Jump to content

Logo2.jpg.df467c50602ed1173e41130f1129f825.jpg   XXXI. REDOVNO SAVJETOVANJE " AKTUALNOSTI KAZNENOG PRAVA U SVJETLU ODLUKA USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE"

Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu od 6. do 8. prosinca 2018. održava svoje 31. redovno savjetovanje pod nazivom "Aktualnosti kaznenog prava u svjetlu odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske". Savjetovanje će se ove godine održati u Remisens Premium Hotelu Kvarner.

Program savjetovanja, prijavnicu, kontakte, kao i druge detalje vezane uz Savjetovanje, možete preuzeti u dokumentu: Program - Opatija 2018.

Sign in to follow this  
buda2

nasljeđivanje mirovine RVI

Preporučene objave

zanima me kada supruga može naslijediti (dobiti,uzeti)moju mirovinu.imam 45 godina,u mirovini od 2002,trajni status RVI,opča ( bez djece).u slučaju moje smrti od bolesti ili nesrećE.sa koliko godina supruga može "dobiti" moju mirovinu.supruga je u radnom odnosu.znam slučaj kada je supruga poginulog branitela (policajac) zatražila mirovinu pokojnog supruga kada je navršila 40 godina.suprug je poginuo 11/1991.i nisu imali djece.mirovinu su primali njegovi roditelji.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Upravo neki dan sam imao takvo pitanje pravniku a on mi je dao odgovor da supruga mora navršiti 50 godina starosti da bi naslijedila moju mirovinu.

Podijeli ovu objavu

po Zakonu o mirovinskom osiguranju

supruga ,HRVI koji je korisnik mirovine, može nasljediti mirovinu kad napuni 50 godina(ako ima 45 podnese zahtjev)

i nasljeđuje 70% mirovine HRVI.

čl.60.

čl.79. ZMO 102/98 ...79/07

Podijeli ovu objavu

Udovica ne nasljeđuje mirovinu već pod određenim uvjetima može ostvariti pravo na obiteljsku mirovinu temeljem toga što je njen pokojni muž bio osiguranik - korisnik invalidske mirovine.

Uvjeti za ostvarenje obiteljske mirovine ( u ovom slučaju ...) propisani su čl. 62 ZOMO-a.

Podijeli ovu objavu

zanima me kada supruga može naslijediti (dobiti,uzeti)moju mirovinu.imam 45 godina,u mirovini od 2002,trajni status RVI,opča ( bez djece).u slučaju moje smrti od bolesti ili nesrećE.sa koliko godina supruga može "dobiti" moju mirovinu

Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u vezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života, a udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata kada navrši 50 godina života, odnosno mogu steći to pravo i bez obzira na godine života ako kod njih nastane opća nesposobnost za rad prije ispunjenja uvjeta starosti propisanih za stjecanje ovog prava za te članove obitelji.

Svota obiteljske mirovine članovima obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja izračunava se također prema mirovinskoj formuli M = OB x MF x AVM, a OB = PVB x PF x mirovinski staž od 40 godina 45%.

Napomena:

Prema donesenim izmjenama i dopuni pravo na obiteljsku mirovinu prema ZOPHBDR-u neće više moći ostvariti članovi obitelji nakon smrti hrvatskoga branitelja, korisnika prava na invalidsku mirovinu koji je umro zbog bolesti, već samo ako ispunjavaju uvjete za obiteljsku mirovinu prema općem propisu, i to od svote mirovine koja je hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata pripadala u trenutku smrti, odnosno od osobnih bodova umrloga, uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 80. ZOMO-a.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this