvanredni možete potegnuti uvijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, članak 35. ZR-a priznaje pravo na izvanredan otkaz specificiranim kategorijama radnika bez potrebe njegova posebnog obrazlaganja (koje je inače potrebno), budući je to pravo koje sam zakon izravno daje tim radnicima poradi zaštite majčinstva odnosno roditeljstva.

Doslovce se u obrazloženju odluke o izvanrednom otkazu treba pozvati na čl. 35. ZR-a i to je to - "temeljem odredbe čl. 35. ZR-a, dajem izvanredni otkaz ugovora o radu broj XY, sklopljenog dana XY.XY.20XY."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Po mom mišljenju, članak 35. ZR-a priznaje pravo na izvanredan otkaz specificiranim kategorijama radnika bez potrebe njegova posebnog obrazlaganja (koje je inače potrebno), budući je to pravo koje sam zakon izravno daje tim radnicima poradi zaštite majčinstva odnosno roditeljstva.

Doslovce se u obrazloženju odluke o izvanrednom otkazu treba pozvati na čl. 35. ZR-a i to je to - "temeljem odredbe čl. 35. ZR-a, dajem izvanredni otkaz ugovora o radu broj XY, sklopljenog dana XY.XY.20XY."

To  je i moja dilema, ali ne znam kako se tumaci u praksi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite na smetnji neznam jel pravo misto odi al moram napisat negdi...Molim nekoga ko zna da mi rece..Imam problema sa poslodavcem dok sam sutila i radila bila sam mu najbolja sad kad sam progovorila ne valjam..trazila sam ga godisnji odmor na koji NIKAD nisam bila i svoja radnicka prava naravno nece da cuje za to nego me je potira iz ducana i ZATVORI DUCAN ducan vise ne radi..!!! Otvorila sam mu bolovanje..Par dana nakon toga nudi mi sporazumni otkaz i odjavu na koji naravno nisam tila potpisat jer imam ugovor na NEODREDENO u njega sam 3 godine radila..aa ima ducana pod drugim gradovima..Naravno nisam puno cekala prijavila sam ga na inspekciji rada..!!! Inace nije mu ovo prva prijava..I moja ga je kolegica prijavila..Dobija je dojavu da ce mu netko doc u posjet vezi mojih papira..I sad mi je poslao postom IZVAREDNI OTKAZ razlog manjak na inventuri..ja nisam NISTA potpisivala da sam odgovorna za viskove i manjkove na inventuri..Niti se osjecaj kriva IMALE SMO KAMERE U DUCANU,ja nisam dobila izvjesce od inventure nit uvid na inventuru tako je mogao napisat da sam mu duzna milijun kuna..inventura je bila 20.01.2018 godine aa preko mobitela sam dobila dojavu 22.01.2018 da je manjak 20 000kn hahaha i nakon toga nitko nista njemu ostale djelatnice po drugim ducanima placaju manjak iz svoga djepa jer ih prestrasi i ucjenju..I sad se tek dositija nakon skoro misec dana dat meni izvaredni otkaz al mu nije bio rok 15 dana od dana saznanja na osnovi cijoj se temelji otkaz kad je u pitanju inzvaredni otkaz...Vjerujem da me je neko od njegovih vidio da ulazim u inspektorat rada i onda je to posla iz inata..Ja sam spremna i na SUD ici jer je otkaz protuzakonit...Sta da radim??!!? Ne pada mi napamet placat njegove manjke i raditi dzaba aa on da se bogati..

Oprostite na dugom postuuu to je najkrace sta sam moglaaa ima sta i pisat..HVALA

uređeno: od Ana.K
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjetujem Va da angažirate odvjetnika koji poznaje radno pravo i da ne čekate dugo jer su rokovi u radnim sporovima kratki. Inspekcija rada neće učiniti ništa da zaštiti Vaša prava, njihova je uloga da utvrđuju i kažnjavaju nepravilnosti, na Vama je da se pobrinete za svoja prava, a imate pravo i na godišnje odmore, i na otpremninu, i da se utvrdi Vaša uloga u manjkovima na inventuri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ana.K je napisao:

Oprostite na smetnji neznam jel pravo misto odi al moram napisat negdi...Molim nekoga ko zna da mi rece..Imam problema sa poslodavcem dok sam sutila i radila bila sam mu najbolja sad kad sam progovorila ne valjam..trazila sam ga godisnji odmor na koji NIKAD nisam bila i svoja radnicka prava naravno nece da cuje za to nego me je potira iz ducana i ZATVORI DUCAN ducan vise ne radi..!!! Otvorila sam mu bolovanje..Par dana nakon toga nudi mi sporazumni otkaz i odjavu na koji naravno nisam tila potpisat jer imam ugovor na NEODREDENO u njega sam 3 godine radila..aa ima ducana pod drugim gradovima..Naravno nisam puno cekala prijavila sam ga na inspekciji rada..!!! Inace nije mu ovo prva prijava..I moja ga je kolegica prijavila..Dobija je dojavu da ce mu netko doc u posjet vezi mojih papira..I sad mi je poslao postom IZVAREDNI OTKAZ razlog manjak na inventuri..ja nisam NISTA potpisivala da sam odgovorna za viskove i manjkove na inventuri..Niti se osjecaj kriva IMALE SMO KAMERE U DUCANU,ja nisam dobila izvjesce od inventure nit uvid na inventuru tako je mogao napisat da sam mu duzna milijun kuna..inventura je bila 20.01.2018 godine aa preko mobitela sam dobila dojavu 22.01.2018 da je manjak 20 000kn hahaha i nakon toga nitko nista njemu ostale djelatnice po drugim ducanima placaju manjak iz svoga djepa jer ih prestrasi i ucjenju..I sad se tek dositija nakon skoro misec dana dat meni izvaredni otkaz al mu nije bio rok 15 dana od dana saznanja na osnovi cijoj se temelji otkaz kad je u pitanju inzvaredni otkaz...Vjerujem da me je neko od njegovih vidio da ulazim u inspektorat rada i onda je to posla iz inata..Ja sam spremna i na SUD ici jer je otkaz protuzakonit...Sta da radim??!!? Ne pada mi napamet placat njegove manjke i raditi dzaba aa on da se bogati..

Oprostite na dugom postuuu to je najkrace sta sam moglaaa ima sta i pisat..HVALA

Ovdje ima puno pitanja. Da li ste još uvijek na bolovanju ? Šta ste točno naveli u prijavi inspekciji i jeste li prijavu podnijeli anonimno ili punim imenom i prezimenom ?Jeste li u mirovinskom provjerili svoj radno-pravni status ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

To  je i moja dilema, ali ne znam kako se tumaci u praksi.

Nisam ni sam dosad čuo za probleme po tom pitanju, ali ovakvo stajalište istaknuto je i u knjizi Radni odnosi u RH, skupine autora predvođene dr. Potočnjakom (iako i oni nisu naveli nikakvu praksu po tom pitanju :-)).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija