Jump to content

Raskid ugovora o doživotnom uzdržavanju, porez i terećenje nekretnina iz ugovora


njek1

Preporučene objave

napravljen je ugovor o doživotnom uzdržavanju. davatelj se ne javlja više. primatelj ne bi htio tužbu podnositi radi dugotrajnosti pa bi napravio najradije raskid ugovora.
da li i on mora biti solemniziran?
kako se plaća porez i kada na stečene nekretnine?
da li primatelj uzdržavanja može dignuti kredit na nekretnine ili ih prodati?
nema nikakve zabilježbe u zk.
hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Raskid mora biti učinjen na isti način kao i sam ugovor, da li ovjerom kod suda ili javnog bilježnika. Nekretnine još nisu stečene, trenutak stjecanja je odgođen do trenutka smrti primatelja uzdržavanja (dakako, govorimo o doživotnom, ne dosmrtnom uzdržavanju). Nekretnine, dakle, još nisu u vlasništvu davatelja, pa on na njih ne može dignuti kredit ili ih prodati, nego tek kad primatelj uzdržavanja umre.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne razumijem. pišem točno

da li primatelj uzdržavanja može dignuti kredit na nekretnine ili ih prodati?

a dobivam odgovor

Nekretnine, dakle, još nisu u vlasništvu davatelja, pa on na njih ne može dignuti kredit ili ih prodati, nego tek kad primatelj uzdržavanja umre.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo sam Vas shvatila, mislila sam da pitate za davatelja uzdržavanja. Jasno da primatelj uzdržavanja može raspolagati svojom imovinom slobodno čitav svoj život, pa ih i opteretiti. Drugo je pitanje može li ih prodati, ako su te nekretnine poimence određene u ugovoru, međutim, tu Vas upućujem da se i na ugovor o doživotnom uzdržavanju primjenjuju odredbe ZOO-a o utjecaju izmijenjenih okolnosti, pa ako bi nekretnina koju bi davatelj uzdržavanja imao pravo očekivati iz ugovora o doživotnom uzdržavanju bila otuđena, davatelj bi mogao tražiti da se ugovor izmijeni ili raskine ako bi mu davanje uzdržavanja postalo previše tegotno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam jesam li pogodila temu ako nisam ja se ispričavam! Zanima me raskid ugovora o doživotnim ugovoru ako smo mi davatelj usluga, ugovor je sklopljen prije 4 godine međutim posljednjih mj primatelj usluge je postao nemoguć :( zanima me imamo li mi pravo na neku naknadu za utrošen novac u vrijeme koje smo proveli služeći primatelja usluga? Bili smo mu dužni osigurati 2 obroka dnevno,10 m drva za ogrijev, održavanje kuće i oko kuće itd da ne nabrajam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, mangy je napisao:

Neznam jesam li pogodila temu ako nisam ja se ispričavam! Zanima me raskid ugovora o doživotnim ugovoru ako smo mi davatelj usluga, ugovor je sklopljen prije 4 godine međutim posljednjih mj primatelj usluge je postao nemoguć :( zanima me imamo li mi pravo na neku naknadu za utrošen novac u vrijeme koje smo proveli služeći primatelja usluga? Bili smo mu dužni osigurati 2 obroka dnevno,10 m drva za ogrijev, održavanje kuće i oko kuće itd da ne nabrajam. 

ovisi kako je sastavljen ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija