Jump to content

Izvanbračna zajednica


Andrijana2

Preporučene objave

Poštovani! Zanima me da li netko zna pravila u izvanbračnoj zajednici pošto imamo dijete staro 11 mjeseci i znam da je izjednačena sa bračnom zajednicom, e jedini mi je problem što naša zajednica uopće ne postoji a i ne funkcionira ja bi otišla sa djetetom ali pritom da me se ne optuži za otmicu djeteta naravno da sam za to da otac viđa svoje dijete ali isključivo da živi kod mene da li još postoji kakva pravna mogućnost pa da nadrapam? Jer ovo je što znam. Da li ima toga još da se znam pripremiti? Molim da odgovaraju samo oni koji su se našli u istoj ili sličnoj situaciji. 

uređeno: od Andrijana2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, kad god Vi hoćete možete napustiti izvanbračnu zajednicu....

Nemože Vas tužiti za otmicu vlastitog djeteta ako sudska odluka o roditeljskoj skrbi nije donešena...

Što se tiče odluke o roditeljksoj skrbi, primjenjuje se postupak kao i kod bračne zajednice, dakle, ako je dogovor moguć, sukladno čl. 106. ObZ, ispunjava se Plan o roditeljskoh skrbi, te se predaje sudu na provjeru i odobravanje kako bi stekao svojstvo ovršne isprave...

Ako dogovor nije moguć, odete u CZSS te pokrenete postupak medijacije u kojem medijator posreduje između Vas dvoje, te Vas pokušava "privoljeti" na sastavljanju Plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi za mld. dijete, ako ne uspije i ako se ne dogovorite, ne sastavite plan o roditeljskoj skrbi, pokrećete sudski postupak za donošenje odluke o roditeljskoj skrbi - kojem od roditelja će dijete biti povjereno na daljnju skrb i odgoj (s kojim će živjeti) dok za drugog roditelja određuje vrijeme druženja i kontakata sa djetetom, te plaćanje uzdržavanja djeteta sukladno čl. 310 ObZ, isto kao i u bračnoj zajednici... 

U samom postupku sud sagledava koji roditelj ima bolje uvjete za odgoj, koji od roditelja bolje postupa sa djetetom, kojem roditelju je dijete više privrženo, sve što se tiče dobrobiti djeteta, te, temeljem utvrđenih činjenica donosi odluku..

Sami postupak za donošenje odluke o roditeljskoj skrbi nad djetetom možete pokrenuti Vi ili Vaš izvanbračni partner (otac djeteta)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija