Jump to content

Obiteljsko nasilje


Domagoj123

Preporučene objave

Poštovanje.

Nakon smrti oca (ostavinska rasprava nije završena,ide se na sud), brat je samovoljno uselio u obiteljski dio kuće i ne dozvoljava sestri pristup dementnoj majci (Alzheimer). Uvjetuje posjete isključivo uz svoju prisutnost i ne želi dati jedan ključ od obiteljske kuće istoj na korištenje, kako bi mogla voditi brigu o dementnoj majci. U međuvremenu je  pokrenut postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti majci. Prilikom pokušaja posjete,imenovani ne želi omogućiti samostalni kontakt sa majkom,ne dozvoljava nikakav način brige,od donošenja hrane, održavanja higijene majke, ne dozvoljava odlazak neurologu i slično. U nekoliko navrata je intervenirala policija po pozivu,sastavljeni su zapisnici,imenovani je svaki put upozoren da ne može i ne smije postupati na taj način i bio je na razgovoru u Policijskoj postaji. Svaki put policiji u lice kaže da on to neće dozvoliti i da neće dati ključ od kuće. Bojim se da situacija ne eskalira nasiljem a policija se u cijelom slučaju ponaša kao zapisničar. Molim vaše mišljenje i savjet za postupanje i tko će biti odgovoran ukoliko se dogodi neželjeni sukob i čemu služi policija i odredbe Obiteljskog zakona koji dozvoljavaju ovakvo opetovano ponašanje i samovolju? Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam u tekstu " ne dozvoljava odlazak neurologu", od 2016 godine nije pod stručnim nadzorom zbog teške bolesti,niti joj daje od specijaliste,tada propisane lijekove što je po Obiteljskom zakonu nedopustivo i kažnjava se. Ovo je jedan problem, a njegova "briga" i nebriga je nebitna u postupanju prema sestri koja ima zakonsko pravo pristupa majci, pravo na brigu i skrbi prema njoj, kao i pristup u obiteljsku kuću jednako kao i brat, a što joj dotični brani i fizički ne dozvoljava. Centar za socijalnu skrb od 7 mjeseca prošle godine po prijavi,do danas nije izišao na bilo kakav uvid,već je sud morao pokrenuti postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti bolesnoj starici. Bit mojeg pitanja je do kada će policija tolerirati ovakvo ponašanje i ograničavanje zakonskog prava sestre na navedeno bez ikakvih sankcija i što treba učiniti da se nešto poduzme prije nego što dođe do težih posljedica ili smo zemlja bezvlašća i samovolje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvatio sam da ne dozvoljava sestri da vodi majku, zato sam i pitao za detalje.

Ako misliš da policija nije postupila kako treba, možeš otići u postaji podnijeti žalbu ili ju poslati na bilo koju mail adresu na stranicama policijske uprave ili MUP-a. Unutarnja kontrola će provjeriti i odgovoriti ti u roku od 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra ne živi u istom kućanstvu? Po meni, ovdje ima mjesta za primjenu Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a koja se odnosi na zanemarivanje osobe starije životne dobi koje dovodi do njezine uznemirenosti ili joj nanosi tjelesne i duševne patnje. Savjetujem Vam da u nadležnoj policiji ili državnom odvjetništvu podnesete vrlo specifičnu prekršajnu prijavu u kojoj ćete tražiti kaznu zatvora od 45 dana i udaljenje iz zajedničkog kućanstva. Pokušajte tako radije nego uzimati stvar u svoje ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra živi u susjednoj kući, 5 metara udaljenoj. Znači brat,koji je također živio u odvojenom dijelu roditeljske kuće u zasebnoj stambenoj cjelini je samovoljno preselio u dio kuće u kojoj su živjeli otac i majka do smrti oca prije 3 mjeseca i od tada zabranjuje pristup sestri. Policiji je sestra podnijela prijavu kako ste gore naveli zbog zanemarivanja jer majci ne daje propisanu terapiju lijekova od strane neurologa i ne dozvoljava da se odvede na pregled neurologu. Čekamo postupanje po prijavi ali nažalost u ovoj državi očito ne postoji mogućnost i institucija koja će nasilniku koji sestri brani brigu o majci i pristup svome vlasništvu (trećina kuće) stati u kraj i koji nakon višestrukih intervencija policije,koja uredno dođe,evidentira i upozori ga da je dužan omogućiti navedeno svojoj sestri, istu ismijava i u lice toj istoj policiji govori da će opet tako postupiti. Žalosno i smiješno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

... Po meni, ovdje ima mjesta za primjenu Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a koja se odnosi na zanemarivanje osobe starije životne dobi koje dovodi do njezine uznemirenosti ili joj nanosi tjelesne i duševne patnje....

To sigurno ima (čl. 10. st. 6.) Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, možda bi bilo dobro sve to prijaviti i djelatnicima CZSS kako bi i oni interveniralii i pružili adekvatnu pomoć majci..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost,CZSS je prijavljeno u nekoliko navrata ali do danas se gospoda nisu udostojila niti izići na teren.Prva prijava neliječenja datira još  iz 7 mjeseca prošle godine. Od strane Policije su po prijavi izvješćeni zadnji put 12.02 2018, danas je 26.02, od njih ni traga ni glasa.......i nitko se ne čudi jer bi brza reakcija bila nenormalna, šokantna u našoj zemlji dembeliji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali sestra ima pravo podnijeti privatnu tužbu za klevetu protiv brata koji je u više navrata tijekom intervencije policije, ispred ovlašenih osoba i u zapisnik policije neosnovano tvrdio da ona svojim dolaskom uznemirava majku, da majci želi zlo,da ne dopušta da bude sa majkom "jer će joj nešto dati,da će je otrovati", da je i smrt oca "sumnjiva" aludirajući na sestru (otac je liječen od karcinoma u bolnici u više navrata u nekoliko godina i od njega je preminuo a da imenovani nikada nije upitao za njega niti ga je posjetio u bolnici, nije sudjelovao u organizaciji sahrane, niti je snosio ikakav trošak sahrane). Ukoliko se može podnijeti tužba,molim savjet oko postupka i visine odštete i na koji način se može odšteta naplatiti ukoliko on ne radi i nema primanja).Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Domagoj123 je napisao:

Dali sestra ima pravo podnijeti privatnu tužbu za klevetu

Svatko ima pravo podnijeti tuzbu, ali u istoj ce i morati dokazati svoje navode...

Zapitajte se prije svega koliko bi vas sve to kostalo, od troskova suda, odvjetnika, vjestacenja...

A za konkretan odgovor obratite se odvjetniku po izboru  - a iste mozete naci na stranicama Odvjetnicke Komore

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru ali nisam tražio takav odgovor. Vaš odgovor unaprijed sugerira nepodnošenje prijave zbog troškova,vještačenja itd, pa se pitam dali to želite reći da je podnošenje prijave u principu "gubitak vremena i novca"? Valjda taj pravni institut postoji zbog nečeg drugog i predstavlja mogućnost osobe da obrani svoge dostojanstvo i čast od kleveta i laži, ma koliko to koštalo? Ako ste dobro čitali moj prethodni post, trebali ste shvatiti da su sve izjave izgovorene ispred ovlaštenih službenih osoba i da su unesene u zapisnik više puta i da vještačenje kao takvo nije potrebno. Ili po vašem treba nasilniku i klevetniku dopustiti da laže i širi neistine o sestri do besvijesti, dok po starom običaju "laž izgovorena mnogo puta postaje istina"?......ili to treba spriječiti i kazniti na vrijeme i na primjeren način? Također znam i da za konkretan odgovor treba odvjetnik kako kažete, zato pitanje i postavljam ovdje jer nemam novca za plaćanje odvjetnika a vjerujem da ovdje postoji puno dragih ljudi,odvjetnika,sudaca ili običnih "malih" ljudi koji iz iskustva ili znanja mogu podijeliti i koji besplatni savjet što je uostalom i svrha ovog portala. Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra ima pravo podnijeti privatnu Tužbu protiv brata za klevetu i sramoćenje i ako uspije Tužbom i tužbenim zahtijevom, tuženik, dakle brat, joj je dužan nadoknaditi sve troškove postupka...

