Jump to content

Nekretnina otuđena, javila se žena prodavača


Jethro

Preporučene objave

čovjek A je naslijedio kuću od svojih dok je bio u braku cca 1995.

uredio ju je 2003 i rastao se 2014.

meni je dao ugovorom o DOSMRTNOM uzdržavanju 2017. živi kod mene. kuća prebačena na mene, papiri, režije, sve.

potpisao je sa ženom neki dan da je kuća bračna stečevia.

što mogu očekivati?

uređeno: od Jethro
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Jethro je napisao:

čovjek A je naslijedio kuću od svojih dok je bio u braku cca 1995.

uredio ju je 2003 i rastao se 2014.

meni je dao ugovorom o DOSMRTNOM uzdržavanju 2017. živi kod mene. kuća prebačena na mene, papiri, režije, sve.

potpisao je sa ženom neki dan da je kuća bračna stečevia.

što mogu očekivati?

ako je kuća nasljeđena ona je osobna  imovina a ne bračna stečevina.

sa svojom osobnom imovinom vlasnik slobodno raspolaže (proda ,sklopi ugovor o doživotnom uzdržavanju.

bračna stečevina može biti ulaganje u kuću radi uređenja  ali postoji presuda Vrhovnog suda RH  da je to dragovoljno ulaganje zbog  poboljšanja uvjeta života. Presuda VSRH  Broj: Rev 580/07-2

nebi imala pravo ni na povrat 1/2 ulaganja u renoviranje kuće.

prikupi sve dokaze u troškovima za brigu uzdržavane osobe.  po sudskom vještaku izradu ukupni troškovnik i za taj iznos tereti uzdržavatelja+ kamate ( ako bude problema sa održavanjem ugovora) . ako dođe do sudskog spora postavi svoj protutužbeni zahtjev za naknadu troškova uzdržavanja.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Jethro je napisao:

čovjek A je naslijedio kuću od svojih dok je bio u braku cca 1995.

uredio ju je 2003 i rastao se 2014.

Jako važno - je li kuća dograđivana, ili samo uređivana?

prije 18 sati , Jethro je napisao:

meni je dao ugovorom o DOSMRTNOM uzdržavanju 2017. živi kod mene. kuća prebačena na mene, papiri, režije, sve.

potpisao je sa ženom neki dan da je kuća bračna stečevia.

Kuća zakonski nije bračna stečevina (ako nije izvršena dogradnja u značajnijoj mjeri).

Po mom mišljenju taj ugovor koji je sa bivšom ženom potpisao je pravno ništavan jer je kuću naslijedio. 

Da nije potpisao ugvor o dosmrtnom uzdržavanju, on bi mogao dio kuće darovati bivšoj suprugi. Ali sada je tu kuću dao u zamjenu za uzdržavanje, i nije više vlasnik da bi mogao njom raspolagati kao vlastitom imovinom. 

prije 18 sati , Jethro je napisao:

što mogu očekivati?

Prvo vrlo ozbiljno s njim porazgovarati.

Upozoriti ga da je počinio kazneno djelo. Ako kuća jest bračna stečevina, on je lažno naveo da je njegovo vlasništvo u ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju. Ako kuća nije bračna stečevina, onda je potpisao lažnu izjavu da jest bračna stečevina. U oba slučaja doveo je u pitanje valjanost ugovora o uzdržavanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Jethro je napisao:

čovjek A je naslijedio kuću od svojih dok je bio u braku cca 1995.

uredio ju je 2003 i rastao se 2014.

meni je dao ugovorom o DOSMRTNOM uzdržavanju 2017. živi kod mene. kuća prebačena na mene, papiri, režije, sve.

potpisao je sa ženom neki dan da je kuća bračna stečevia.

što mogu očekivati?

Vi, kao treća osoba, sukladno zakonskim odrednicama ne smijete biti oštećeni, jer ste zakonskim putem i na legalan način došli u vlasništvo nekretnine, a ako se utvrdi da se dio te nekretnine ipak tretira kao bračna stečevina (ulaganja u povećanje vrijednosti), što po meni u konkretnom slučaju nebi smjelo biti, osoba A je dužna obeštetiti suprugu, jer je osoba A izvršila radnju na koju nije imala pravo bez suglasnosti supruge sukladno odrednicama ObZ, naravno, ponavljam, ako bi se radilo o bračnoj stečevini, što mislim da ovdje nije riječ, već o osobnoj imovini osobe A kako su Vam i prethodnici odgovorili..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija