Jump to content

Uvjetovana maloprodaja


eLaCiD

Preporučene objave

Jedan interesantan slučaj i pitanje.

 

Prije par dana u maloprodajnoj trgovini elektroničkom opremom u centru Zagreba trgovac odbija prodati proizvod bez osobnih podataka kupca.

 

Ukratko i konkretno :

 

Kupac : "Dobar dan, molim Vas proizvod xx."

Trgovac : "Prethodno bi vas molio Vaše osobne podatke."

Kupac : "Oprostite, kupujem kao fizička osoba ne treba mi R1 račun, kupujem za gotovinu."

Trgovac : "Bez osobnih podataka odbijam Vam prodati proizvod."

 

Sad pitanje. Da li je to nešto novo po čemu bi takav stav trgovca ima uporište u nekakvoj zakonskoj odredbi, a ako ne koje je zakonske odredbe takvim ponašanjem trgovac prekršio i što poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O kojem se konkretno proizvodu radi?

 

Jeste li tražili od trgovca da vam navede kojim je pravilnikom ii zakonom propisano da morate dati podatke? Ili to možda uvjetuje proizvođač?

 

Za neke proizvode postoje ograničenja. Nije isto kupujete li CD plejer, TV prijemnik, profesionalni alarmni i nadzorni sustav ili elektrošoker.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba znati svrhu, možda podaci trebaju jer se pri kupnji sklapa neki ugovor. Kad se zna svrha, ako je ona legitimna i ako date pristanak, podaci se trebaju koristiti samo za to. Zakoni:

Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti osobnih podataka

 

 

California - zakon o zaštiti potrošača kaže da u običnim ('brick-and-mortar') dućanima trgovac ne smije pitati osobne podatke (spominje se u članku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može netko uzeti nečije podatke i s tim raditi što ga je volja.

Mora biti svrha. Ako nije legitimna svrha - prijavite na azop.hr i na mingo.hr

 

Linkove na zakone sam naveo.

Npr. čl. 11 Zakona o zaštiti potrošača govori o raspolaganju osobnim podacima, a čl. 7 Zakona o zaštiti podataka kaže u kojim slučajevima se smiju prikupljati podaci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vidim tu baš neko kršenje zakona.

A problem je i što bi to teško dokazali ako samo prijavite.

 

Ali meni je takvo ponašanje trgovca toliko iracionalno da bih posumnjao da on možda prikuplja te podatke za neku zlouporabu. Trgovca bi trebalo interesirati da što više robe proda, i njima su razna ograničenja kada se radi o proizvodima za koje je propisama registracija kupca samo smetnja i dodatni posao koji im nije plaćen.

Možda ne bi bilo zgorega postaviti upit upravi tvrtke o tome ili čak prijaviti policiji sumnju da se možda radi o zlouporabi podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba znati svrhu, možda podaci trebaju jer se pri kupnji sklapa neki ugovor. Kad se zna svrha, ako je ona legitimna i ako date pristanak, podaci se trebaju koristiti samo za to. Zakoni:

Zakon o zaštiti potrošača

Zakon o zaštiti osobnih podataka

 

 

California - zakon o zaštiti potrošača kaže da u običnim ('brick-and-mortar') dućanima trgovac ne smije pitati osobne podatke (spominje se u članku).

 

:) Californija USA ...ima li nešto takvo u našem zakonu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se prijavljuje treba to učiniti u obliku upita (na mingo.hr i azop.hr)... inače treba prethodno slati prigovor trgovcu i čekati odgovor.

 

No, teško da će trgovac reći nešto u smislu "Jer ja tako kažem." Vjerojatno će reći neko objašnjenje...

 

Što se tiče AZOP-a i MINGO-a to je čisti gubitak vremena i truda...osobno iskustvo u gotovo identičnom slučaju od prije dvije godine. Konkretno u jednom poznatom auto servisu .nisu mi htjeli primiti auto na promjenu ulja bez osobne. Prijava na ove dvije navedene adrese, nula bodova... Odgovor od istih po sistemu trtlj trtlj nitko ništa ovo ono mi vi oni. Slijepa ulica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sutra idem ponovno da malo to razradim.

Sad jedno pitanje u vezi s time onako hipotetski. Kad ja gnjavim trgovca, ono da mu na kraju prekipi jer još k tome malo po trgovini radim i "nepodopštine" ono bez financijske štete. Trgovac zove policiju radi od moje strane remećenja javnog reda i mira. Vjerujem da bi policija došla, napravila zapisnik i složila mi prekršajnu prijavu. Hajdmo to sad okrenut na drugu stranu. Odbijanje trgovca za prodajom robe bez uvida u osobne podatke kupca evidentno je kršenje hrpe zakonskih propisa. Šta sad da ja pozovem policiju da li bi došli radi kršenja zakona od strane trgovca i napravili zapisnik u konkretnom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne može netko uzeti nečije podatke i s tim raditi što ga je volja.

Mora biti svrha. Ako nije legitimna svrha - prijavite na azop.hr i na mingo.hr

 

Linkove na zakone sam naveo.

Npr. čl. 11 Zakona o zaštiti potrošača govori o raspolaganju osobnim podacima, a čl. 7 Zakona o zaštiti podataka kaže u kojim slučajevima se smiju prikupljati podaci

 

Usput, ovaj članak 11 u sebi sadrži pretpostavku da je trgovac (legalno?) već dobio podatke od kupca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odbijanje trgovca za prodajom robe bez uvida u osobne podatke kupca evidentno je kršenje hrpe zakonskih propisa. Šta sad da ja pozovem policiju...

Ne zove se policija. Postoji procedura, prvo napišete prigovor trgovcu.

Nismo još uspjeli utvrditi da trgovac krši neki propis - morate pitati 'zašto' ...

 

 

> California

 

Kod nas (i u EU) postoji prodaja u poslovnim prostorijama i prodaja 'na daljinu' (online, telefon, prezentacije...). Pri kupnji 'na daljinu' potrošač ima puno veća prava.

 

 

Postoje i društva kao Potrošač i ECC (Europski potrošački centar), koji mogu pomoći savjetom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sutra idem ponovno da malo to razradim.

Sad jedno pitanje u vezi s time onako hipotetski. Kad ja gnjavim trgovca, ono da mu na kraju prekipi jer još k tome malo po trgovini radim i "nepodopštine" ono bez financijske štete. Trgovac zove policiju radi od moje strane remećenja javnog reda i mira. Vjerujem da bi policija došla, napravila zapisnik i složila mi prekršajnu prijavu. Hajdmo to sad okrenut na drugu stranu. Odbijanje trgovca za prodajom robe bez uvida u osobne podatke kupca evidentno je kršenje hrpe zakonskih propisa. Šta sad da ja pozovem policiju da li bi došli radi kršenja zakona od strane trgovca i napravili zapisnik u konkretnom slučaju?

 

Možda je kasno, ali zašto raditi nered da trgovac pozove policiju? U tom slučaju bi ti potpuno opravdano pisali prijavu, a što se tiče njihovog izvješća, u njemu bi napisali da si radio nered zbog tog-i-tog razloga.

 

Da ti pozoveš policiju radi toga, možda bi nekoga poslali (teško je reći kako bi odlučio operater i procijenio događaj), ali bi te vjerojatnije uputili na inspekciju (isto kao i policajci koji bi eventualno došli na intervenciju - uz to što bi i njihovo izvješće kasnije vjerojatno bilo poslano nadležnoj inspekciji na provjeru).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne zove se policija. Postoji procedura, prvo napišete prigovor trgovcu.

Nismo još uspjeli utvrditi da trgovac krši neki propis - morate pitati 'zašto' ...

 

 

> California

 

Kod nas (i u EU) postoji prodaja u poslovnim prostorijama i prodaja 'na daljinu' (online, telefon, prezentacije...). Pri kupnji 'na daljinu' potrošač ima puno veća prava.

 

 

Postoje i društva kao Potrošač i ECC (Europski potrošački centar), koji mogu pomoći savjetom.

 

Vrtimo se u opet krug.

Osnova pitanja je bila da li trgovac u konkretnom slučaju krši kakav zakonski propis RH.

Ako to još nismo iz opisane situacije utvrdili, sumnjam da bi nas prigovor trgovcu doveo do odgovora na to pitanje.

Prema tome ako iz zakona RH ne proizlkazi decidirano (u konkretnom slučaju) da trgovac ne smije uvjetvati prodaju robe uvidom u osobne podatke kupca onda to trgovac može učiniti te bez uvida u osobne podatke kupca odbiti prodaju robe . Ako je to slučaj, onda su zakon o zaštiti potrošača i zakon o osobnim podacima šuplja stvar jer već u ovakvom najbanalnijem primjeru imaju funkciju kao kaktus toalet papir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je kasno, ali zašto raditi nered da trgovac pozove policiju? U tom slučaju bi ti potpuno opravdano pisali prijavu, a što se tiče njihovog izvješća, u njemu bi napisali da si radio nered zbog tog-i-tog razloga.

 

Da ti pozoveš policiju radi toga, možda bi nekoga poslali (teško je reći kako bi odlučio operater i procijenio događaj), ali bi te vjerojatnije uputili na inspekciju (isto kao i policajci koji bi eventualno došli na intervenciju - uz to što bi i njihovo izvješće kasnije vjerojatno bilo poslano nadležnoj inspekciji na provjeru).

 

Krivo protumačeno. Ne mislim raditi nered kod trgovca već je to dano radi usporedbe :

 

Kupac u trgovini krši zakon. - policija dolazi, zapisnik i prijava.

Trgovac u trgovini krši zakon - policija šta ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija