Jump to content

služnost kanalizacije i odvoda


senderos

Preporučene objave

Poštovani, molim za mišljenje.

 

Moja parcela nema kanalizaciju, ima septičku jamu. Odvod od sudopera ne ide na septičku jamu, kako bi po zakonu trebalo, već je preko susjedne parcele spojen na potok (znam da nije u redu, ali "tako su svi radili", standardno opravdanje, pa je tako i moj otac radio). Sa susjedom nisam u dobre i on prijeti da će zatrpati taj odvod. Ne smeta njemu odvod već on traži nešto drugo. On također ima ilegalan odvod. Što ja mogu poduzeti u tom slučaju, s obzirom da je odvod ajmo reći ilegalan, dakle ne bi smio ići u potok? Inače taj odvod tu stoji već 35 godina. Da li ga mogu tužiti, ili mi je jedina mogućnost prebacivanje odvoda na septičku (petnaestak metara kopanja i razbijanja betona...)

 

Pitanje broj dva, uskoro će kraj naše kuće proći kanalizacija. Ja imam služnost puta do moje parcele, preko parcele od tog susjeda. Kako ću se ja spojiti na kanalizaciju? Moram njega pitati za suglasnost da kopam preko njegove parcele? Šta ako mi ne dozvoli, je li to može?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje broj 1. - iz vašeg posta ispada kako ste stekli pravo stvarne služnosti na temelju zakona - dosjelošću, izvršavanjem njezina sadržaja kroz period od 20 godina bez protivljenja vašeg susjeda.

 

Pitanje broj 2. - Ili suglasnost susjeda ili tužba sudu da se osnuje služnost nužnog kanalizacijskog voda. U oba slučaja, trebat ćete platiti susjedu adekvatnu novčanu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje broj 1. - iz vašeg posta ispada kako ste stekli pravo stvarne služnosti na temelju zakona - dosjelošću, izvršavanjem njezina sadržaja kroz period od 20 godina bez protivljenja vašeg susjeda.

 

Dakle bez obzira šta je to "ilegalni" ispust, dakle ne ide u septičku jamu nego u potok, mislite da mi susjed to ne može zatrpati? Ako zatrpa, šta napraviti, odmah ga tužiti?

 

Naravno, on me može prijaviti komunalnoj inspekciji, mogu i ja njega...

 

Pitanje broj 2. - Ili suglasnost susjeda ili tužba sudu da se osnuje služnost nužnog kanalizacijskog voda. U oba slučaja, trebat ćete platiti susjedu adekvatnu novčanu naknadu.

 

Imate li možda informaciju koliko ta naknada može iznositi? Radilo bi se o nekih 15 metara cijevi, i to kroz dio susjedovog zemljišta gdje iznad imam služnost puta u širini tri metra. Vrijednost zemljišta na toj lokaciji je oko 150 eura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle bez obzira šta je to "ilegalni" ispust, dakle ne ide u septičku jamu nego u potok, mislite da mi susjed to ne može zatrpati? Ako zatrpa, šta napraviti, odmah ga tužiti?

 

Mišljenja sam da ste stekli pravo služnosti dosjelošću. Mogli bi i vi podići tužbu radi utvrđivanja prava služnosti koje ste stekli temeljem zakona.

 

Naravno, on me može prijaviti komunalnoj inspekciji, mogu i ja njega...

 

E, tu sada ulazimo u drugu domenu prava, koja bi i vama i susjedu mogla sve prethodno navedeno anulirati. Hoće li? To ovisi o vašem susjedu i vama - kako daleko ćete ići u ovom vašem sukobu.

 

Imate li možda informaciju koliko ta naknada može iznositi? Radilo bi se o nekih 15 metara cijevi, i to kroz dio susjedovog zemljišta gdje iznad imam služnost puta u širini tri metra. Vrijednost zemljišta na toj lokaciji je oko 150 eura.

 

To vam ne bih znao, jer je bitna procjena ovlaštenog vještaka, koja ovisi o nizu faktora o kojima ne znam apsolutno ništa. Moguće je vaša procjena dobra, ali ne mora biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da ste stekli pravo služnosti dosjelošću. Mogli bi i vi podići tužbu radi utvrđivanja prava služnosti koje ste stekli temeljem zakona.

 

Ako on to zatpa, je li ga ja mogu tužiti za dosjelost, tražiti naknadu štete, odtrpavanje ili nešto takvo? Kako konkretno postupiti?

 

Zapravo nema tu odgovora, te susjedske svađe su beskrajne...Vama u svakom slučaju puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi bi mogli tužbu podnijeti i prije "zatrpavanja". A možete i poslije.

 

Ali tu se onda otvara mogućnost prijave Inspekciji, koja bi vrlo vjerojatno mogla rezultirati zabranom ovakve vaše "služnosti". Tu je problem.

 

Sami najbolje poznajete susjeda i na što je spreman, pa procijenite isplati li vam se ići u tu "bitku" u kojoj bi na kraju mogli izgubiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi bi mogli tužbu podnijeti i prije "zatrpavanja". A možete i poslije.

 

Ali tu se onda otvara mogućnost prijave Inspekciji, koja bi vrlo vjerojatno mogla rezultirati zabranom ovakve vaše "služnosti". Tu je problem.

 

Sami najbolje poznajete susjeda i na što je spreman, pa procijenite isplati li vam se ići u tu "bitku" u kojoj bi na kraju mogli izgubiti.

 

Susjed takodjer ima ilegalan ispust...

 

Koliko takve tuzbe za utvrdjivanje dosjelosti traju? Dok ja to utvrdim nemam odvod...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija