Jump to content

Sestra ostavinska


mateo11

Preporučene objave

Ako ko ima za savjet bio bih zahvalan.

Dakle nakon smrti pokojnog oca 2009 godine bila je ostavinska rasprava koja se odvila 2010. Godine. Majka i jedna sestra odrekle su sve imovine u moju korist, a od druge sestre koja je opunomocila majku i usmeno joj rekla da svoj dio isto moze ostaviti meni( opunomocila je majku jer zivi u inozemstvu), dakle nije joj napisala na punomoc sto da ucini s njenim dijelom.

Od imovine sam naslijedio stan u kojem zivi majka, kucu na selu koja je bila jednokatnica i nesto zemlje koja je bezvrijedna.

Dakle problem je u tome sto sestra iz inozemstva hoce svoj dio nazad i non stop prijeti. Kuca jednokatnica je sad trokatnica u koju je ulozeno oko 90000 eura. Ja sam voljan njen dio njoj dati, samo mi nije jasno dali se ona meni moze dirati u kucu u koju sam ulozio svoj novac.

Kada nastupa zastara te koja su sve moguca rjesenja ovog slucaja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako mislite za potrazivanje ulaganja?

Kad nastupa zastara za ostavinsku raspravu. Naime sve do ove godine sestra nije pricala o nikakvom svom dijelu tek od ove godine je pocela sa pricom.

 

nema govora o zastari za ostavinsku raspravu. održana je.

rješenje o ostavini je nakon 15 dana (ako nije bilo žalbe)postalo pravomoćno.

rješenje može pobijati samo radi krivotvorenja punomoći što treba dokazati.

ako bi dokazala krivotvorenje može dobiti dio one nekretnine koja je postojala u vrijeme ostavinske rasprave (ili vrijednosti nasljedstva). nemože tražiti dio od onoga što ste izgradili a ne nasljedili. dali ste se upisali kao vlasnik nasljeđenih nekretnina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citao sam u zakonu da postoji zastara za ostavinsku samo se razlikuje u godinama za postenog i nepostenog posjednika.

Nikakvo krivotvorenje punomoci nije bilo nego je majka postupila po njenoj usmenoj predaji.

Na stan sam se upisao kao vlasnik a na kucu nisam jos jer jos u procesu uskladjivanje zemljisnjih knjiga. Kuca je napravljena i uredno legalizirana koje sam ja troskove financirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci ona u roku od 10 godina od ostavinske moze zahtijevati svoj nuzni dio?

U punomoci je navedeno da je majka ovlastena za raspolaganje njenim dijelom.

 

rješenje je postalo pravomoćno. moguće je samo pokrenuti ponavljanje postupka (ako ispunjava zakonskih uvjeta). sestra se odrekla nasljednog djela (po punomoćniku). nemože ponovo tražiti svoj dio. niti nužni dio.( sestra razmišlja je kao djete. daj mi moje krpice neću se više igrat.).nasljedio si imovinu(koje su se odrekli ostali nasljednici) i zakoniti si vlasnik nasljeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koji su zakonski uvjeti za obnavljanje postupka, te dali mora proci 10 god ( zastara)da ona nemoze potrazivati svoju dio?

 

šta si zapeo za zastaru. zastare nema zbog činjenice da je rješenje postalo pravomoćno.

može tražiti ponavljanje postupka (ako ispunjava zakonske uvjete) a tu postoji zastara pokretanja postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

šta si zapeo za zastaru. zastare nema zbog činjenice da je rješenje postalo pravomoćno.

može tražiti ponavljanje postupka (ako ispunjava zakonske uvjete) a tu postoji zastara pokretanja postupka.

 

Dragi bovu nisam zapeo za nista, nego mi nitko od vas tu nije kao laiku objasnio nego koristite pravne termine i koristite pravnu konverzaciju. Isto tako kao da ja gradjevinar pricam vama o statici i o segregaciji betona.

 

Dakle rok za zastaru obnove ostavinskog postupka je toliki i toliki?

Nadalje, majka nije nista krivotvorila nego je postupila po njenom usmenom naputku( jedino je tu greska sta u punomoci nije napisano sto da uradi sa njenim dijelom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Dakle rok za zastaru obnove ostavinskog postupka je toliki i toliki?

Nadalje, majka nije nista krivotvorila nego je postupila po njenom usmenom naputku( jedino je tu greska sta u punomoci nije napisano sto da uradi sa njenim dijelom).

 

http://www.zakon.hr/z/134/Zakon-o-parni%C4%8Dnom-postupku

pročitaj čl 421. i dalje

 

ako je bilo nezakonitih radnji može podnijeti prijedlog za ponavljanje postupka.

tada postoji zastara. čini mi se da je za prijedlog za ponavljanje postupka nastupila zastara.

 

sestri možete darovati ono što ona traži (ako hoćete). po onome što ste napisali smatram da vam zakonski nemože uzeti ono što ste stekli nasljeđivanjem. obratite se odvjetniku u svom mjestu koji će pregledati svu dokumentaciju i dati vam savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija