Jump to content

Poslovno uvjetovani otkaz i prava radnika


trakius

Preporučene objave

Radim kod istog poslodavca (ugostiteljski obrt) neprekidno dvije i pol godine -ugovor o radu na neodređeno vrijeme,ali sam od 15.07. na bolovanju radi dvije operacije.Predviđeno vrijeme bolovanja je do 20.siječnja 2020. Vlasnik je jučer otkazao ugovore o radu svim radnicima a danas je zatvorio obrt radi poslovnih poteškoća(nisu financijske prirode). Zanima me koja su moja prava i kod koga ih ostvarujem (plaća,naknada za neiskorišteni godišnji odmor,otkazni rok,otpremnina,naknada za nezaposlene i.t.d.)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod poslodavca, morate protiv odluke poslodavca o poslovno uvjetovanom otkazu uložiti zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa u roku od petnaest dana od dana uručenja te odluke, tim više što Vam se otkaz ne  može dati dok ste na bolovanju. Pošto obrtnik odgovara za obveze obrta cjelokupnom svojom imovinom, tada na njega prelaze sve obveze i odgovornosti za obveze tog obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

 Postupio sam kako ste mi savjetovali.Poslodavac je reagirao prilično ljuto i odbio je osobno primiti zahtjev za zaštitu radničkih prava.Nakon toga sam isti uputio poštom,preporučeno i sa povratnicom.Na stranici za praćenje pošiljki pisalo je da je poslodavac primio pismo 29.11.2019.(potpisnik obrt za usluge)da bih danas primio natrag povratnicu-svoje pismo sa žigom sa je adresant obaviješten ali da nije podigao pošiljku. U zahtjevu za zaštitu radničkih prava sam tražio samo isplatu otpremnine i neiskorištenog godišnjeg odmora.U međuvremenu,na moje traženje,dobio sam i pisanu odluku o poslovno uvjetovanom otkazu i platne liste koje nisam dobijao kroz dvije i pol godine rada. Sada vidim da mi je poslodavac dao otkaz dva dana ranije nego me o tome usmeno obavijestio te da je za otkazni rok naveo 15 dana prije pisane odluke o otkazu (retroaktivno),makar u ZoRu piše da je otkazni rok mjesec i 2 tjedna za radnika koji je radio više od dvije godine.Zar otkazni rok me bi trebao teći od dana otkaza a ne retroaktivno? Također,sada kada sam primio platne liste(nisam potpisao da sam ih primio,kao ni odluku o otkazu), vidim da mi je na platnim listama do 31.12.2018.prikazivao neto plaću 2832 kn.+210 kn.za prijevoz (ostatak je isplaćivao na ruke)iako je ugovorena neto plaća bila 3200kn.plus 300 kn.za prijevoz.Od 1.1.2019.na platnoj listi mi iskazuje neto plaću 3079.kn+210 kn. za prijevoz.Smatram da me time direktno oštećivao pri uplatama za M.O.prvog i drugog stupa.Napominjem da sam platne liste dobio samo za 12/2018.i 1.-6./2019.(6 mjeseci prije bolovanja)-

  Odlučio sam sa činjenicama izaći na inspekciju rada a vjerojatno i na sud pa Vas molim da mi odgovorite koja su moja prava i obveze pred istima.

 Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkazni rok bi trebao teći od dana uručenja odluke o otkazu, da.

Možete, utužiti za sve razlike bruto plaće između ugovorene i stvarno isplaćene, unatrag 5 godina, te za otpremninu ako ste radili dulje od 2 godine kod njega.

Inspekciji rada možete prijaviti usmeno sve što ste ovdje iznijeli i potkrijepiti dokazima, ispravama koje imate. Međutim, inspekcija rada će poslodavca prekršajno prijaviti da ga prekršajni sud kazni ako bude utvrđena povreda neke odredbe ZOR-a, a Vama će i nadalje ostati da utjerujete svoje plaće i zaostale dugove samostalno.

Problem je sad s tužbom koju biste podnijeli u radnom sporu to što ne možete dokazati da ste prethodno poslodavcu uručili zahtjev za mirno ostvarenje prava iz radnog odnosa, pa postoji šansa da Vam tužba bude odbačena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  Kako ne mogu dokazati da sam poslodavcu uručio zahtjev za zaštitu radničkih prava? Imam potvrdu o primitku preporučene pošiljke naslovljenu na njegov obrt,izlist sa HP trackinga da mu je pošiljka uručena te originalnu kovertu koju sam mu poslao sa žigom da je obavješten o pošiljci ali je nije podigao.

 

 Pored svega,ostaje i ono glavno pitanje,kako mi je mogao dati otkaz dok sam na bolovanju? Ako je zatvorio izdvojeni pogon,nije zatvorio obrt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , trakius je napisao:

  Kako ne mogu dokazati da sam poslodavcu uručio zahtjev za zaštitu radničkih prava? Imam potvrdu o primitku preporučene pošiljke naslovljenu na njegov obrt,izlist sa HP trackinga da mu je pošiljka uručena te originalnu kovertu koju sam mu poslao sa žigom da je obavješten o pošiljci ali je nije podigao.

 

 Pored svega,ostaje i ono glavno pitanje,kako mi je mogao dati otkaz dok sam na bolovanju? Ako je zatvorio izdvojeni pogon,nije zatvorio obrt.

Nije primio, nije podigao pošiljku. Pošiljka mu nikad nije bila uručena, samo nije došao po nju u poštu nakon što je dobio onaj slip od poštara. Dakle, nikad nije primio.

Privremenu nesposobnost za rad vodi HZZO, a odjave i prijave s mirovinskog HZMO. Moguće je da Vam je mogao dati otkaz, samo taj otkaz nije zakonit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija