Jump to content

Imam pitanje


Widow

Preporučene objave

Poštovani, zamolila bih vas ako se netko razumije u zakon o hrvatskim braniteljima i članovima njihovih obitelji, da mi pomognete objasniti moj slučaj, i savjetova što dalje da napravim.

 

Dakle, moj muž je bio HRVI IV. skupine - 80% , ostvario je i pozitivno riješenje o doplatku za njegu i pomoć druge osobe II. stupnja,

premiuno je 16. listopada 2016.

 

Pokrenula sam postupak dobivanja prava na obiteljsku invalidninu i mirovinu,

ostvarila sam pravo na obiteljsku invalidninu ali za mirovinu mi je potrebna potvrda da imam "status člana obitelji",

međutim pravnici u Ministarstvu Hrvatski branitelja su mi rekli da ja nemam pravo ostvariti status člana obitelji i radi toga nemogu ostvariti obiteljsku mirovinu.

 

Koliko sam pročitala i razumijela zakon o HR braniteljima, po svemu bi trebala imati to pravo, pošto je moj pokojni muž obolio na ratištu i umro od posljedica oboljenja.

 

Da li je istina da nemogu ostvariti status člana obitelji, što da sada napravim?

 

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, prije svega iskrena sučut zbog gubitka supruga. Nažalost, previše branitelja završi ovako ili polako kopnimo od raznih bolesti zbog posljedica sudjelovanja u DR.

 

Koliko je meni poznat ZOPHBDR uza sve izmjene zadnjih godina, bojim se da su u pravu. Naime, pravo na obiteljsku invalidninu imate, no pravo na mirovinu je ostalo samo za I i II skupinu na osnovi smrti HB kao posljedice sudjelovnanja u DR. Za sve ostale skupine ta mogučnost postoji samo za članove obitelji HB koji je počinio suicid. Na osnovu smrti poradi bolesti, samo ako ispunjavate pravo na mirovinu prema općem propisu HZMO.

 

Kako bih volio da nisam u pravu, a ne vjerujem baš da su vam pravnici u MHB nešto namjerno krivo rekli, slobodan sam uputiti vas da se sa dokumentacijom obratite pravnoj službi HVIDR-e ili UDVDR. Možda oni uvidom u dokumentaciju uvide nešto što bi vam išlo u prilog, posebno ako još uvijek imate pravo na žalbu. Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,

da nažalost takvo je stanje u RH.

 

Ako Vam nebi bio problem, možete li mi objasniti opće propise HZMO-a?

Ima previše članaka i više neznam koji bi se članak odnosio na što.

 

Zahvaljujem vam na odgovoru i također na savjetu da se obratim pravnoj službi HVIDR-e ili UDVDR-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,

da nažalost takvo je stanje u RH.

 

Ako Vam nebi bio problem, možete li mi objasniti opće propise HZMO-a?

Ima previše članaka i više neznam koji bi se članak odnosio na što.

 

Zahvaljujem vam na odgovoru i također na savjetu da se obratim pravnoj službi HVIDR-e ili UDVDR-a.

 

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=73

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

:palac:..samo bih dodao da pod ono što sam vam napisao pod općim propisima spadaju i starosna i invalidska mirovina, prema kojima bi, ako su ove najniže, imali pravo na uvečanu prema iznosu pok.supruga umanjenu za određeni koeficjent. Za starosnu su uvjeti ovi http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71 .

 

Lp i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:palac:..samo bih dodao da pod ono što sam vam napisao pod općim propisima spadaju i starosna i invalidska mirovina, prema kojima bi, ako su ove najniže, imali pravo na uvečanu prema iznosu pok.supruga umanjenu za određeni koeficjent. Za starosnu su uvjeti ovi http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?ID=71 .

 

Lp i sretno.

 

Hvala ali tek ću sada u 3mj. ove godine napuniti 48 godina.

Tako da mi to i je problem, pošto prema općim propisima moram imati 50 da ostvarim barem nekakvu mirovinu.

Zato sam i pitala da li bi bilo moguće da dobijem status člana obitelji, živjeti jos 2 godine sa 900 kuna invalidnine...

 

Nezaposlena sam jer sam morala ostaviti posao da se mogu brinuti za svojeg pokojnog muža..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zak.o braniteljima.

Članak 25.

 

Pravo na obiteljsku mirovinu ostvaruje se pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju ako nije ovim Zakonom drukčije određeno.

 

međutim u ovom zakonu pod točkom 29 piše:

 

Članak 29.

 

(1) Udovica, odnosno majka hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata stječe pravo na obiteljsku mirovinu ako je uzrok smrti u svezi s obranom suvereniteta Republike Hrvatske kada navrši 40 godina života. Udovac, odnosno otac hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata isto pravo stječe kad navrši 50 godina života.

 

ima li kakve veze članak 29 sa ovim slučajem.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija