Jump to content

Dioba bračne stečevine nakon razvoda - KREDIT

ns1312
 Dijeli

Preporučene objave

Pozdrav,

Priča ide ovako; s bivšom suprugom bio sam u vezi 4 godine nakon čega smo se vjenčali i bili u braku godinu i pol dana, međutim nakon godinu dana braka, bračna zajednica je prestala jer je bivša supruga otišla od kuće u kojoj smo živjeli. Pokrenula je razvod braka te smo se razveli u siječnju 2018. godine. Nije bilo riječi o podjeli bračne stečevine, nije bilo dogovora jer se dotična nije htjela javljati i uopće komunicirati o tome. Javljala se samo kako bi me obavijestila o svojoj trudnoći za koju se kasnije, uz liječnike, utvrdilo da je izmišljena, te je otprilike mjesec dana prije samog razvoda počela uznemiravati moju novu djevojku pozivima sa skrivenog broja i porukama prijetećih sadržaja. Priča se dalje nastavlja s dolascima na moje radno mjesto i pričama kako će mi ''srediti otkaz'' i to otprilike pola godine nakon samog razvoda braka.
U braku smo uzeli kredit (na moje ime) od 75000kn s otplatom na 15 godina (ukupnan iznos je oko 150000kn) kako bismo pokrili prethodno dignuti kredit (za kupnju zajedničkog automobila) i namirili troškove svadbe.
Dobronamjerno, znajući da nema posao te niti jednog dana radnog staža, nisam htio ništa pokretati glede diobe bračne stečevine, međutim njene gore navedene radnje se nastavljaju i jednostavno više nemam empatije za nju.
Zanima me slijedeće:
1. Može li se pokrenuti ikakav postupak glede diobe bračne stečevine 10 mjeseci nakon samog razvoda braka?
2. Koji je postupak kod diobe kredita?
3. Kome se najbolje obratiti?

Dijeli na drugim stranicama

1. Da, za pokretanje postupka utvrđivanja i podjele bračne stečevine nema zastare...

2. Sve što je stečeno za vrijeme trajanja bračne zajednice ( prava i obveze) se dijeli na jednake djelove..

3. Što se tiče pokretanja postupka utvrđivanja i podjele bračne stečevine, ako se ne možete dogovoriti na miran način, a razvidno je da ne, pred nadležnim sudom, pokrećete postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.....ustajete Tužbom radi utvrđivanja i podjele bračne stečevine u kojoj navedete što sve smatrate bračnom stečevinom, te zatražite da sud u postupku utvrdi što sve predstavlja bračnu stečevinu i podijeli je sukladno zakonu..

Inače, to je dosta dugotrajan postupak gdje može biti uključeno i vještačenje, a i dosta skup, no sve ovisi o VPS-u (vrijednosti parničnog spora), vrijednost bračne stečevine, jer se svi troškovi obračunavaju prema VPS-u, plus možebitno vještačenje, troškovi odvjetničke usluge ako ga uzimate idr., tako da je to najbolje, ako se ikako može, riješiti dogovorno...

uređeno: od Željac047
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Online korisnici

• Slične teme

• objavio: crnisin
      Pozdrav, vlasnik sam d.o.o. čije je pokretanje financirano HAMAG kreditom 2018. godine s iznosom od 300 000 kn. Poslovali smo koliko toliko normalno do početka pandemije, kada je sve stalo, stalo smo i mi... Nedugo nakon toga nam je račun blokiran zbog duga prema dobavljaču (bjanko zadužnica na kojoj sam ja osobno jamac) zbog iznosa od 30 000 kn. Do sada nismo plaćali kredit HAMAGA zbog odgode plaćanja prve godine i moratorija do 31/10/2021. Kod njih je također bjanko zadužnica na kojoj sam ja jamac.
      Tvrtka uopće ne posluje, 2 radnika (uključujući mene) su prekinuli radne odnose i zaposlili se na drugom mjestu. Trenutno se s mog osobnog računa skida dio od redovne plaće za otplatu duga prema dobavljaču, a priča oko HAMAGA nije ni započela, zapravo nisu ni ne znaju pravo stanje tvrtke.
      Što mi je činiti? Pokrenuti stečaj? Napominjem da od preostale imovine firme HAMAG ima upisano založno pravo na 3 najskuplje stavke imovine (cca. 50 000 kn trenutna vrijednost), ostala imovina je 90% rasprodana.
    • objavio: mBlonde
      Pozdrav svima,
      Molim za pomoć i odgovor na pitanja koja mi se skupljaju u glavi.
      da objasnim: Stric je u braku nekih 10 godina. Bio je to brak iz koristi za "gospođu" suprugu da dobije papire i državljanstvo. Prije otprilike 4-5 godina ona je napustila bračnu zajednicu, te više ne dolazi, ne brine o njemu, gubi joj se svaki trag.
      Mene zanima danas sutra kada se desi, u slučaju da stric umre, da li ona ima kakvih prava????? S tim da napomenem da tijekom kratkog zajedničkog života oni nisu ostvarili nikakvu materijalnu ili nematerijalnu imovinu. Doslovno nisu kupili ni iglu tijekom braka. Da li je ona svojim odlaskom izgubila prava???
    • objavio: Lana83
      Poštovani,ja sam iz Srbije muž je Hrvat. Želim da se razveden,u lošem sam psihičkom stanju i hoću da što pre se vratim u Srbiju. On radi na brodu a kad je tu često je pijan po ceo dan,ne spavam često budi me non stop pijan i trorise psihički a sad i fizički i dijagnosticiran mi je dijabetes pre par meseci, problemi sa zubima,sad i neki hroničan problem sa kožom itd.. Imamo dete od 6 godina. On je kad sam bila trudna stalno predlagao da ne radim da budem sa detetom i tako smo se dogovorili ali da posle par godina sredimo neku nekretninu koju ima na otoku (u Splitu živimo) da mogu ja da se bavim time. Pare za to je uspeo da potroši u neka dva tri meseca (30 000€). On je toliko trošio,davao svakoj budali pare posebno u pijanstvu. Da skratim,ja više ne mogu ni da budem u njegovoj blizini čim priđe imam osećaj ratne pripravnosti,stalno sam na oprezu,jedva da izlazim iz kuće,dete ne maltretira baš ali ga se ona boji. Nekoliko puta mi je rekla mama nađi drugog tatu. Finansijske ucene, ponižavanje i sve to već godinama, govori kako mi hrvatski sud neće dati dete itd. Recite mi kako ja pokrećem postupak za razvod,da li da ga prijavim policiji,šta da radim sva sam sluđena,mamu sam zvala da dođe da bude tu čim sam čula da se vraća sa broda jel mogu sa detetom da se preselim u Srbiju što pre, dolaziću za postupak razvoda (danas ćemo pričati sa njim da pristane na sporazum,doći će i njegova mama) neću mu braniti da vidi dete,nemam nikakvih osvetničkih nagona,čak ni o alimentaciji ne razmišljam samo da odem dalje od njega i da se spasimo. Imam podršku u Srbiji kompletnu gde da budem, prijatelji itd. Ako pristane na sporazumni razvod koliko to traje a ako ne šta da radim? Da li mogu da odem što pre u Srbiju da počnem da se oporavljam? Hvala
    • objavio: RndomAddendum
      Pozdrav svima! 

Prvo se ispričavam ako sam otvorila ovu temu na krivoj lokaciji, ako je tako, molim Vas da me uputite u pravilni podforum na Legalis. 
      Naime, ovo je moja trenutna situacija.
      Moja majka je nedavno preminula( u 11. mjesecu), moj otac(stariji od nje i penzioner) je nedavno 18.12. dobio preporučeno pismo od Banke Splitsko-Dalmatinske d.d. u stečaju da su dobili obavijest o smrti moje majke, te da je ona koristila kredit pod tim i tim brojem, te da na današnji dan (18.12) dug iznosi 28.691,84 kn te da se javi u poslovnicu za dogovor oko isplate duga.
      Pismo je potpisano od strane stečajnoga upravitelja, dotičnog Ivana Eterovića.
      Jedino što pismo navodi je kontakt broj osobe kojoj se mogu obratiti i njegovo ime Jozo Vukušić.  Samo pismo je jako traljavo i ništavno napisano, bez uzglavlja i forme, uglavnom pismo koje ne bi slala normalna banka koja drži do sebe. Ne sviđa mi se što ne postoji kontakt mail, a smatram da ako nazovem gospodina Jozu Vukušića da doslovno priznajem da nešto tu postoji.  

Guglanjem imena dotične gospode dobijam jako puno ružnih informacija o sudskim procesima i financijskim malverzacijama, te mi sve ovo naliči na kamatatrenje najniže sorte.  Gospodin Buljubašić i njegovi kompanjoni su ispunili novinske stupce svim mogućim financijskim zločinima.  O banci da i ne govorim, meni je nažalost sve ovo novo jer sam tada bila i malo dijete, ali svatko bi rekao da je sve ovo jako sumnjivo. Proučavanjem svega shvatila sam da je ovaj Jozo Vukušić ujedno i dioničar banke, mogu priložiti excelicu koju sam našla ako bude potrebno.
      Moram naglasiti da je pismo došlo na ime i adresu mog oca, a moj otac se odrekao nasljedstva moje majke u moju korist. Realno gledano, moja majka nije imala ništa osim nekog malog poljoprivrednog zemljišta na jednom otoku. Isto tako, zadnje tri godine sam pomagala majci i ocu financijski, te sam sve njene financije sredila(kreditne kartice, minus na tekućem računu, te sitna dugovanja koja je imala prema poznanicima  itd. ). Nikada u cijelom ovom procesu mi nije spomenula ovaj kredit, niti ja mogu naći ikakvu dokumentaciju o kreditu u njenim papirima, te mi je ovo sve popriličan šok.  
      Imala je otvoren račun i odobreni minus u Raiffeisen banci , mali penzionerski kredit(koji po meni ne bi ni mogla podignuti da je ovaj kredit postoji), koji je uredno otplaćivala, i Diners koji sam svela na nulu  Na računu je trenutno još nešto sredstava s kojim mi je plan otplatiti taj kredit i sve zatvoriti.
      Nisam još kontaktirala banku te je svaka pomoć dobrodošla. Postoji li neka opcija zastare tj. bilo čega?
      Jako mi je čudno da se sada javljaju, nakon njene smrti, a ne dok je bila živa i mogla biti platiša navodnog duga i čini mi se kao lihvarsko bacanje udice njenim nasljednicima pa ako prođe, dobro prođe.  Isto tako, smatram da je nemoguće da je mogla podignuti kredit u Raiffeisen banci sa repovima u drugim bankama.  Od 2008. godine , majka mi je sigurno promijenila tri banke.

Voljna sam kontaktirati odvjetnika za pomoć, ali iskreno ne znam odakle ni početi i zato Vam se i javljam za pomoć, nažalost, i pravno i financijski sam malo nepismena oko svega i osjećam kao da sam tek ubola u osinje gnijezdo koje je BSD. 
    • objavio: capoeira
      Pozdrav svima,
      nalazim se usred procesa realizacije stambenog kredita, međutim, u trenutku kada se riješi sve i kada bude trebalo potpisati ugovor i finalizirati cijelu priču ja neću moći biti tu jer idem na put na par mjeseci. zanima me ima li netko primjer specijalne punomoći kojom bih ovlastio suprugu da odradi posao sa bankom u moje ime i naravno uknjižbu kasnije u ZK.

Hvala unaprijed.
  • Napravi novi...