Neznam koja svrha i zašto bi se trebalo provoditi vještačenje...

A dokazi, kao vjerodostojni, se mogu koristiti izjave pred Ovlaštenim službenim osobama, osim što bi trebala dokazivati da to što je izjavio ne stoji, dakle ne odgovara istini...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Željac 047, dokazi izjava su vjerodostojni ali kako dokazati dali netko želi zlo ili otrovati nemoćnu,dementnu staricu,svoju majku.....što graniči sa ludilom brata,psihopate,uživatelja opojnih droga koji je već kažnjavan zbog toga u 3 navrata. Zar ne treba on dokazati njeno ponašanje, namjeru ili pokušaj a ne da nevina i oklevetana osoba dokazuje da ne želi otrovati majku?? Suludo,zar ne? Valjda onaj koji nešto tvrdi mora to i dokazati ili u suprotnom snositi sankcije? O ocu ne treba ni trošiti riječi,nakon dva bolnička liječenja i dvije operacije karcinoma na više organa u KBC Split, dijagnoze, smrtnog lista i svih specijalista on izjavljuje da je smrt "sumnjiva" i pritom proziva sestru. Valjda tu ne treba dokazivati "nevinost". Dali i na koji način je moguće naplatiti eventualnu presudu ukoliko imenovani nema primanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Domagoj, virtalni ti je blago htio reći da nekad od sudskih postupaka ima više sreće nego koristi, ne samo iz materijalnih razloga, nego i iz razloga iznošenja intimnih obiteljskih informacija (bolje rečeno, prljavog obiteljskog rublja).

I to je jednakovrijedna pravna informacija kao i svaka druga, a ako te ona uznemiruje, razmisli samo kako će to izgledati na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drot13, razumijem ali to nije informacija i pomoć koju sam tražio. Svi mi jako dobro znamo koliko su sudski postupci mukotrpan i često bolan proces ali su nečija čast, poštenje i istina daleko vrijedniji od svih tih "neugodnosti", izgubljenog vremena i novca. Da se radi o strahu od "obiteljskog prljavog rublja" morate se složiti, nebi ni razmišljala o svemu ovome jer jednostavno - nema što kriti i što skrivati. Puno bolnije od toga je kada vas netko bezobrazno, neistinito i manipulantski optužuje da želite otrovati majku i za "sumnjivu" smrt oca, bez dokaza, bez ičega,jer je jednostavno - bijednik. A bijednici zaslužuju prijavu i sudski postupak, koji će za njih biti sigurno bolniji.......ili možda i neće, jer se radi o psihopati,a oni nemaju grižnju savjesti niti samilost. Prijava ide bez daljnjega, tu nema dileme ni dvojbe, samo je u dvojbi dali, sa pravne strane, postoji institut naplate potraživanja nakon eventualne sudske presude osobe koja nema primanja, mirovine, radnog staža, zdravstvenog osiguranja jer je čitav život parazit koji je sisao roditeljska primanja i živio na njihovoj grbači a to radi i danas sa 62 godine života. Moje preostalo pitanje je vezano za mogućnost naplate po presudi takve osobe,dali postoji način kako to naplatiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U krajnjem slučaju, i da uspijete u sporu uz dodjeljenju vam novčanu odštetu (a nećete se sigurno razveseliti kada vidite koliki je to iznos...), čije troškove odvjetnika/vještaka u većini slučajeva morate platiti ODMAH, upitno je koliko mjeseci/godina će spor trajati s upitnim ishodom o uspješnosti naplate!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija