Jump to content

Zastara poreza ili ne


Lenos

Preporučene objave

Ugovor je potpisan 16.01. 2012.g.

 

I tada ste u roku 30 dana prijavili poreznu obvezu?

 

Ukoliko jeste, zastara za utvrđivanje porezne obveze, kamate, pokretanje prekršajnog postupka, naplate poreza itd. počinje teći istekom godine u kojoj je porezna obveza nastala. Zastara nastupa istjekom roka od 3 godine, ukoliko nije bilo službene radnje poreznog tijela koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku. Kako bi u vašem slučaju zastara počela teći od 01.01.2013, zastara je nastupila 01.01.2016.

 

Ukoliko niste prijavili poreznu obvezu, zastara počinje teći danom saznanja poreznog tijela o poreznoj obvezi. Ako je porezno tijelo saznalo za poreznu obvezu u 2013-oj, zastara počinje teći s 01.01.2014. te još nije nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema članku 16. Zakona o porezu na promet nekretnina porezna obaveza je nastala u trenutku sklapanja ugovora, znaci 16.01.2012.

 

Pravo poreznog tijela na utvrđivanje i naplatu poreza, kamata, troškova ovrhe i novčanih kazni zastarijeva za tri godine i počinje teći istekom godine u kojoj je porezni obveznik SAM utvrdio poreznu obvezu, ili nakon isteka godine u kojoj je POREZNO TIJELO utvrdilo poreznu obvezu, kamate, troškove ovrhe i novčanu kaznu.

 

Tijek zastare se prekida svakom službenom radnjom poreznog tijela (opomena zbog neplaćanja duga, poziv,zapisnik o nadzoru, i slično) što je usmjerena na ostvarivanje prava, a bila je dostavljena na znanje poreznom obvezniku. Nakon toga zastarni rok počinje ponovno teći.

 

Apsolutni rok zastare je za šest godina, računajući od dana kad je zastara počela prvi put teći.

 

Zastara nije nastupila. Plačanje poreza ne možete izbjeći, ali naplatu možete odgoditi žalbom.

 

Pravo na žalbu imate u roku od 30 dana(npr.na procijenjenu vrijednost nekretnine). Kad Porezna uprava poreznim rješenjem obračunava poreznu obvezu,žalba odgađa izvršenje, dok žalba ne odgađa izvršenje pobijanog rješenjakad je ono donijeto na osnovi podataka što ih je porezni obveznik sam naveo u poreznoj prijavi(ako ste u 30 dana prijavili nastanak porezne obaveze onda žalba ne odgađa naplatu). Žalbu podnosite nadležnom drugostupanjskom poreznom tijelu ili u zapisnik prvostupanjskom poreznom tijelu koje je donijelo rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema članku 16. Zakona o porezu na promet nekretnina porezna obaveza je nastala u trenutku sklapanja ugovora, znaci 16.01.2012.

 

To što je nastala ne znaći da je utvrđena. Utvrđena će biti kada je porezni obveznik prijavi ispostavi porezne uprave u roku od 30 dana od nastanka obveze prema odredbama čl.17 ZPPN. Ili će za nju saznati od JB prema odredbama čl.15 istog zakona.

 

Pa slijedom toga Opći porezni zakon u odredbama čl.94 kaže:

(1) Pravo poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, pravo na pokretanje postupka naplate poreza, kamata i troškova ovrhe te pravo poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe zastarijeva za tri godine računajući od dana kada je zastara počela teći.

(2) Zastara prava na utvrđivanje porezne obveze i kamata počinje teći nakon isteka godine u kojoj je trebalo utvrditi porezne obveze i kamate.

 

(6) Zastara prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe počinje teći nakon isteka godine u kojoj je porezni obveznik sam utvrdio poreznu obvezu ili nakon isteka godine u kojoj je porezno tijelo utvrdilo poreznu obvezu, kamate i troškove ovrhe.

 

Čl.95

(1) Tijek zastare prava na utvrđivanje, odnosno prava na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe prekida se svakom službenom radnjom poreznog tijela usmjerenom na utvrđivanje ili naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe, koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku.

 

Čl.96

(1) Apsolutni rok zastare prava poreznog tijela na utvrđivanje porezne obveze i kamata, naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći, a prema odredbama članka 94. stavka 3. 4. i 5. ovoga Zakona.

 

Pa da ne pišem ponovo,

 

I tada ste u roku 30 dana prijavili poreznu obvezu?

 

Ukoliko jeste, zastara za utvrđivanje porezne obveze, kamate, pokretanje prekršajnog postupka, naplate poreza itd. počinje teći istekom godine u kojoj je porezna obveza nastala. Zastara nastupa istjekom roka od 3 godine, ukoliko nije bilo službene radnje poreznog tijela koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku. Kako bi u vašem slučaju zastara počela teći od 01.01.2013, zastara je nastupila 01.01.2016.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I tada ste u roku 30 dana prijavili poreznu obvezu?

 

Ukoliko jeste, zastara za utvrđivanje porezne obveze, kamate, pokretanje prekršajnog postupka, naplate poreza itd. počinje teći istekom godine u kojoj je porezna obveza nastala. Zastara nastupa istjekom roka od 3 godine, ukoliko nije bilo službene radnje poreznog tijela koja je dostavljena na znanje poreznom obvezniku. Kako bi u vašem slučaju zastara počela teći od 01.01.2013, zastara je nastupila 01.01.2016.

 

Ukoliko niste prijavili poreznu obvezu, zastara počinje teći danom saznanja poreznog tijela o poreznoj obvezi. Ako je porezno tijelo saznalo za poreznu obvezu u 2013-oj, zastara počinje teći s 01.01.2014. te još nije nastupila.

 

Hvala,

Mogu li me kazniti zbog neprijavljivanja porezne obveze ukoliko se ustanovi zastara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,

Mogu li me kazniti zbog neprijavljivanja porezne obveze ukoliko se ustanovi zastara

 

Znaći da ipak niste prijavili poreznu obvezu u roku. Stoga je samo pitanje zastare upitno, jer PU može saznati za nastanak porezne obveze naknadno što vam sam postupak zastare prekida i počinje ponovno teći.

 

Neovisno ima li zastare ili ne za porez na promet nekretnina, mogli bi vas kazniti po čl.24b ZPPN

(1) Novčanom kaznom od 2.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se fizička osoba ako ne podnese obrazac prijave prometa nekretnina nadležnoj ispostavi Porezne uprave u propisanom roku (članak 17. stavci 1. i 2.).,

 

no Opći porezni zakon u odredbama čl.94 na tu tematiku kaže,

(11) Na zastaru prava poreznog tijela za pokretanje prekršajnog postupka, izvršenja novčanih kazni, troškova prekršajnog postupka i oduzete imovinske koristi primjenjuju se odredbe Prekršajnog zakona.,

 

a odredbe Preršajnog zakona u čl.13 kaže,

(1) Prekršajni progon zastarijeva nakon četiri godine.,

a čl.13a Zastara prekršajnog progona počinje teći danom kad je prekršaj počinjen.,

 

što će reći da bi za prekršajni progon prema čl.24b st.1 ZPPN nastala zastara, koja je počela teći 17.02.2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Hvala,

Na moju žalost upravo sam platio porez.

Prvu obavjest na koju sam se oglušio poslali su 2014.g.tako da nema zastare ukoliko sam dobro shvatio.

 

Mda. Da ste to odmah napisali ne bi smo se morali mučiti oko zakona i članka..no da, tada je rok za zastaru prekinut i počeo je ponovno teći primitkom obavjesti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija