Jump to content

Podjela bračne tečevine


1znatiželjko

Preporučene objave

Pročitao sam sve stranice ovoga dijela foruma i stvarno nisam našao sličan slučaj svome, pa molim pomoć onih koji znaju i oprost, ako sam ipak preskočio svoju temu

Ovako:

Rastao sam se od bivše supruge prije cca osma godina sa potpisanim dokumentom pred dva svjedoka koji ona sporazumno odlazi privremeno iz kuće svojoj majci u drugo mjesto,pod uvjetom, da kada dođe do nekih boljih uvjeta života, ja odem iz te kuće,koji tada nisam imao kuda otići, a njoj prepišem to svoje vlasništvo na kući koju je ona obnavljala sa kreditom iz svoje plaće i sa svojim osobnim radom kroz više od dvadeset godina zajedničkoga života.

Na svu žalost ove godine je njezina majka umrla i ona se je silom prilika morala vratiti u faktički ali ne papirnato svoju kuću,pa smo otišli kod javnoga bilježnika i potpisali darovni ugovor na temelju diobe bračne tečevine kojom ja kao vlasnik njoj dozvoljavam prijepis prava vlasništva dotične nekretnine, sa privremenim pravom moga boravka u njoj koji planiram sa svojim iseljenjem vrlo brzo ispisati iz zemljišnih knjiga.

Budući sam osjećao svojom moralnom obavezom, preuzeo sam u dotičnome ugovoru i plaćanje eventualnog poreza koji je navela bilježnica iako smatram da tu ne bi smjelo biti nikakvoga poreza.

E, ja sada tražim savjet imam li ja pravo njoj to darovati,što je ona i zavrijedila i imam li ja pravo na oslobođenje plaćanja poreza,budući smatram da nema nikakve zarade nego sam –ne znam kako bi se uopće izrazio, ali ajmo reći papirnato usklađenje sa stvarnim vlasništvom, pa najljepše molim da mi se pomogne sa nekim stručnim odgovorom, na čemu ću biti iznad svega zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam sve stranice ovoga dijela foruma i stvarno nisam našao sličan slučaj svome, pa molim pomoć onih koji znaju i oprost, ako sam ipak preskočio svoju temu

Ovako:

Rastao sam se od bivše supruge prije cca osma godina sa potpisanim dokumentom pred dva svjedoka koji ona sporazumno odlazi privremeno iz kuće svojoj majci u drugo mjesto,pod uvjetom, da kada dođe do nekih boljih uvjeta života, ja odem iz te kuće,koji tada nisam imao kuda otići, a njoj prepišem to svoje vlasništvo na kući koju je ona obnavljala sa kreditom iz svoje plaće i sa svojim osobnim radom kroz više od dvadeset godina zajedničkoga života.

Na svu žalost ove godine je njezina majka umrla i ona se je silom prilika morala vratiti u faktički ali ne papirnato svoju kuću,pa smo otišli kod javnoga bilježnika i potpisali darovni ugovor na temelju diobe bračne tečevine kojom ja kao vlasnik njoj dozvoljavam prijepis prava vlasništva dotične nekretnine, sa privremenim pravom moga boravka u njoj koji planiram sa svojim iseljenjem vrlo brzo ispisati iz zemljišnih knjiga.

Budući sam osjećao svojom moralnom obavezom, preuzeo sam u dotičnome ugovoru i plaćanje eventualnog poreza koji je navela bilježnica iako smatram da tu ne bi smjelo biti nikakvoga poreza.

E, ja sada tražim savjet imam li ja pravo njoj to darovati,što je ona i zavrijedila i imam li ja pravo na oslobođenje plaćanja poreza,budući smatram da nema nikakve zarade nego sam –ne znam kako bi se uopće izrazio, ali ajmo reći papirnato usklađenje sa stvarnim vlasništvom, pa najljepše molim da mi se pomogne sa nekim stručnim odgovorom, na čemu ću biti iznad svega zahvalan

 

kako je stečena kuća i čije je vlasništvo ?

ako si bivšoj darovao dio kuće tada daroprimateljica plaća porez (ako drugačije nwe dogovorite)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako je stečena kuća i čije je vlasništvo ?

ako si bivšoj darovao dio kuće tada daroprimateljica plaća porez (ako drugačije nwe dogovorite)

Kuća je stećena gradnjom u našemu braku početom prije trideset godina i ja sam vlasnik jedne polovice, koju sam cijelu njoj darovao, ali na temelju toga što je ona ulagala u njezinu gradnju i novcima-otplaćujući kredit, a i svojim radom,pa bi to i trebao biti njezin dio, ali eto, nismo nikada razmišljali o tome, budući nije bilo razloga za rastavu, dok do njega nije došlo.

U tome ugovoru je i doggovoreno-decidirano piše, da ja plaćam eventualni porez,ali me isto tako zanima, mora li to porezna prihvatiti ili ona određuje tko je porezni obveznik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispada da ste joj darovali nešto što je ionako njeno. A imali ste opciju iz čl. 13. t. 3. Zakona o porezu na promet nekretnina.

A ne kažu ljudi bez vraga da je bolje znati nego imati.

A što sada da napravim?

Ima li lijeka da na neki način budem oslobođen toga eventualnog poreza?Koji mi je slijedeći korak sa tim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ne kažu ljudi bez vraga da je bolje znati nego imati.

A što sada da napravim?

Ima li lijeka da na neki način budem oslobođen toga eventualnog poreza?Koji mi je slijedeći korak sa tim ugovorom?

 

Kada je taj ugovor potpisan?

Je li bivša predala prijedlog za upis vlasništva na gruntovnicu? Jeste li to predali na poreznu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,nažalost napravili ste grešku.

A budite dobri, pa mi samo na još jedno pitanje odgovorite.

U ugovoru smo decidirano naveli da sam ja kao darodavac nosioc porezne obaveze, pa me zanima ima li porezna uprava pravo teretiti daroprimca za plaćanje, ako ja ne platim tu obavezu koju će mi izračunati kada im predam ugovor?

Hvala na dosadašnjim uputstvima.

 

Željko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da ćete vi biti dužni podmiriti tu obvezu.

 

Stvarno zahvalan na pomoći,ali recite mi može li porezna uprava ikako obavezati, pa i prisiliti obdarenika da taj porez plati iako sam se ja obavezao decidirano u ugovoru da snosim sve troškove oko sklapanja i provedbe ovoga ugovora, a posebno trošak poreza, kako ga je i napisala javna bilježnica u točki VII ugovora, ako ja kao darovatelj taj porez ne platim, odnosno, ako uopće taj ugovor ne odnesem na poreznu upravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako uopće taj ugovor ne odnesem na poreznu upravu?
to će svakako učiniti javni bilježnik,(vidi čl.15.Zakona o porezu na promet nekretnina)
i ako sam se ja obavezao decidirano u ugovoru da snosim sve troškove oko sklapanja i provedbe ovoga ugovora, a posebno trošak poreza,
po pitanju poreza teško da će takva klauzula djelovati prema PU,obzirom da se neradi o kupoprodaji pa da se eventualno primjene odredbe čl.20.pomenutog zakona.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...po pitanju poreza teško da će takva klauzula djelovati prema PU,obzirom da se neradi o kupoprodaji pa da se eventualno primjene odredbe čl.20.pomenutog zakona.

 

Da, slažem se za PU, a sam nisam bio dovoljno jasan. Ako i PU uspije naplatiti porez stjecatelju (što je i zakonski uređeno) zbog navedene klauzule daroprimac ima osnovu za obvezno-pravni zahtjev prema darovatelju, i s njime bi, po mom mišljenju, bez problema uspio vratiti plaćeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije ni meni jasno, al eto, valjda korisnik ima svoje razloge.

Ma dragi moji pomagaći-neznam,smijem li Vas nazvati prijateljima, kada mi toliko pomažete.

Ja toliko ispitujem,zato što nemam novaca da platim taj prijenos, a na ovaj bi način izbjegao plaćanje, kada već greškom nisam iskoristio čl. 13. t. 3. Zakona o porezu na promet nekretnina kako ste mi gore napisali,budući sam ja blokiran, a da li ću se ikada odblokirati do smrti ili ne to ne znam,pa vas toliko i zamaram sa tim pitanjima.

Oprostite mi molim Vas na tome,ali eto,ja drugačije nisam znao.

Vama u svakom slučaju ogromna hvala na dosadašnjim tumačenjima i pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dragi moji pomagaći-neznam,smijem li Vas nazvati prijateljima, kada mi toliko pomažete.

 

Naravno da smijete, Znatiželjko.

 

Ja toliko ispitujem,zato što nemam novaca da platim taj prijenos, a na ovaj bi način izbjegao plaćanje, kada već greškom nisam iskoristio čl. 13. t. 3. Zakona o porezu na promet nekretnina kako ste mi gore napisali,budući sam ja blokiran, a da li ću se ikada odblokirati do smrti ili ne to ne znam,pa vas toliko i zamaram sa tim pitanjima.

Oprostite mi molim Vas na tome,ali eto,ja drugačije nisam znao.

 

Ma nema problema, a pogotovo nema potrebe za ikakvom isprikom s Vaše strane. Krivo ste i Vi nas shvatili, niste u samom startu iznijeli sve ove argumente i tada se Vaš upit činio malo nelogičnim, ali sada je sve jasno.

 

Mogu samo dodati da, sve zavisi o dogovoru s bivšom i u kakvim ste odnosima ostali (u pravilu, većina ljudi nije u dobrim odnosima, ne znam kak je kod Vas). Ako s njom možete dogovoriti da ona to plati, problem riješen, ako ne pa PU naplati od nje, u konačnici ona će imati pravo naplatiti to od Vas. A hoće li uspjeti obzirom na situaciju u kojoj se nalazite - pitanje je.

 

Stoga se sve lijepo može izbjeći dogovorom, ali to nije pravni problem već ljudski.

 

Sve OK, Znatiželjko...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno zahvalan na pomoći,ali recite mi može li porezna uprava ikako obavezati, pa i prisiliti obdarenika da taj porez plati iako sam se ja obavezao decidirano u ugovoru da snosim sve troškove oko sklapanja i provedbe ovoga ugovora, a posebno trošak poreza, kako ga je i napisala javna bilježnica u točki VII ugovora, ako ja kao darovatelj taj porez ne platim, odnosno, ako uopće taj ugovor ne odnesem na poreznu upravu?

 

obdarenik (stjecatelj djela nekretnine) je po zakonu dužan platiti porez na stečenu imovinu ali s obzirom na ugovor koji je nemoguće ispuniti i obdarenik je solidarni dužnik.

porezna može i od obdarenika tražit plaćanje poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, mi smo obzirom na naše stanje-rastavljenost i td. u dosta dobrim odnosima i možemo se sve dogovoriti.

To i je razlog, zašto bi ja njoj želio pomoći da izbjegne plaćanje toga poreza, da to bude moja obaveza, budući, kako sam gore napisao, ja pitanje da li ću to ikada ili nikada platiti, ali očito to neće uspjeti, budući-kako Vi kažete da je ona solidarni dužnik pred PU.

U svakome slučaju, hvala Vam svima na dosadašnjoj velikoj pomoći.

Ja ću odnijeti ugovore u PU, pa ću dalje vidjeti kako će se postupci razvijati.

Budem Vam podnosio redovan izvještaj.

Želim Vam da danas lijepo proslavite 1.svibanj,negdje na grahu ako ga volite, ako ne onda bar na druženju bez graha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija