Jump to content

Polubrat - dug


Bergling

Preporučene objave

Moj pokojni otac je iz dva različita braka (oba razvrgnuta) imao dvoje djece, mog polubrata i mene. Polubrat je u teškom zdravstvenom stanju, a zbog životnih okolnosti nismo u kontaktu zadnjih dvadesetak godina niti smo ikad živjeli skupa. Polubrat se nije nikad ženio niti ima potomke. U slučaju da mu za života ostane nekakav dug, prenosi li se njegovom smrću taj dug na nekoga i ako da - na koga? 

Koliko sam informiran polubrat nije u vanbračnoj zajednici ni na nikakvom dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju. U slučaju da to nije istina i da je ipak nešto potpisao, kako to nakon njegove smrti utječe na a) nasljeđivanje mogućeg duga, b) nasljeđivanje njegove imovine c) nasljeđivanje imovine koja je ostala iza očeve smrti, a koju do sad nismo razdijelili?

Ako netko može odgovoriti na ova pitanja - hvala unaprijed.

uređeno: od Bergling
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Bergling je napisao:

Moj pokojni otac je iz dva različita braka (oba razvrgnuta) imao dvoje djece, mog polubrata i mene. Polubrat je u teškom zdravstvenom stanju, a zbog životnih okolnosti nismo u kontaktu zadnjih dvadesetak godina niti smo ikad živjeli skupa. Polubrat se nije nikad ženio niti ima potomke. U slučaju da mu za života ostane nekakav dug, prenosi li se njegovom smrću taj dug na nekoga i ako da - na koga? 

Koliko sam informiran polubrat nije u vanbračnoj zajednici ni na nikakvom dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju. U slučaju da to nije istina i da je ipak nešto potpisao, kako to nakon njegove smrti utječe na a) nasljeđivanje mogućeg duga, b) nasljeđivanje njegove imovine c) nasljeđivanje imovine koja je ostala iza očeve smrti, a koju do sad nismo razdijelili?

Ako netko može odgovoriti na ova pitanja - hvala unaprijed.

pokrenite ostavinsku iza oca. ono što je otac posjedovao djeli se na jednake djelove između nasljednika (djece).

ostavinsku pokreni što hitnije (osim ako se ne želiš odrči nasljedstva iza oca).

onaj ko nasljedi imovinu brata dužan je  i vračati njegove dugove.nasljednik vrača dugove ostavitelja  do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako potpiše ugovor o  doživotnom uzdržavanju (za koju uslugu daje svoji imovinu) mogući nasljednici nemaju šta nasljediti pa nisu u obvezi vračat njegove dugove. pružatelj uzdržavanja nije u obvezi vračat dugove primatelja uzdržavanja (nije  nasljednik) osim ako drugačije ugovore.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , bovu je napisao:

onaj ko nasljedi imovinu brata dužan je  i vračati njegove dugove.nasljednik vrača dugove ostavitelja  do vrijednosti nasljeđene imovine.

Hvala na odgovoru. 

Mozete li mi na primjeru pojasniti jednu stvar u citatu, sto znaci :"nasljednik vrača dugove ostavitelja  do vrijednosti nasljeđene imovine"?

Imam jos dva pitanja:

1) Kako mogu doznati ima li polubrat kakve dugove ili kredite bez da ga osobno pitam? Nismo u dobrim odnosima pa zato takvo pitanje.

2) Ako se odlucim odreci nasljedstva, ma kakvo ono bilo (polubratova imovina u slucaju njegove smrti) jesam li se time rijesio i obveze naslijedjenog duga?

uređeno: od Bergling
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, Bergling je napisao:

sto znaci :"nasljednik vrača dugove ostavitelja  do vrijednosti nasljeđene imovine"?

Ako nasljeđuješ kuću koja vrijedi 50000 novaca, a dug je 70000 novaca, moraš vratiti "samo" 50000 novaca tog duga, jer je to vrijednost naslijeđene imovine.

 

Prije 52 minuta, Bergling je napisao:

1) Kako mogu doznati ima li polubrat kakve dugove ili kredite bez da ga osobno pitam? Nismo u dobrim odnosima pa zato takvo pitanje.

Možeš provjeriti npr. na popisu poreznih dužnika, ali mimo toga, jedino da pitaš njega ili nekog drugog od obitelji/poznanika.

 

Prije 52 minuta, Bergling je napisao:

2) Ako se odlucim odreci nasljedstva, ma kakvo ono bilo (polubratova imovina u slucaju njegove smrti) jesam li se time rijesio i obveze naslijedjenog duga?

Da, ako se odrekneš nasljedstva, automatski se odričeš i dugova i ne moraš ih plaćati. Tu se mora pripaziti da se jednostavno odrekneš nasljedstva, a ne da se odrekneš u korist nekoga, jer u tom slučaju nasljedstvo ustupaš drugome, a sam imaš obavezu plaćanja duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, drot13 je napisao:
, Bergling je napisao:

sto znaci :"nasljednik vrača dugove ostavitelja  do vrijednosti nasljeđene imovine"?

Ako nasljeđuješ kuću koja vrijedi 50000 novaca, a dug je 70000 novaca, moraš vratiti "samo" 50000 novaca tog duga, jer je to vrijednost naslijeđene imovine.

 

Uz napomenu da se na takav prigovor mora pozvati stranka,obzirom da sud na to ne pazi po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija