Jump to content

državni stručni ispit-?


anonimno

Preporučene objave

Tesko je nabaviti pitanja jer ne znas u kojoj ces komisiji biti. Postoji poprilican broj komisija, svaka ima druge ispitivace, svaki ispitivac svoj stil ispitivanja. Buduci da si upravne struke i imas visu spremu, mozes ocekivati teza pitanja.

Od pomoci bi bilo da ides na seminare koje odrzava Sredisnji drzavni ured za upravu.

Iinformacije o vremenu i mjestu odrzavanja seminara mozes dobiti od načelnika Janka Milkovića, na br.

Tel: 01 235-7550

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Radim kao vježbenik I. vrste zvanja, uskoro polažem državni stručni ispit i uglavnom radim po pitanjima iz skripte za koju mi kolege koje su ga položile kažu da je dovoljna, a i po knjizi. :-o

 

Međutim, dodatni mi je pritisak što će se ispit održati samo 3 dana prije isteka vježbeničkog staža pa ispada da ga moram položiti iz prve.

 

Što se događa u slučaju, recimo, pada s 1 nepoloženim predmetom? Dali mi državna služba prestaje jer formalistički gledano nisam položio ispit do roka ili imam pravo na produžetak vježbeničkog staža s obzirom da je po meni i popravak dio ispita?:-?

 

Hvala.

 

P.S. Bio bih zahvalan i za koji savjet ili iskustvo u svezi polaganja da ovo gore izbjegnem.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strogo gledajuci, Vi biste morali poloziti ispit do isteka vjezbenickog staza.

Naime, mogli ste pristupiti ispitu najranije 2 mjeseca prije isteka vjezbenickog staza. Kada ste Vi podnijeli prijavu?

Ukoliko vam Sredisnji drzavni ured nije osigurao polaganje ispita (a Vi ste uredno podnijeli prijavu), drzim da je to opravdani razlog da vam se produzi vjezbenicki staz ukoliko cete imati popravak iz jednog ili 2 predmeta.

Ukoliko padnete cijeli ispit, ponovnom polaganju ne mozete pristupiti prije isteka roka od 2 mjeseca od prvog polaganja.

Nadam se da cete poloziti od prve, te ukoliko ne, da ce vam produziti vj. staz.

 

Produzenje je moguce temeljem cl. 85. st. 2 Zakona o drzavnim sluzbenicima i namjestenicima.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na odgovoru, ispit je s obzirom da nisam pravne struke za mene dosta zahtjevan (posebice ZUP) i bez ovog dodatnog psihičkog pritiska, te ste mi jako pomogli da barem sa te strane budem mirniji.

 

Inače je sa moje strane prijava podnesena kadrovskoj službi u roku, no nisam pozvan na polaganje a na seminaru Središnjeg državnog ureda za upravu rečeno je da su svi rokovi popunjeni do početka ožujka.

 

Hvala Vam još jednom.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavite mejl i ja ću Vam poslati skriptu iz koje se ja spremam, ima sve osim osnove EU, rađena je na temelju pitanja s ispita i kao što sam rekao u jednom od prethodnih postova kolege koje su položile kažu da je dovoljna. :-?

 

Jeli dovoljna ili nije, ja ću se uvjeriti ovaj tjedan i bolje im je da su bili u pravu. :-D

 

Inače svatko ima svoju priču koliko je spremao, netko tvrdi 2-3 meseca, nekome je navodno bilo dovoljno 2 tjedna udarničkog rada prije ispita, ja ga osobno spremam mjesec dana, nakon posla po 3-4 sata a sad par dana pred ispit od jutra do sutra i što više učim to mi se čini da manje znam. :-o

 

U posebnom dijelu polaže se stručni dio za poslove za koje se osposobljavate, to pitate u kadrovskoj da Vam kažu što je čelnik tijela odredio.

 

Pozdrav.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posebni dio ispita odredjuje Sredisnji drzavni ured za upravu u suradnji sa tijelom u kojem radite.

U pravilu, vase tijelo je duzno uz prijavu poslati opis poslova iz kojeg se moze utvrditi posebni dio, a ukoliko to ne ucine telefonski se obavi razgovor i opis poslova dodje naknadno.

Uglavnom, u rjesenju kojim vam se odobrava polaganje pise vam i oblast iz koje polazete posebni dio ispita. Stoga, pazljivo procitajte dispozitiv rjesenja.

 

Recite mi o kakvim se skriptama radi.

Naime, kruze odredjene skripte koje za 80 posto komisija nisu dovoljne. Postoji jedna knjiga ciji su autori sluzbenici Sr. dr. ureda i ona je sasvim ok.

Sto se tice EU, odite na stranice Ministarstva za euro. integracije i vanjske poslove i pronaci cete obje brosure za polaganje ispita.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 9 kolega koje su radile po skripti, sedmero je položilo u cjelosti, a dvoje su pali samo Upravni postupak i spor i to na pitanjima tipa razlike između odbacivanja i odbijanja i tsl, što je u skripti objašnjeno pa zaključujem da jednostavno nisu dovoljno obratili pažnju na te finese.

 

Inače, ima nekih stotinjak stranica i iako je rađena po pitanjima s ispita, bazira se upravo na informatorovoj knjizi koju spominjete, samo što je sažeta i naravno ne obuhvaća baš sve i nisu svi predmeti jednako pokriveni.

 

Jeli to ista skripta koja nije dovoljna za 80% komisija, ili je ovih sedmero samo imalo sreće pa upalo u onih ostalih 20% iako su polagali u različitim vremenima, nije mi poznato jer je nemam s čime usporediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moze i meni jedna skripta :) ?

webmaster@zambata.com

 

Posto sam ja Vjezbenik 3. vrste takva skripta ce mi sigurno biti dovoljna. Plus tjedan dva citanja zakona, morao bih proci.

 

E ljudi da li znate da vam firma daje tjedan dana slobodno prije ispita? Mozda bi bilo dobro i pasti prvi puta, pa dobiti tjedan dana extra :-D .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zna li netko sto je to Zig?

Predavacica je na ovom zadnjem seminaru rekla da je to nesto slicno pecatu. Navodno je razlika u tome sto se zig utiskuje, tako nesto.

 

Pitam zato sto ja radim u DZIVu i radim sa Zigovima, no Zig je kod nas trade mark ili robna marka. Tako da mislim da je predavacica citala stari zakon.

 

ps

hvala Gezim na skripti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu.

 

Što se tiče razlike između pečata, žiga i štambilja, predavačica na seminaru je bila u pravu.

Ukratko...

Pečat - okruglog oblika, izrađen od gume, otiskuje se

Žig - okruglog oblika, izrađen od metala, utiskuje se

I pečat i žig imaju stalni sadržaj.

 

Štambilj - pravokutni oblik, izrađen od gume, otiskuje se. Promjenjivog sadržaja s obzirom da se podaci upisuju u otisak štambilja.

 

Baš je ovo pitanje bilo na ispitu jednoj kolegici, i dovoljno je reći ovo što sam naveo.

(ima i u skripti ;-) )

 

Pozdrav.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

bio bih zahvalan da mi pošalješ tu skriptu po kojoj si učio, iako imam nesto slično, a i učim dosta po knjizi. imam ispit 21.04. pa ukoliko si u stanju da mi to tokom ovog tjedna mailaš. unaprijed hvala, možeš napisati i koje pitanje koje ti je bilo na ispitu, nadam se da si prošao....

domagoj.mucic1@pu.htnet.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Evo ja imam skriptu pa svi koji žele nek se jave i rado ću im poslati na mail.,Nisam baš učila po njoj jer sam se već prije nego sam ju dobila do grla uvalila u zakone, al mislim da je ok.

Inace, položila sam u 2.6. ispit - moj savjet vam je da učite SVE, ali ne treba previše ulaziti u detalje.Mogu vas pitat bilo šta, npr. mene su pitali proračun i izbore za šta su nam na seminaru rekli da ne treba, ali samo osnovne stvari. O svemu moraš znati reći nešto. Ako neko ima neko pitanje nek se javi.

Sretno!

:-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ja sam prije 15-tak dana položila DSI, i uopće nije bilo strašno, kako su me plašili. Ispitivači su bili korektni, pitanja tipa ovlasti predsjednika, trodioba vlasti, što su službenici a što namještenici, koje su lake i teške povrede služb. dužnosti, razlika između žiga i pečata, kako izgleda rješenje, što su klasifikacijski i UR broj, vrste upisnika...

Učila sam 2 mjeseca, ma ne baš učila, bolje reći čitala, budući da mi je ta materija totalno nepoznata. Radila sam po informatorovom priručniku, 600 str. treba mjesec dana samo za pročitati ga, a skripta mi je služila samo kao osnovne natuknice. Uglavnom, stvarno sam štrebala zadnja 2 tjedna i upalilo je, ali smatram da samo sa skriptom ne bi mogla položiti. Dakle, moja preporuka je, učite po priručniku, a skriptom se pomažite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

nikolina,

ja sam bila na ispitu u četvrtak 1.7. i položila.

ispit nije strašan i ne daj da te plaše svakojakim pričama! ja doduše nisam učila po skripti , poslužila sam se njome samo da malo ponovim. ispitivači su skroz ok, jako su ljubazni i pitaju najosnovnije stvari. Barem je tako bilo sa ovom komisijom koja je meni bila, a navodno ima raznih komisija.

prvo polažeš posebni dio pismeni ( to traje 3-4 sata) onda isto to odgovaraš na usmenom, a kad to položiš ideš polagati opći dio - 2 po dva predmeta i evropske integracije posebno!

ja sam se stvarno naslušala svakojakih stvari : da su učili 5 mjeseci, da su padali.... svašta. Ne znam, meni se stvarno nije činilo strašno, isto sam učila , ali nekih 3-4 tjedna . i to sam samo čitala zakone jer ne možeš to štrebati.

najgore mi je bilo to što je sam ispit stvarno iscrpljujući jer sve to traje čitavo popodne.

eto toliko.

tebi želim puno sreće .

je napisao:

eeeeeeeeeeeeeej! ja te jako jako jako i usrdno molim da budes ljubazan i posaljes mi tu skriptu na mail : nikolina.babic1@zg.t-com.hr.

puno puno puno puno puno puno hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Polažem ispit za otprilike mjesec dana i učim po priručniku ali bih bila zahvalna kad bi mi mogla poslati skriptu na mail kbencic@mzos.hr ili mi barem dati informatiju gdje se skripta može nabaviti.

Trebala bi mi konkretna pitanja jer u priručniku je sve previše opširno a nemam još puno vremena.

Prilično mi je hitno, pa unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

ljudi,jel netko polagao iz posebnog dijela nešto o popisima birača,neznam gdje bi pronašla točno literaturu koja mi je potrebna za ovaj posebni dio i što bi mi sve trebalo,ako netko ima nekakva saznanja o stranici gdje imaju popisi literatura za posebni dio molim vas da mi javite na ivana.prpic1@gs.htnet.hr.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bok

 

1. kao prvo molim te pošalji mi skriptu na lazop@yahoo.com unaprijed zahvaljujem!

 

2. sam sam dobio onu skriptu koja kruži ali nekako nisam najsretniji, posebno u prvom djelu (ZUP) jer ima previše tipfelera, loe skraćenih rečenica koje mijenjaju smisao i fale one povezne rečenice iz komentara. Tako da sam taj dio (i dio o ZUS-u) nadopunjivao iz knjige dr Kirijana tj sa komentarima.

Uz to sam CUt/COPY integralne dijelove ZUPa i ZUSa, reference radi.

Pa ako te zanima , eto moje protuponude /quid pro quo LOL)

 

3. ja sam prijavio ispit negdje oko 20.12. 2005., očekujuči da me neće pozvati prije veljače-ožujka, posebice jer nisam bio siguran u svezi posebnog dijela (što ću dobiti), tako da sam samo čitao skripte i pripremao se za štrebetanje.

 

A onda, ma moj užas :-o , 28.12.2005. dobio sam rješenje da dođem na ispit i to za 13. siječnja !!!! Dakle, ako se ne računaju blagdani-dali su mi 14 dana za učenje :-( a kako se moja institucija spojila sa druge dvije u jednu novu tvorevinu 1.1.06- tako nam je zabranjen GO u siječnju, dakle ništa nije bilo od polaganja, već sam poslao molbu da mi se odobri novi rok (naam se da će ga prihvatiti)

 

To govorim zbog toga jer stvarno nisam računao da će mi ispit doći za 2 tjedna a sad ekipa veli da se čeka po 2 mjeseca (vrijeme za učenje :-D )

 

 

Eto, gore sam stavio mejl pa ako je netko za kakvu dodatnu razmjenu informacija....

 

Francek :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod određivanja roka za polaganje ispita gleda se koliko ima prijava za taj rok (ne poziva se 5 ljudi)

 

vodite računa o roku u kojem ste dužni položiti ispit jer se neki rokovi preskaču zbog nedovoljnog broja kandidata

 

novi zakon za predmet "službenički odnosi" - Zakona o državnim službenicima - Narodne novine broj 92/05

 

službenički odnosi su postojali i postoje i sada

literatura koja je sada u programu za taj predmet:

Zakon o državnim službenicima i namještenicima,

Zakon o radu

Zako o plaćama u javnim službama

Uredba o stručnom osposobljavanju i usavršavanju državnih službenika

 

Program i sve druge informacije imate na

www.uprava.hr

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jao mene joj nemam baš sreće sa ovim DSIom!!!!

 

Umjesto da me odrede za neki rok u 3 mjesecu, opet sam dobio odmah poziv (10.2.).

 

U novoj instituciji gdje radim (3 u 1 novu) nema još GO a n emogu dobit ni slobodne dane. Stalno sam u inspekciji, drljam rješenja, prekršajne, odgovaram sudovima i onda poslje posla sam crknut za neko ozbiljnije štrebanje.

Onda ostanem na poslu sat, sat i pol i uglavnom čitam Zakone.

 

Nemam pojma kako ću, jer sam već odgodio onaj rok od 13.1. a za ovaj od 10.2. nema šanse da se spremimim.

 

Nemam pojma zašto mi se to događa???

 

 

Ima li netko popis pitanja za posebnio dio FINANCIJE?

 

Molim dobru dušu da šalje na lazop@yahoo.com Zauzvrat (ma nije nužno, mogu i bez protučindbe) šaljem malčice poboljšanu skriptu za opći dio.

 

 

Pozdrav svima

 

Francek

 

:-(:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega ti si stvarno u gabuli, još ako polažeš nešto o financijama, onda smo u istom problemu, jer kad sam bila sada na seminaru rekli su nam da "ne moraju svi SVE znati kao pravnici i poreznjaci". Ja učim sve po Informatorovoj knjizi, a imam i neke skriptice čisto za ponavljanje na brzinu. Idemo skupa 10. 2., pa što bude, barem nećemo biti u neznanju. Ako trebaš neku pomoć, javi mi se privatnom porukom pa ćemo se dogovoriti.

Pozdrav i vidimo se! :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ljudi ovo je za nepovjerovat!!!!!!!

1999.g. položio sam državni za pristav II vrste zvanja(všs), tada kao vježbenik u mup-u rh.

Kako sam u međuvremenu diplomirao 2005.g. (vss) sa novim rješenjem-mup rh, određeno mi je da moram položiti ponovno državni ispit za odgovarajući pristav a sukladno stručnoj spremi. koliko mi je poznato neki od mojih radnih kolega to nisu morali polagati, a gospoda iz kadrovske to neznaju objasniti

ako netko zna objašnjenje za ovu moju situaciju neka mi to što prije kaže a dotada bio bih zahvalan kad bi mi netko poslao skriptu

jer moram štrebati.

moj e-mail je

zlvukic@globalnet.hr

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija