Jump to content

Borderline mama,prijava plicijskih službenika


TheLoveRisk

Preporučene objave

Poštovani,molim Vas za bilo kakav savjet,iskustvo,preporuku...Naime u 3.mjesecu ove godine dijagnosticiran mi je borderline poremećaj osobnosti.Redovito sam krenula na psihoterapiju,ne pijem nikakve lijekove.U 9. mjesecu ove godine imala sam strašan "acting out" i bila sam fizički agresivna prema suprugu koji je zvao policiju jer se nisam mogla smiriti. Policija je suprugu i meni napisala prijavu nasilja u obitelji. Na prvom ročištu smo se izjasnili da nismo krivi i da je policija krivo protumačila naše izjave.Na upit suprugu da li bolujem od kakve psihičke bolesti on je odgovorio da ne, u nalazu hitne piše poremećaj prilagodbe. Sutkinja je naložila svjedočenje policajca uz napomenu da policija snima sve pozive.Imamo maloljetno djete koje nije bilo u tom momentu kod kuće. Okidač koji je bio povod za moj "acting out" je skrb o baki oboljeloj od Alzheimera, više nisam imala snage nositi se sa njenom i svojom bolesti. Suprug i ja se volimo, dobro brinemo o djetetu,baka je sada u domu.Ja se bojim da će ova prijava utjecati na život moje obitelji i na moj posao(imam takvu stručnu spremu da prema zakonu ne smijem raditi ako sam kazneno/prekršajno osuđena za nasilje u obitelji), bojim se da mi je ugrožena materijalna egzistencija. Pomagajte jer ne želim da moja bolest uništi život moje obitelji,kako dalje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nije bio upozoren, snimka se ne može koristiti u sudskom postupku.

Čini mi se da ste se krivo postavili na početku kod sutkinje i da je od tuda sve krenulo u krivom smjeru. Niste rekli koji je pravi razlog sukoba (psihička bolest), pa se vidjelo da nešto skrivate (da me ne bi krivo shvatila, sasvim je normalno suzdržavati se od iznošenja intimnih pojedinosti pred nepoznatim osobama) što je sutkinja krivo protumačila (da lažete s nekim ciljem). Zato vam je i prijetila pozivanjem policajaca i slušanjem snimke, jer se niti jedno niti drugo (čak i kad je snimka dokaz) ne koristi u takvom sukobu dvoje supružnika, u prvom prekršajnom postupku.

Moj savjet je da, dok je to još svježe i nije odmaklo (dok nije donesena presuda, koja u ovakvim postupcima bude donesena vrlo brzo), oboje dogovorite sa sutkinjom da dođete do nje i iznesete joj stvarno stanje (uzmete tvoje papire), objasnite situaciju i pokušate naći neko rješenje koje bi svima odgovaralo (vama i sudu, ali i policiji, jer su i oni tu stranka u postupku). Pod time mislim da joj potpuno iskreno iznesete kako je došlo do ovog događaja i da se ne radi o nasilju, nego pokazatelju psihičke bolesti s kojom se niste znali nositi kako treba. Pokažete joj sve papire kojima ti je to dijagnosticirano i po kojima je vidljivo da se liječiš (nadam se da se liječiš), te joj objasnite da osuda za tebe znači i gubitak posla. Vjeruj, sutkinja to zna i njoj nije cilj da ti ostaneš bez posla, ali s obzirom da se dogodilo to što se dogodilo, ne može vas samo tako pustiti.

Ako ne uspijete naći neki način da vas oslobodi (njoj je to riskantno, i to ne samo jer će se policija najvjerojatnije žaliti na potpuno oslobađajuću presudu, nego i da se takve stvari ne bi kasnije ponavljale), možda da se ti i suprug dogovorite da on preuzme svu odgovornost za događaj (uz opravdanje kao i prije navedeno, nemogućnost adekvatnog nošenja s tvojom bolešću), tako da samo on bude osuđen (nije bitno kolika je kazna, može mu biti izrečen i samo psihosocijalni tretman, tako da nema troškova). U tom slučaju nema posljedica za posao (ako i on ne radi nešto slično kao ti), a presuda je osuđujuća barem u odnosu na jednog okrivljenika, pa će i sud i policija biti "zadovoljni". Nije to baš čisto rješenje, ali ako nema druge solucije, po meni je sasvim prihvatljivo (ako su druge okolnosti koje navodiš istinite - da je inače u braku sve ok i dr.)...

Možda sam malo zakomplicirao, ali komplicirana je i situacija. Ako nešto nije jasno, pitaj, pojasnit ću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da bračni partner ne treba preuzeti odgovornost na sebe , ako dođe u budućnosti opet do sličnog incidenta  završit će odmah u pritvoru najmanje 30 dana. Policija je napravila na intervenciji što je trebala poduzeti , a što se tiče suda njih nije puno briga kakva će presuda biti. Izvještaj od suda dobiju ali skoro nikad se ne žale na presudu ( ne radi se o nekom težem kaznenom djelu). Istina je da sud ima razumijevanja i da će  im pomoći, ali isto tako ima i policija  ako se radi o doista takvom incidentu o kakvom govorite te ako prijavljeni nisu vrijeđali ili bili nasilni i prema pol. službenicima. U protivnom postoji mogućnost da će se policija žalit.

Operativno komunikacijski centar mup-a  uvijek snima sve pozive i to je opće poznato  radi toga nikad ni ne upozoravaju pozivatelje da se razgovor snima. Čini mi se da sud nije imao razumijevanja  jer je odredio drugo ročište na koje će doći pol. službenici koji su bili na intervenciji. Predlažem da s njima razgovarate prije ročišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, sivko je napisao:

To se ne radi niti će oni htjeti razgovarat.

U praksi najčešće se ne radi, ali uvijek ima izuzetaka. Radio sam taj posao i često sam išao na ruku prekršiteljima ako su bili iskreni. S onima što su radili probleme  prilikom intervencije nisam želio ni razgovarati , a žalio bi se i na presudu ako mi se nije činila pravična . U takvim slučajevima ne bi ni sud imao razumijevanja. I pol. službenici su ljudi i mogu bit tolerantni.

Po iznesenom gore čini mi se da pol. službenici nisu utvrdili tko je od prijavljenih krivac za incident budući su obadvoje završili na sudu pa su to prepustili da sud utvrdi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovorima.Ja sam stvarno iskrena u vezi svega sto sam napisala.Niposto ne bi htjela sav teret krivnje svaliti na supruga jer sam mu vec ionako dosta patnje i boli nanijela,a ni njemu nije lako sto je kao jedini izlaz vidio nazvati policiju.Suprug nije rekao sutkinji da imam psihickih prolema jer me je htio zastiti i ja se bojim osudivanja i stigmatizacije od strane drustva.Ali ovaj me je dogadaj jako pogodio i stvarno zelim ozdraviti(psihoterapeut kaze da je izljecenje moguce ali dugotrajno,a ja idem na psihoterapiju tek od 3.mjeseca s prekidima jer nisam imala koga da pricuva baku).Ja jedino zelim jos jednu sansu a da pritom ne ostetim supruga i dijete.Ljubav nije upitna ali i ona ima granice.Sa policijskim sluzbenicima se nismo svadali,ali suprug ima dojam da smo im isli na "zivce" jer smo se "glupo ponasali". Mene suprug nije prijavio s ciljem da me kazne nego da nam se pomogne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, zmodri11 je napisao:

U praksi najčešće se ne radi, ali uvijek ima izuzetaka. Radio sam taj posao i često sam išao na ruku prekršiteljima ako su bili iskreni. S onima što su radili probleme  prilikom intervencije nisam želio ni razgovarati , a žalio bi se i na presudu ako mi se nije činila pravična . U takvim slučajevima ne bi ni sud imao razumijevanja. I pol. službenici su ljudi i mogu bit tolerantni.

Po iznesenom gore čini mi se da pol. službenici nisu utvrdili tko je od prijavljenih krivac za incident budući su obadvoje završili na sudu pa su to prepustili da sud utvrdi.

To što si im išao na ruku bilo je prije pisanja a ako si jednom nešto napisao moraš se držat napisanoga.

Jedno prijavljeno za fizičko a drugo za verbalno nasilje (valjda).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi tesko zamoliti za razgovor sa policajcima,ali se bojim da me ne zaspotaju i uzmu mi to za zlo.Istina je da smo i ja i moj suprug bili verbalno i fizicki nasilni jedan prema drugome,ali ja zelim zastiti supruga jer sam ga stvarno isprovocirala.Ako mi je suprug dao drugu sansu kako da uvjerim sustav da mi isto da?Ako se ponovi onda se zna da kazna slijedi i ja to prihvacam.Sa neke strane mi je i drago sto su policajci tako postupili jer sam shvatila tezinu svega toga i sto radim sebi i obitelji,ali ponavljam ima li sanse da dobim drugu priliku?                     Dal da probam razgovarat sa policajcima ili sa sutkinjom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s vama , ali treba znat što je točno navedeno u prijavi pol. službenika, odnosno što su oni zapazili prilikom intervencije, ako se radi samo o onom što su stranke iznijele na intervenciji ? To se da riješit, nešto sasvim drugo je ako se radi (npr. bračni partner fizički nasrče na drugog bračnog partnera i u prisustvu pol. djelatnika) takvu prijavu sigurno neće pol. službenik odbacit. Dok za ono rekla -kazala  nula bodova. Te prijave lako se sruše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće uzet za zlo ali mislim da neće razgovarat (bar je tako u pravilo).Oni su samo konstatirali stanje (vrijeđanje i fizički napad) i oni su svoju zadaću obavili.Sud je jedini mjerodavan da odlučuje i donosi odluku zašto se nešto dogodilo i čija je i kolika krivica.

Trebali bi bit zajedno na ročištu,znači razgovarat će te sa sutkinjom još jednom.

Oni mogu samo na sudu reći da su poslani tamo i tamo,da su obavili razgovor sa vama i napisali ono što ste oboje rekli.A vi sada ili ćete njima proturječit ili se branit bolešću.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, TheLoveRisk je napisao:

Molim jos ako znate tijek postupka,policija svjedoci pred nama?Hocemo li jos imati priliku iznesti sto se dogodilo,jer na prvom rocistu smo se samo trebali izjasniti smatramo li se krivim?Ili ce presuda biti donijeta odmah nakon svjedocenja policije?Hvala

Moj savjet vam je da porazgovarate sa pol. koji je bio na intervenciji. Imate njegovo ime i postaju u kojoj radi. Neslužbeno razgovarajte s njim, vidite što će vam reći, a isto to možete i sa sutkinjom naknadno.  Budući da nitko od vas dvoje nije odmah završio u pritvoru nakon intervencije imate šansu da prijava bude odbačena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo je rekla-kazala.Kad su dosli i ja i suprug smo mirno razgovarali s njima,niti ja ni suprug nismo pred njima optuzivali jedan drugog niti se svadali.Rekli smo sto se dogodilo,ja sam rekla da sam psihicki rastrojena i da me baka izluduje,a to nisu napisali u zapisnik nego samo djelatnici hitne da skrbim o baki koja ima Alzheimer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zmodri11 je napisao:

 ako dođe u budućnosti opet do sličnog incidenta  završit će odmah u pritvoru najmanje 30 dana.

Pritvor može trajati do 15 dana (u prekršajnom postupku) i ne određuje se samo tako, tako da se ne može reći da će netko automatski završiti u pritvoru. Svaki put ide uhićenje, u velikoj većini privođenje sucu, a tek ako okrivljenik tu bude bahat, ne surađuje i prijeti neposredna opasnost od ponavljanja prekršaja koja se ne može otkloniti mjerama opreza, ide pritvor.

Međutim, opasnost za muža tu leži drugdje - u eventualnom budućem postupku on je recidivist i izglednija je veća kazna, a u eventualnijem postupku razvoda braka je u težoj poziciji kao evidentirani nasilnik. Niti jedno niti drugo nosi sitnice, ali ako je ovo stvarno izolirani incident, smatram da se isplati.

 

prije 1 sat , zmodri11 je napisao:

Policija je napravila na intervenciji što je trebala poduzeti , a što se tiče suda njih nije puno briga kakva će presuda biti. Izvještaj od suda dobiju ali skoro nikad se ne žale na presudu ( ne radi se o nekom težem kaznenom djelu).

Ovisno o pojedinoj policijskoj postaji. Moja se danas žali na svaku oslobađajuću presudu i na velik broj onih s neadekvatnom sankcijom. Ne košta nas ništa, a Visoki prekršajni sud je opakiji od redovnih, pa često rezultat bude pozitivan.

 

prije 1 sat , zmodri11 je napisao:

Operativno komunikacijski centar mup-a  uvijek snima sve pozive i to je opće poznato  radi toga nikad ni ne upozoravaju pozivatelje da se razgovor snima.

To što je nešto opće poznato ne znači ništa u ovom formalnom smislu.

Opće poznato je i da sada policajci nose kamere, pa svejedno moraju upozoriti na početku postupanja da se postupanje snima.

 

Prije 49 minuta, TheLoveRisk je napisao:

Mene suprug nije prijavio s ciljem da me kazne nego da nam se pomogne.

To nitko ne spori, ali policajci su vezani propisima i oni vas u takvim situacijama moraju prijaviti.

 

Prije 2 minuta, TheLoveRisk je napisao:

Dal da probam razgovarat sa policajcima ili sa sutkinjom?

Po meni, sa sutkinjom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, zmodri11 je napisao:

U praksi najčešće se ne radi, ali uvijek ima izuzetaka. Radio sam taj posao i često sam išao na ruku prekršiteljima ako su bili iskreni. S onima što su radili probleme  prilikom intervencije nisam želio ni razgovarati , a žalio bi se i na presudu ako mi se nije činila pravična . U takvim slučajevima ne bi ni sud imao razumijevanja. I pol. službenici su ljudi i mogu bit tolerantni.

Po iznesenom gore čini mi se da pol. službenici nisu utvrdili tko je od prijavljenih krivac za incident budući su obadvoje završili na sudu pa su to prepustili da sud utvrdi.

Ne razumijem kako nisu znali tko je kriv,pa suprug je zvao policiju a ja nisam nista porekla tokom ispitivanja ? Sutkinja je rekla da joj nije jasno zasto je zvana policija ako se nije dogodilo tako kako su policajci rekli jer smo i ja i suprug sve porekli zbog straha

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, TheLoveRisk je napisao:

Bilo je rekla-kazala.Kad su dosli i ja i suprug smo mirno razgovarali s njima,niti ja ni suprug nismo pred njima optuzivali jedan drugog niti se svadali.Rekli smo sto se dogodilo,ja sam rekla da sam psihicki rastrojena i da me baka izluduje,a to nisu napisali u zapisnik nego samo djelatnici hitne da skrbim o baki koja ima Alzheimer.

E pa to će se onda lako odbacit, neka suprug kaže da je bila rasprava malo sa višim tonom jer je bio ljut, iznerviran  te da je malo pretjerao sa svojom prijavom i ako je povuče  ono što je rekao policiji nema ništa od toga. S polic. službenicima u tom slučaju ni ne trebate razgovarati budući da imaju saznanja samo ono što ste im tada iznijeli. Predlažem da ne spominjete nikakve bolesti. Dovoljno će bit da kažete da ste malo obadvoje bili pod pritiskom radi tog i tog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, zmodri11 je napisao:

E pa to će se onda lako odbacit, neka suprug kaže da je bila rasprava malo sa višim tonom jer je bio ljut, iznerviran  te da je malo pretjerao sa svojom prijavom i ako je povuče  ono što je rekao policiji nema ništa od toga. S polic. službenicima u tom slučaju ni ne trebate razgovarati budući da imaju saznanja samo ono što ste im tada iznijeli. Predlažem da ne spominjete nikakve bolesti. Dovoljno će bit da kažete da ste malo obadvoje bili pod pritiskom radi tog i tog.

Nisam napomenula da ne znam jesu li snimali davanje nasih izjava?Netko je spomenuo da policija nosi kamere?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, zmodri11 je napisao:

Ne znam gdje radite i što , ali pozivati  se na psihičke bolesti vas ne oslobađa odgovornosti.

Vjerojatno i sama dijagnoza psihičkih bolesti vam može štetiti na poslu.

Da,bojim se da ce me bolest samo vise pokopati i svima nastetiti dodatno.A ja vec poduzimam korake za izlijecenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako pred policajcima nije bilo svađe, onda oni nemaju o čemu svjedočiti. Njih se na sudu pita isključivo što su sami vidjeli, tj. što je bilo pred njima, a ne ono što ste im vi rekli. To ih sutkinja neće pitati niti će to oni govoriti.

Što se tiče kamera na intervenciji, naveo sam ih samo kao primjer upozorenja o snimanju.

Po meni, sad je nastao problem jer od početka niste bili iskreni pred sutkinjom i ne slažem se da dalje nešto skrivate. Psihička bolest se može liječiti i nije prepreka za posao koji radite. Više sad sebe stigmatizirate nego što bi to radio netko drugi. Mislim da je puno bolja solucija iskren razgovor sa sutkinjom (van rasprave, tj. prije formalnog početka razgovora). Njima ionako većina uglavnom laže, tako da cijene iskrenost.

 

Da ste mogli pitati prije prvog saslušanja pred sutkinjom, mogli ste odbiti svjedočiti jedno protiv drugog i sutkinja vas ne bi mogla osuditi ako ste niste svađali pred policajcima i sve bi bilo apsolutno kako zmodri navodi. Sad ste već dali iskaz, tako da taj dio otpada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo dali iskaz nego samo rekli da se ne osjecamo krivim i da se nije dogodilo tako kako pise.Pitali smo ju da li moramo svjedociti jedan protiv drugog rekla nam je da sada ne dajemo iskaze.I onda je rekla da ce pozvati pol.sluzbenike jer joj nije jasno zasto je zvana policija,mi smo odgovorili da je zvana jer sam ja bila jako isprovocirana bakinim ponasanjem.Baka se ne spominje nigdje jer se vec do tad umorila,lijekovi su poceli djelovati i nije mogla vise stajati na nogama pa je trazila da si legne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ako sam rekla da nije bilo tako kako stoji u zapisniku kao odgovor na pitanje sutkinje,automatski sam dala iskaz bez obzira sto nisam rekla kako je bilo.Da li sam mogla odbiti odgovoriti na njena pitanja? Dal dalje više nemam pravo ne svjedočiti protiv supruga ili imam? Zatim će se saslušati policijski službenici i njihov zapisnik se uzima kao istinit, a ja se moram braniti davajući iskaz kako je bilo, jer ako ga ne dam automatski se smatra da ne govorim istinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, zanimljivo je kako neki sumnjaju u nečije intelektualne sposobnosti poradi stila pisanja slova c s kavčicom, što li bi rekli tek na ovo pisanje, da ne bi smijeli liječiti ni plišane igračke a kamoli što drugo. :zubo:

No, to nije toliko bitno za temu.

Daklem, ako će vam što pomoći,

prije 7 sati , TheLoveRisk je napisao:

Da li vi razumijete pročitati?

ono što se dovoljno jasno može pročitati bi bilo,

"Pacijenticu do sada liječe ambulantno po psihijatru kao anksiozno depresivni poremečaj. Brine o bolesnoj baki. Konflikt sa suprugom nije ?? ?? ?? u okolnostima kojima se trenuto nalazi.

Bez ?? i metakognitivnih elemenata.

Posljedice bez indikacije za primjenu benzodiazepina (dan je diazepam-Apaurin). Nije ?? za bolničko liječenje.

F43 Akutna reakcija na stres, Poremečaj prilagodbe".

Tako nekako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , TheLoveRisk je napisao:

Znači ako sam rekla da nije bilo tako kako stoji u zapisniku kao odgovor na pitanje sutkinje,automatski sam dala iskaz bez obzira sto nisam rekla kako je bilo.Da li sam mogla odbiti odgovoriti na njena pitanja? Dal dalje više nemam pravo ne svjedočiti protiv supruga ili imam? Zatim će se saslušati policijski službenici i njihov zapisnik se uzima kao istinit, a ja se moram braniti davajući iskaz kako je bilo, jer ako ga ne dam automatski se smatra da ne govorim istinu?

Gledajte sistem je slijedeći.Suprug je zvao i rekao što je bilo.Službenici su obavili razgovor sa vama i to napisali i po tome je išao optužni prijedlog.Sad vi možete ne svjedočit jedno protiv drugoga a i ništa ne reći sutkinji.Što bi sada sudkitnja trebala mislit i kome dat povjerenje,vama ili policiji?Znači zvano je,rečeno da je bilo fizičkog i verbalnog nasilja (što je prekršaj) i sad nije bilo tako.Čisto negiranje prekršaja i događaja i izvrtanje onoga što je bilo a bogami to suci baš ne vole previše i kod negiranja prekršaja (u slučaju osuđujuće presude) nema smanjivanja kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu odbiti svjedočiti jedno protiv drugog, a ako nije bilo svjedoka, nema nikakvih dokaza. Policajci ne mogu svjedočiti o onome što su im oni rekli prilikom intervencije, nego samo o onome čemu su osobno prisustvovali (ako stvarno pred njima nije bilo ničega). Međutim, kako su već bili pred sucem, ne znam što su i kako govorili, pa da se odbijanjem ne zakopaju još više...

Po meni bi i dalje najbolja opcija bila prvo razgovor sa sutkinjom, a onda iskazivanje da nitko od njih ne smatra da je žrtva prekršaja, nego da se radilo o stresu i nesuglasicama izazvanim objektivnih okolnostima (bolešću), te im zbog toga ne treba upropastiti život (gubitak posla radi osuđujuće presude bi bio veliki nesrazmjer i pretjerana kazna, te bi još potencirao bolest). To je stvarna i životna priča i vjerujem da ju sutkinja može shvatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija