Jump to content

Molim pomoć


Maja258

Preporučene objave

Ovako, situacija je prilično komplicirana i bila bih zahvalna za svaku informaciju i savjet.

Znači, dečko i ja smo živjeli zajedno 6 mj (prijavljeni na istoj adresi). Onda sam ja ostala trudna i on je otišao raditi u inozemstvo, a ja sam se vratila svojima. Imala sam jako tešku trudnoću i nisam htjela biti sama. Nakon što sam rodila i dalje smo beba i ja kod mojih, on je još uvijek vani, radi i prijavljen redovito. Posjećuje nas jednom mjesečno otprilike. U zadnje vrijeme je došlo do nekih neslaganja i izgleda da ćemo svatko svojim putem.

Zanima me sljedeće: Računamo li se mi uopće kao kao izvanbračna zajednica? Nemamo apsolutno nikakve zajedničke imovine, ne živimo zajedno niti smo živjeli zajedno kada se dijete rodilo. Bila sam informativno kod odvjetnice i malo sam ju zbunila, kaže da bi se to više klasificiralo kao ljubavni odnos nego kao zajednica... Koja su njegova prava? Ne želim se povlačit po sudovima ali opet ne želim bit u strahu da će doć i odvest dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Maja258 je napisao:

Ovako, situacija je prilično komplicirana i bila bih zahvalna za svaku informaciju i savjet.

Znači, dečko i ja smo živjeli zajedno 6 mj (prijavljeni na istoj adresi). Onda sam ja ostala trudna i on je otišao raditi u inozemstvo, a ja sam se vratila svojima. Imala sam jako tešku trudnoću i nisam htjela biti sama. Nakon što sam rodila i dalje smo beba i ja kod mojih, on je još uvijek vani, radi i prijavljen redovito. Posjećuje nas jednom mjesečno otprilike. U zadnje vrijeme je došlo do nekih neslaganja i izgleda da ćemo svatko svojim putem.

Zanima me sljedeće: Računamo li se mi uopće kao kao izvanbračna zajednica? Nemamo apsolutno nikakve zajedničke imovine, ne živimo zajedno niti smo živjeli zajedno kada se dijete rodilo. Bila sam informativno kod odvjetnice i malo sam ju zbunila, kaže da bi se to više klasificiralo kao ljubavni odnos nego kao zajednica... Koja su njegova prava? Ne želim se povlačit po sudovima ali opet ne želim bit u strahu da će doć i odvest dijete.

nemate zajedničke imovine pa smatram da nije nitno dali ste u vanbračnoj zajednici ili ne.

vanbračna zajedniva je zajednica između neoženjenog muškarca i neudate žene koja traje najmanje tri godine ali i krače ako je u toj zajednici rođeno djete. u vašoj zajednici je rođeno djete.

odsutnost zbog posla nije napuštanje zajednice.

bitno je priznanje očinstva i uzdržavanje djeteta od strane oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Maja258 je napisao:

Znači, dečko i ja smo živjeli zajedno 6 mj (prijavljeni na istoj adresi). Onda sam ja ostala trudna i on je otišao raditi u inozemstvo, a ja sam se vratila svojima. Imala sam jako tešku trudnoću i nisam htjela biti sama. Nakon što sam rodila i dalje smo beba i ja kod mojih, on je još uvijek vani, radi i prijavljen redovito. Posjećuje nas jednom mjesečno otprilike.

Zanima me sljedeće: Računamo li se mi uopće kao kao izvanbračna zajednica?

Da, sukladno Obiteljskom zakonu računate se kao izvanbračna zajednica (čl. 11. st. 1.), upravo kako Vam je to opisao i poštovani bovu, znači, Vaša zajednica nije trajala tri godine i više, ali je prije tri godine rođeno zajedničko dijete..

Mislim da Vam je odvjetnica krivo rekla, jer ste živjeli na istoj adresi i dijete je rođeno za vrijeme trajanja Vaše zajednice, jer se odsutnost poradi posla ne smatra napuštanje zajednice, upravo kako Vam je i to poštovani bovu napisao u prethodnom postu...

Vi možete, Vaše pravo, osporavati očinstvo temeljem čl. 404. ObZ, ali ako ste sigurni da je dijete njegovo, nećete imati ništa od toga, tj. nećete uspijeti osporiti očinstvo...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite, zaboravio sam Vam odgovoriti koja su mu prava, ako se dokaže da je dijete njegovo, tj. da mu je on otac i prizna očinstvo, što je neosporivo da hoće sukladno Vašem postu, prava, a i obveze, su mu ista kao i roditelju djeteta koje je rođeno u bračnoj zajednici, a i sam postupak poradi odluke o zajedničkoj roditeljskoj skrbi...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa svime dosad rečenim, radi se o izvanbračnoj zajednici, što je bitno samo zbog podjele imovine koju ste zajednički koristili (a takve, čini se, nema), ili zbog očinstva nad djetetom (on je, pretpostavljam, upisan kao otac) i njegovih obveza koje proizlaze iz toga (uzdržavanje i sl.) i prava koja proizlaze iz toga (susreti i druženja). Osim ako je on bio oženjen drugom ženom dok ste živjeli zajedno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Slažem se sa svime dosad rečenim, radi se o izvanbračnoj zajednici, što je bitno samo zbog podjele imovine koju ste zajednički koristili (a takve, čini se, nema), ili zbog očinstva nad djetetom (on je, pretpostavljam, upisan kao otac) i njegovih obveza koje proizlaze iz toga (uzdržavanje i sl.) i prava koja proizlaze iz toga (susreti i druženja). Osim ako je on bio oženjen drugom ženom dok ste živjeli zajedno?

Nije bio oženjen. Brine me samo što je on trenutno u fazi kada se razbacuje prijetnjama i ultimatumima ( "uzet ću ti dijete, bla bla). Imam li se razloga pribojavat takvih akcija? 

Osobno, nije mi do toga da mu otežavam viđanje djeteta ili slično, stvarno želim da se kao ljudi dogovorimo. No sve mi se čini da neće biti baš tako jednostavno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma zanemarite njegova "razbacivanja riječima", to su samo isprazne riječi koje, po meni, nemaju nikakvu težinu, već Vas na taj način želi "držati u šahu", jer se boji da nebi pokretali nešto što njemu nebi išlo u korist...

Do sada Vam je sve rečeno, otiđite u nadležni CZSS i pokrenite postupak za donošenje odluke o roditeljskoj skrbi nad mld. djetetom...

Sretno..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čudno je to kako opisujete svoj "problem". Pišete kako otac dolazi svaki mjesec posjetiti vas i dijete, što je jako pohvalno za njega s obzirom da radi "vani".

Nakon toga pišete kako su među vama narušeni odnosi zbog čega je vjerovatno došao do teme "oduzimanja djeteta".

Ako je vaš bivši priznao da je to dijete njegovo i za to imate dokaz obratite se , kako vas je savjetovao Željac CZSS koji će vas uputiti u daljnje postupanje. Ako nemate njegovo priznanje razgovarajte sa njim otvoreno na tu temu , jer znate malo zbunjuje onaj dio kada ste napisali da vam se prijeti da će vam oduzeti dijete a iz ovoga što pišete ne znamo dali je dijete priznao ili ne, dali ste o tome razgovarali, čudan je i komentar odvjetnice kojoj ste se obratili, sve je ovo malo čudno ali što se tiče djeteta budite mirni, ako se želite skrbiti o njemu to Vam nitko neće uskratiti, vjerujte mi .   

U svakom slučaju morat čete se obratiti CZSS !!! 

uređeno: od mario-sb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Maja258 je napisao:

Nije bio oženjen.

Što se tiče ove izvanbračne zajednice, to vam je malo li-la.

Zapravo ovisi o vama kao partnerima kako ćete se izjasniti. Ako se izjašnjavate da jeste u zajednici, onda jeste. Ako on ili vi to osporavate, onda se ta zajednica raspala.

Ne živite zajedno. Ne izgleda mi da postoji financijska zajednica.

Zapavo njemu ovakva situacija odgovara - ne mora plaćati alimentaciju, a ne doprinosi ni na neki drugi način (ako da, onda me ispravite).

Citiraj

Brine me samo što je on trenutno u fazi kada se razbacuje prijetnjama i ultimatumima ( "uzet ću ti dijete, bla bla). Imam li se razloga pribojavat takvih akcija? 

Nemate te se razloga pribojavati. On dijete ni ne poznaje , ni dijete njega. Tko bi njemu dodjelio dijete?

Uostalom, što bi on sa djetetom da ga kojim slučajem i dobije? :vrti:  

 

Citiraj

Osobno, nije mi do toga da mu otežavam viđanje djeteta ili slično, stvarno želim da se kao ljudi dogovorimo. No sve mi se čini da neće biti baš tako jednostavno...

Jednom kad dođe, posjednite ga i ozbiljno porazgovarajte - jeste li vi par u zajednici ili je on samo otac vašeg djeteta. Pa se onda prema njegovom odgovoru i ravnajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , mario-sb je napisao:

jer znate malo zbunjuje onaj dio kada ste napisali da vam se prijeti da će vam oduzeti dijete a iz ovoga što pišete ne znamo dali je dijete priznao ili ne, dali ste o tome razgovarali, čudan je i komentar odvjetnice kojoj ste se obratili, sve je ovo malo čudno

Priznao je djete, sve bilo normalno u početku. A što se odvjetnice tiče, radi se o starijoj gospođi koja se više bavi građanskim pravom nego obiteljskim. No jedino mi je ona u tom trenutku bila dostupna kao izvor informacija.

prije 3 sati , felixx je napisao:

ne doprinosi ni na neki drugi način (ako da, onda me ispravite)

Uredno uplaćuje svaki mjesec nešto manje od 200 eura, znači doplatak za malu koji tamo dobije. Stvarno nemam prigovora na njega što se tiče brige o djetetu. 

prije 3 sati , felixx je napisao:

Jednom kad dođe, posjednite ga i ozbiljno porazgovarajte - jeste li vi par u zajednici ili je on samo otac vašeg djeteta. Pa se onda prema njegovom odgovoru i ravnajte.

Probala mnogo puta i na bezbroj načina, on je jedan od onih koji dignu nos čim čuju nešto što im se ne sviđa (vječni pubertetlija) tako da su bilo kakvi kompromisi dosad bili nemogući.

Ostaje mi dakle još czss

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Maja258 je napisao:

Ostaje mi dakle još czss

Da, upravo to i kod njih pokretanje postupka za donošenje odluke o roditeljskoj skrbi za dijete, da se već jednom riješite te "agonije", jer što više budete čekali, situacija će, nažalost, biti sve gora...

Neka Vam je sretno, Vama i Vašem djetetu i čim prije si to počnite rješavati, bolje za Vas, a sigurno i za dijete..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Maja258 je napisao:

Uredno uplaćuje svaki mjesec nešto manje od 200 eura, znači doplatak za malu koji tamo dobije. Stvarno nemam prigovora na njega što se tiče brige o djetetu. 

Ako je tako, onda bi možda trebalo odvagnuti što vam je najbolja opcija.

Odlazak na CZSS jest uvijek moguća opcija, ali ne vidim da bi to na bilo koji način poboljšalo vašu situaciju, bar u ovom trenutku. Ali bi ju moglo pogoršati - i financijski i u nekim drugim aspektima.

 

prije 8 sati , Maja258 je napisao:

Probala mnogo puta i na bezbroj načina, on je jedan od onih koji dignu nos čim čuju nešto što im se ne sviđa (vječni pubertetlija) tako da su bilo kakvi kompromisi dosad bili nemogući.

To je jedna tema koja je mnogo šira, a pravo se uglavnom bavi samo sa negativnim poslijedicama promjena društvenih odnosa i 'društvenog inžinjeringa'.

Nažalost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

Zanima me sljedeće: Računamo li se mi uopće kao kao izvanbračna zajednica? Nemamo apsolutno nikakve zajedničke imovine, ne živimo zajedno niti smo živjeli zajedno kada se dijete rodilo. Bila sam informativno kod odvjetnice i malo sam ju zbunila, kaže da bi se to više klasificiralo kao ljubavni odnos nego kao zajednica... Koja su njegova prava? Ne želim se povlačit po sudovima ali opet ne želim bit u strahu da će doć i odvest dijete.

Ovo je bilo vaše pitanje a evo vam i odgovora: S obzirom što ste naknadno naveli "računate se" kao vanbračna zajednica.
U vremenu dok se dijete rodilo, kažete da niste bili zajedno, to nije niti bitno, bitno je , kako ste kasnije naveli da je vaš "dečko" priznao da je dijete njegovo.
Njegova su prava po zakonu velika ali trenutno samo u smislu viđanja, posječivanja, plačanja alimentacije, isl. Dijete neće i ne može odvesti od vas. Što se tiče suda i CZSS, mislim da vam je "felixx" jako dobro napisao. 
Razmislite dobro prije nego bilo što da učinite; , priznao je dijete, posjećuje vas (vjerovatno zbog toga što nekoga još voli ), Vama i vašem zajedničkom djetetu doprinosi sa , kako kažete skoro 200 eura. , nemojte se polakomiti, vjerujte mi trenutno možete biti "sretni" da vaš bivši misli na vas i Vaše zajedničko dijete, da vam šalje novce koje mu nije sud odredio..
Na žalost uvijek mu se možete "osvetiti", napakostiti ali zar nije ovo što čini, dobro djelo, ljubav prema djetetu a možda i prema vama.
Još puno puta razmislite prije nego krenete u sudski postupak, neka vam on i CZSS budu opcija kada vaš bivši potpuno digne ruke od Vas i vaseg djeteta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija