Jump to content

Opomena pred ovrhu - postupak


suky1234

Preporučene objave

Dobio sam opomenu pred ovrhu za neplaćene račune za čišćenje stubišta od 09/2014 do 12/2016 (svi računi po 30,00 kn mjesečno).

 

Opomena glasi na ime moj pokojnog djeda (Volk J.; umro 2004. godine), a u međuvremenu sam ja naslijedio stan u stambenoj zgradi.

 

1) da li ću ja dobiti obavijest o ovrsi prije nego mi se ovrše novčana sredstva?

2) znam da je rok zastare 1 godina (čl. 232 ZOO) što znači da je većina računa u zastari. Da li se ja moram žaliti (uložiti prigovor) već sad na opomenu (Riječki uslužni servis) ili moram čekati rješenje o ovrsi pa se tek onda žaliti?

3) ukoliko me ovrše bez prethodne obavijesti, da li ja mogu naknadno dokazati (uložiti prigovor) da su računi u zastari, te da li će mi onda biti vraćen ovršeni novac?

4) ukoliko me ovrše i ukoliko dokažem da su računi u zastari, da li ću svejedno platiti trošak FINE i koliki su troškovi? (opomena glasi na iznos od 840,00 kn)

5) s obzirom da opomena glasi na Volk J. (ja sam Šustar M.), da li je utemeljeno žaliti se da nikad nisam dobio račune poštom (pokojni djed nije živ 13 godina)?

6) da li me mogu uopće ovršiti s obzirom da ovrha ide na Volk J. (stan je nasljedila Mila Volk, potom ja, Šustar M.)? Znam da je obveza nasljednika prebaciti sve račune na sebe, ali to nisam napravio.

7) da li mi je pametno platiti samo par računa koji još nisu u zastari, a ostale ne platiti? da li bi tada bilo pametno javiti Riječkom uslužnom servisu da su ostali računi u zastari te da nema smisla ovršiti me?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

3) ukoliko me ovrše bez prethodne obavijesti, da li ja mogu naknadno dokazati (uložiti prigovor) da su računi u zastari, te da li će mi onda biti vraćen ovršeni novac?

4) ukoliko me ovrše i ukoliko dokažem da su računi u zastari,

 

ovrh može iči tek nakon što rješenje o ovrsi postane pravomoćno.

rješenje o ovrsi mora biti na ime vlasnika stana.

primitkom rješenja potrebno je podnijeti prigovor (JB koji je rješenje donio).

obvezno osporavati visinu duga zbog zastare.

dali je djeda potpisao ugovor o čiščenju zgrade?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neznam da li je išta potpisao, ipak je umro prije 13 godina. među svim starim dokumentima od stana, ugovora o čišćenju zgrade nema.

 

tek ako rješenje za ovrhu stigne na ime umrle osobe treba reagirati i JB koji je donio rješenje o ovrsi obavjestiti da ovršenik nije živ.

ili ne preuzeti rješenje uz napomenu dostavljaču (obično poštar) da rješenje vrati uz obrazloženje da je uvršenik umro. trebali bi obustaviti ovrhu.

 

ako ovrha stigne na tvoje ime u cijelosti osporavati potraživanje uz pozivanje na nedostatak aktivne legitimacije. nije potpisan ugovor.

 

ovrhovoditelj mora dokazati postojanje ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) što ne prelaze automatski sve obaveze vezane uz stan na mene samim naslijedstvom? ili i ja moram potpisat novi ugovor za čišćenje stubišta? šta nije to odluka svih stanara zgrade bez obzira dal se slažu s tim?

2) da li je moguće da mi rješenje o ovrsi ne stigne već da mi automatski ovrše račun (takav slučaj sam imao kod prometnih kazni)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) što ne prelaze automatski sve obaveze vezane uz stan na mene samim naslijedstvom? ili i ja moram potpisat novi ugovor za čišćenje stubišta? šta nije to odluka svih stanara zgrade bez obzira dal se slažu s tim?

2) da li je moguće da mi rješenje o ovrsi ne stigne već da mi automatski ovrše račun (takav slučaj sam imao kod prometnih kazni)?

 

1 ne. moraš prijaviti promjenu korisnika (HEP,plin, kućni otpad, voda, kon.naknada, itd.)

2. u Hrvatskoj je sve moguće pa i da te ovrše a da nedonbiješ rješenje za ovrhu.

ako nisi dobio rješenje za ovrhu možeš tražiti ukidanje klauzule pravomoćnosti ili ponavljanje postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno na odgovorima.

samo me još zanima da li ova moja ovrha - RAČUNI ZA ČIŠĆENJE STUBIŠTA (stambena zgrada) spada u ovu kategoriju (jednogodišnji rok zastare):

(1) Zastarijevaju za jednu godinu: 1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija