Jump to content

Pitanje vezano za stan


mmario.ffrohlich

Preporučene objave

Poštovani, 

krajem ove godine planiram se preseliti u stan koji na sebi ima dug, a koji je upisan prije više od 20 godina. Kao vlasnici stana upisani su moji roditelji (na svim papirima). Zanima me sljedeće: 

a) postoji li neka zakonska osnova prema kojoj me potraživač duga može udaljiti iz stana premda je na svim papirima moja majka unesena kao vlasnik, 

b) ima li dužnik pravo na potraživanje duga iako se nikome, niti u jednom obliku, nitko nije javio više od 20 godina ?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, mmario.ffrohlich je napisao:

Poštovani, 

krajem ove godine planiram se preseliti u stan koji na sebi ima dug, a koji je upisan prije više od 20 godina. Kao vlasnici stana upisani su moji roditelji (na svim papirima). Zanima me sljedeće: 

a) postoji li neka zakonska osnova prema kojoj me potraživač duga može udaljiti iz stana premda je na svim papirima moja majka unesena kao vlasnik, 

b) ima li dužnik pravo na potraživanje duga iako se nikome, niti u jednom obliku, nitko nije javio više od 20 godina ?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. 

a)ne. iz stana  vas može udaljiti samo  vlasnik. ili ako dođe do ovrhe sud.

b)dug star 20 godina je u zastari. osim ako je pokrenuta ovrha i upisana hipoteka na stanu.

dug za komunalne usluge (struja, voda, plin,telefon,rtv pristojba) zastarjeva za godinu dana. ako je u roku od godinu dana pokrenuta ovrha i donešeno pravomoćno rješenje zastara je 10 godina.

dug za komunalnu i vodnu naknadu zastarjeva za 3 godine a apsolutna zastara je za 6 godina.

provjeri dali je na stan upisana hipoteka u visini duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija