Jump to content
ASIJA

Nasljedno pravo

Preporučene objave

Pozdrav; 

zanima me, može li poklonodavaoc tražiti povrat poklona u konkretnom slučaju zemlje od poklonoprimaoca. Zemlja je prepisana prije deset godina, poklonoprimaoc je umro nakon 7 godina a u međuvremenu sve je prešlo na njegovu djecu i ženu.

Hvala.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Pa on misli sad kad je poklonoprimaoc umro, da može vratiti nazad zemlju, jer je nakon smrti zemlja prešla na nasljednike poklonoprimaoca. A glavni mu je razlog, to što ima malo zemlje, pa nema sta ostaviti djeci.

Podijeli ovu objavu

, ASIJA je napisao:

A postoje li neki drugi uvjeti da može tražiti povrat, notar je napravio ugovor o poklonu. 

mi smo iz BiH

U nedostatku pravnih propisa u BiH, na ugovore o poklonu još uvijek se primjenjuju pravna pravila zakona koji vuče korijene iz Austrougarske monarhije ( OGZ), pa tako isti uređuje i vaš konkretan upit. 

IMG_20191111_195029.png

IMG_20191111_195103.png

Podijeli ovu objavu

Poštovanje, 

prije 11 godina, moj stric je putem ugovora o poklonu, poklonio mom ocu 5 dunuma zemlje. Moj otac je umro 2016. i sva njegova imovina prešla je na mamu, mene i sestru. Sad stric prijeti da ce opozvati ugovor i traziti povrat poklona. Zanima me, može li to uraditi, i kolike su šanse da to ishodi. Želi opozvati ugovor jer je odjednom shvatio sta je izgubio, bukvalno malo mu je cijeli svijet. Stric je puno bolje ekonomske situacije od nas. Ugovor je napravljen kod jednog notara u BiH. Hvala.

Podijeli ovu objavu

Da, ali on može navesti neki drugi razlog tj. izmisliti što mu odgovara. Da li je u okolnostima koje sam naveo, da je ugovor potpisan prije 11 godina, da je poklonoprimaoc umro, i da je poklon sad nasljedstvo njegove djece-moguce pobiti taj ugovor, i da li je to jednostavno ili teško sudski ostvariti. Sta da mi ucinimo ako dođe do spora.

Podijeli ovu objavu

Prije 27 minuta, ASIJA je napisao:

ali on može navesti neki drugi razlog tj. izmisliti što mu odgovara

Svi možemo izmišljati, no opća pravila parničnog postupka određuju da se tvrdnje moraju dokazati, u suprotnom se takva nedokazana tvrdnja ima smatrati "gola činjenica" ili baš "izmišljotina". 

Prije 32 minuta, ASIJA je napisao:

Sta da mi ucinimo ako dođe do spora.

Parnica počinje teći dostavom tužbe tuženiku na odgovor, što će reči da za početak treba odgovoriti na tužbu. 

Prije 34 minuta, ASIJA je napisao:

i da li je to jednostavno ili teško sudski ostvariti.

Parnični postupci nisu jednostavni, pa tako ni ovaj konkretno. 

Podijeli ovu objavu

Razumijem, ali nama advokat kaze da on nema šanse da to vrati, jer ugovorom nije precizirana niti jedna odredbe o vracanju niti obavezama prema poklonodavaocu.

Podijeli ovu objavu

Ali ako moj otac napravi darovni ugovor kojim ostavlja zemlju i kuću nakon svoje smrti svojoj drugoj ženu, koja je meni maćeha, i djeci koju ima s njom u braku, a nas djecu iz prvog braka ostavi bez ičega. Mogu li ja kao dijete iz njegovog prvog braka osporiti takav ugovor.

Podijeli ovu objavu

prije 6 sati , ASIJA je napisao:

Mogu li ja kao dijete iz njegovog prvog braka osporiti takav ugovor

Svaki se ugovor može osporiti ako postoji osnov, a vaš bi osnov u ovom slučaju bio, koji? 

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad