Jump to content

Osobna invalidnina


Marta01

Preporučene objave

Mama dobiva osobnu invalidninu IV. Stupanj invaliditeta koju je odobrio Centar za soc. skrb na temelju vjestacenja HZMO. Dobiva najvisi iznos + ima mirovinu 2200 Kn. Na sebe nema nekretnine. Sve to ce trajati do 3 mj. 2019. kada mora ponovno na vjestacenje. 

Prije 8 mj. sam prebacila svoj auto na njeno vlasnistvo /auto vrijedi cca 30.000 kn/ ako je to bitno.

Sada sam u strahu da li posjedovanje automobila moze utjecati na prekid isplate njene OSOBNE INVALIDNINE. Jer kada sam podnosila zahtjev za nju uzimala  se u obzir mirovina i morala sam donjeti izvode iz katastra.

Da li bi doslo neko Rjesenje o prekidu isplate. 

Hvala na savjetu ako netko zna !

uređeno: od Borbena7
Naslov - velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 16 minuta, wrritteer je napisao:

Posjedovanje automobila ne utječe na osobnu invalidninu.

Bitno je da ne posjeduje nekretninu, osim one u kojoj živi.

Ako je u mirovini i ima mirovinu manju od 2445 kn ima pravo na osobnu invalidninu.

Od 1.4.2018. maksimalni iznos se povaćava sa 1250 kn na 1500 kn.

 

Mislite da joj ne bi ukinuli zbog auta?

Povecava se jos ???

Mislite da onda automatizmom isplacuju povecanje, ne treba osobno reagirati. Gdje ste to procitali da se povecava :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
prije 6 sati , scvrtil6 je napisao:

Molim Vas da li netko zna da osobe s teškim invaliditetom mogu primati invalidninu bez obzira na visinu mirovine

Osobna invalidnina za osobu koja nema vlastiti prihod iznosi mjesečno 300% osnovice iz čl. 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi. A ako osoba ostvaruje prihod po bilo kojoj osnovi, osobna invalidnina utvrđuje se kao razlika između iznosa od 300% osnovice i prosječnog prihoda ostvarenog u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba sam sa teškim invaliditetom 100%, razina funkcionalnosti IV stupanj. E sada dali se uzima u obzir kako piše na središnjem državnom portalu "u prihod se ne uračunava minimalna mirovina ostvarena za 40 godina mirovinskog staža" što  iznosi manje od minimalne braniteljske mirovine od 45 % koju ja primam. Nije mi jasno što se uzima kao relevantno, minimalna mirovina ostvarena za 40 godina mirovinskog staža (manje od 2445,00 kuna) ili minimalna braniteljska mirovina (više od 2445,00). Napominjem da nisam HRVI.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...

Molim Vas, ako netko zna, da li osoba koja je u mirovini i ima mirovinu oko 2800 kn ima pravo na invalidninu ako je pretrpjela teški moždani udar? Potpuno joj je oduzeta cijela desna strana, veoma otežano komunicira i što se tiče govora i što se tiče razumijevanja te je potpuno ovisna o tuđoj pomoći.

Osoba ima osobnu ušteđevino od oko 50000 kn i mali vlastiti stan vrijednosti od oko 40000 eura. Osoba je živjela sama i trenutačno je smještena u privatni dom.

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislite na ovaj dio članka 56. Zakona o socijalnoj skrbi: Osoba koja u vlasništvu ima drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koju može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za uključivanje u zajednicu.  

Ona u svom vlasništvu nema nikakvu drugu nekretninu. Istina trenutno ne živi tu, ali to je njena jedina nekretnina i mjesto prebivališta. 

Molim Vas zna li još netko ima li osoba pravo na invalidninu ako je smještena u privatni dom? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 5 mjeseci kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Tetraplegičar sam (100 % invalid) bez radnog iskustva i planiram se zaposlit pa me zanima da li mogu primati plaću i osobnu invalidninu, te mama prima dječji doplatak u visini od prilike 800 + kuna?

koja je procedura sa zdravstvenim osiguranje da li to preuzima poslodavac ili ostaje kako je?

i pitanje u vezi diskriminacije i prava na dostupnost i jednakost

uglavnom da nejdem u širinu uskračeno mi je kontinuirano provođenje fizikalne terapije u kući oz njihovog obilma posla te moram čekati i do 3 mjeseca  da dođem na red, dok kolege iz drugih gradova nemajutih problema.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Osobna invalidnina
prije 44 minuta, Matko0000x je napisao:

da li mogu primati plaću i osobnu invalidninu

Nekada je ovaj ta mogućnost bila isključena. No već neko vrijeme moguće je primati i plaću i osobnu invalidninu.

prije 45 minuta, Matko0000x je napisao:

koja je procedura sa zdravstvenim osiguranje da li to preuzima poslodavac ili ostaje kako je?

Poslodavac je obveznik prijave na zdravstveno osiguranje, pa ćete shodno tomu biti osigurani po drugoj osnovi kao zaposlena osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija