Jump to content

Novo otvoreni d.o.o. bez zaposlenih ?


Igrac

Preporučene objave

Srdačan pozdrav svima,

 

zamolio bih sve koji se razumiju u ovu tematiku ako mi mogu pomoći sa sljedećim ;

 

želio bih otvoriti novi d.O.o. ali za početak ( radi smanjenja troškova ) ne bi želio imati niti jednog zaposlenog ( niti sebe kao osnivača ). Da li je to moguće ?

 

Pregledom ostalih tema nisam našao odgovor na ovo pitanje ali ako sam nehotice preskočio odgovor na ovakvo pitanje unaprijed se ispričavam.

 

Unaprijed hvala,

 

igrac

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bakreni je napisao:

Da. Nije obvezno da Vas d.O.o. ima ijednog zaposlenog. :kavica:

 

Hvala na info, informacije na Hitro.hr su me zbunile jer tamo objašnjavaju postupak prijave za mirovinsko i zdravstveno osiguranje pa sam stekao dojam da netko mora biti zaposlen.

 

Hvala još jednom !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da to je moguće ukoliko si ti kao odgovorna osoba u pravnoj osobi negdje prijavljen u radnom odnosu, odnosno ukoliko si prijavljen kao tzv. član uprave društva (otprilike citiram osnovu osiguranja), no ukoliko si na mirovinsko i zdravstveno osiguranje prijavljen kao nezaposlena osoba ili član po nekome (recimo supruzi), tako nešto nije moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rubens je napisao:

Da to je moguće ukoliko si ti kao odgovorna osoba u pravnoj osobi negdje prijavljen u radnom odnosu, odnosno ukoliko si prijavljen kao tzv. član uprave društva (otprilike citiram osnovu osiguranja), no ukoliko si na mirovinsko i zdravstveno osiguranje prijavljen kao nezaposlena osoba ili član po nekome (recimo supruzi), tako nešto nije moguće.

 

Ako sam dobro shvatio ; novootvoreni doo ne mora imati zaposlenih ali odgovorna osoba ( direktor ) mora plaćati doprinose ili preko novootvorenog doo ili na drugi način ( recimo da je ta osoba zaposlena negdje drugdje ).

 

Hvala na info, puno će mi pomoći !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Tvrtka (d.O.o.) može poslovati bez zaposlenih.Kad kažem bez zaposlenih mislim bez radnika s kojima je sklopila ugovor o radu i koji su prijavljeni na mirovinsko i zdravstveno.Tko onda radi?Može da radi direktor koji ne mora nužno biti i zaposlen.Ako je direktor zaposlen u drugoj tvrtki,može u svojoj raditi u slobodno vrijeme i tvrtka može normalno izdavati račune za svoje usluge.Ako direktor ima stalan posao negdje drugdje nema niti potrebe da se zapošljava u svojoj tvrtki jer će onda morati sam sebi isplaćivati plaću i plaćati doprinose koje mu i onako plaća poslodavac.Još jedan problem koji bi se javio je taj što bi istovremeno radio za dva poslodavca od kojih bi samo jedan koristio osobni odbitak i obavezno bi podnosili godišnju prijavu poreza na dohodak a i trebali bi podijeliti svoje radno vrijeme na dvije tvrtke.

Međutim, ako nigdje ne radite, ni tada se ne morate zaposliti ali morate uplaćivati doprinose na mirovinsko i zdravstveno i to na osnovicu poduzetničke plaće (8.206,00 kn).

Bolja je varijanta zaposliti se,barem na minimalac (2.814,00 kn).U tom slučaju, možete si pisati putne naloge,isplaćivati dnevnice za službeni put,LOKO vožnju,troškove prigodnih nagrada i dr.

 

Pogledajte: Zakon o doprinosima za obvezna osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija