Jump to content

Objavljivanje snimljenog materijala


SugarSeriously

Preporučene objave

Prije 9 minuta, drot13 je napisao:

Sve te snimke, bez obzira na upozorenje ili bez upozorenja (kamere u autima) svejedno ne smiješ objavljivati.

E ovo nema smisla. Dakle, svoju vožnju snimanu mobitelom ili auto-kamerom ne smijem objavljivati, bez obzira da li snimam krajolik ili vožnju samu, što god? Na facebooku, youtubeu, gdje god? Ko će mi to zabranit? Trebamo ažurirati zakone, ako je tome tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto bi objavljivao snimke drugih osoba? Što su facebook i youtube?

Ako i ne uzimamo u obzir kaznena djela proti časti i ugleda (npr. teško sramoćenje), pogledaj čl. 146. Kaznenog zakona - snimka druge osobe je njegov osobni podatak i ne možeš ga koristiti kako želiš. Jest da nema još sudske prakse jer se radi o relativno novim odredbama, ali smisao je takav.

I da, to su ažurirani propisi u smislu zaštite privatnosti osoba, a ne u smislu popunjavanja internet portala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na primjer, Youtube se može monetizirati, što mi je izvor dodatne zarade - koristeći svoje privatne snimke obavljanja nekoliko različitih stvari u svrhu edukacije i zabave. Tome bi htio pridodati snimke krajolika kojim prolazim pješice, motorom ili automobilom a nedavno sam nabavio kameru koja šalje informacije direktno na server - dakle, ne snima na računalo ili memorijsku karticu, već direktno online uz prijenos uživo (tu bi zakon trebao pratiti razvoj tehnologije). Pridržavajući se njihovih pravila, nikad nisam imao nikakvih problema, osim u jednom slučaju, kad sam privatnoj osobi koja se našla na snimci i pritom pritužila - nakon komunikacije sa Youtubeom i navedenom osobom - zamaglio lice da se je ne prepozna.

Vratimo se na snimanje i na potrebu upozoravanja u činu snimanja osoba koje se nađu u kadru - ako snimam na vrlo prometnom javnom šetalištu, trebao bi asistenta kojem bi jedina zadaća bila pristupanje svakoj osobi koja prolazi kraj kamere i upozorava ih da ih se snima, jer sam to ne bi stigao - a pritom i snimao. A što je sa sigurnosnim kamerama na pojedinim zgradama koje su uperene na javne površine i pritom snimaju privatne osobe na javnim površinama? One ne moraju nikog upozoravati. U svrhu sigurnosti? Pa i moje snimanje je, djelomično, u svrhu moje sigurnosti - jer sam prilično siguran da postoje manje šanse od napada, krađe, koje god ilegalne radnje ako potencijalni počinitelj vidi da je sniman.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, SugarSeriously je napisao:

... zamaglio lice da se je ne prepozna.

Iz perspektive pitanja dozvoljenosti snimanja i objavljivanja, ovo je ok.

 

Prije 7 minuta, SugarSeriously je napisao:

Pa i moje snimanje je, djelomično, u svrhu moje sigurnosti...

Gdje se snima, mora biti obavijest, a najčešće je u vidu znaka ili naljepnice. Što se tiče ovog što pišeš, monetizacija nije sigurnost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , SugarSeriously je napisao:

o pravu hrvatske policije na legitimaciju privatnog građanina 

 
o pravilnoj upotrebi policijskih ručnih lampi od strane policije (kojima vole prekomjerno blještiti građaninu u oči i time oštećivati vid), te kad noću prilaze autom i blješte dugim svjetlima ili reflektorom u slučajnog prolaznika ili više njih,
 

Ima i nekih neprivatnih građana?

Gdje da svijetli?U noge?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , SugarSeriously je napisao:

A što je sa sigurnosnim kamerama na pojedinim zgradama koje su uperene na javne površine i pritom snimaju privatne osobe na javnim površinama? One ne moraju nikog upozoravati. U svrhu sigurnosti? Pa i moje snimanje je, djelomično, u svrhu moje sigurnosti - jer sam prilično siguran da postoje manje šanse od napada, krađe, koje god ilegalne radnje ako potencijalni počinitelj vidi da je sniman.

pa nije nikakav problem da ti snimaaš koga god hočeš...problem nastaje objavom tog snimka..

 

prije 11 sati , SugarSeriously je napisao:

Vratimo se na snimanje i na potrebu upozoravanja u činu snimanja osoba koje se nađu u kadru - ako snimam na vrlo prometnom javnom šetalištu, trebao bi asistenta kojem bi jedina zadaća bila pristupanje svakoj osobi koja prolazi kraj kamere i upozorava ih da ih se snima, jer sam to ne bi stigao - a pritom i snimao.

evo recimo ti ideš stazom i zagrliš neku ženu,....bilo ljubavnicu bilo neku iz neke zezancije i slično....i netko to snimi i objavi i tvoja supruga to vidi...pa onda da postavimo pitanje da li bi trebalo dozvoliti objavljivanje snimaka bez odobrenja snimljenih osoba :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, SugarSeriously je napisao:

E ovo nema smisla. Dakle, svoju vožnju snimanu mobitelom ili auto-kamerom ne smijem objavljivati, bez obzira da li snimam krajolik ili vožnju samu, što god? Na facebooku, youtubeu, gdje god? Ko će mi to zabranit? Trebamo ažurirati zakone, ako je tome tako.

Tumačenje da je objava takvih snimaka zabranjena je ipak teško pretjerivanje, a pogotovo da se baš svaki snimak smatra obuhvačenim zakonom o zaštiti osobnih podataka. Slučajni snimak bilo koje osobe u javnom prostoru nije osobni podatak. Osobni podatak je tek kad se za neku snimljenu osobu njen snimak poveže sa drugim njenim podatcima, ili kad bi se recimo neku osobu sustavno pratilo i nadziralo njeno kretanje. Osoba snimljena u javnosti koja je 'ušla u kadar' nema pravo na zaštitu privatnosti, osim ako se radi o djeci. U takvim slučajvima, dovoljno je da se 'zamagli' lice djeteta, ili recimo registarska tablica automobila. Druga je stvar ako se neku osobu intervijuira ili s njom postoji neka interakcija. Takva osoba bi mogla tužiti za klevetu ili sramoćenje. Ali opet, mišljenja sam da bi takva tužba imala smisla samo u slučaju da je snimak tako modificiran da neistinito prikazuje stvarni događaj.

Doslovna primjena načela da se ništa snimljeno ne smije objaviti dovela bi do zabrane rada emisija TV vijesti. 

 

prije 13 sati , Mister-X je napisao:

evo recimo ti ideš stazom i zagrliš neku ženu,....bilo ljubavnicu bilo neku iz neke zezancije i slično....i netko to snimi i objavi i tvoja supruga to vidi...pa onda da postavimo pitanje da li bi trebalo dozvoliti objavljivanje snimaka bez odobrenja snimljenih osoba :)

Da ovo malo objasnimo.

Situacija prva. Ja snimam na cesti interviju sa nekim, a u backgroundu Mister-X zagrli i poljubi neku ženu. Ja to objavim na jubitu, ili to objavi TV. 

Situacija druga. Ja pratim Mister-X-a i uhvatim ga da u istoj situaciji, i objavim da sam dana toga i toga u toliko sati na tom mjestu snimio da se grli i ljubi s nekom ženom koja mu nije supruga.

Situacija treća. Ja snimim istu stvar, ali komentiran da se rade o Mister-X-u i da se on sreo s ljubavnicom, iako znam da se dotični sreo sa starom školskom koegicom na 25-godišnjici mature. 

U prvom slučaju, niti jedan sud neće prihvatiti da sam povrijedio neko pravo Mister-x-a, jer niti sam njega snimao nego intervju, a svaka osoba odgovara za svoje ponašanje u javnosti. Mister-X će svojoj suprugi morati objasniti tko je ta žena. U situaciji trećoj radi se o smišljenom sramoćenju i kleveti, i tu bi mister-X dobio tužbu.

U situaciji drugoj stvari postaju pomalo mutne. I vjerojatno bi ishod tužbe više ovisio o tome radi li se o nekoj javnoj osobi, i o tome je li to stvarno ljubavnica ili tek stara poznanica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , felixx je napisao:

Situacija prva. Ja snimam na cesti interviju sa nekim, a u backgroundu Mister-X zagrli i poljubi neku ženu. Ja to objavim na jubitu, ili to objavi TV. 

U prvom slučaju, niti jedan sud neće prihvatiti da sam povrijedio neko pravo Mister-x-a, jer niti sam njega snimao nego intervju, a svaka osoba odgovara za svoje ponašanje u javnosti.

S dash camerom nisi snimio slučajni snimak nego snimaš s namjerom.

Otvori link

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , felixx je napisao:

Da ovo malo objasnimo.

hvala felix na pojašnjenima...slažem se s tobom...pitanje sam i postavio sa smješkom da skrenem malo pažnju i na koleteralne žrtve tih dozvola .....jedino što bi promjenio u tvom postu je na način ....ide felix ulicom :)

 

prije 10 sati , felixx je napisao:

a svaka osoba odgovara za svoje ponašanje u javnosti

a sad malo ozbiljno da komentiram...i s ovim se slažem,samo ipak nismo mi roboti....treba poštovati i zaštiti ljudska privatna ponašanja.....evo recimo nije isto ako se snima neko područje i stoji znak snimanja ili ne stoji....ili nije isto ako snima tv ekipa i sad ti to vidiš aa i dalje se "neprimjerno" ponašaš ili netko kriomice tebe snimi mobitelom ili kamerom iz auta i onda to jer je njemu fora objavljuje...smješno mu je a osoba može imati posljedica kod kuće ,na poslu ,društvu itd...

evo sljedeći primjer ide felix ulicom i zaagrli neku ženu i vidi tv ekipu kako ga slučajno uhvatila u kadar...zašto ti sad ne bi mogao i imao pravo (a ne samo njihova dobra volja) otiči do njih i reči da ne dozvoljaavaš objavu na način da se vidiš u kompromitirajućem položaju....

dakle ,slažem se da ne možemo zaabraniti u današnje vrijeme snimanja....ali i neka regulativa što i kad se smije objaviti bi trebala biti

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, Mister-X je napisao:

 

evo sljedeći primjer ide felix ulicom i zaagrli neku ženu i vidi tv ekipu kako ga slučajno uhvatila u kadar...zašto ti sad ne bi mogao i imao pravo (a ne samo njihova dobra volja) otiči do njih i reči da ne dozvoljaavaš objavu na način da se vidiš u kompromitirajućem položaju....

Nemaš pravo jer si njima uletio u kadar a i imaju dozvole za snimanje i objavljivanje.

 

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

dakle ,slažem se da ne možemo zaabraniti u današnje vrijeme snimanja....ali i neka regulativa što i kad se smije objaviti bi trebala biti

Živimo u vremenu kada mainstream mediji svakodnevno iznose najbezobzirnije laži i deznformacije, bezobzirno iskrivljavaju činjenice. I nitko od toga nije izuzet - štoviše nikad o nikome nije izrečeno toliko laži kao o prvom čovjeku najmoćnije države svijeta u zadnjih godinu-dvije. Ako takva osoba nije izuzeta od takvih defamacija, kakvog ima smisla štititi običnog građanina od nečijeg snimanja u vrijeme kada doslovno svatko ima gadget za snimanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa upravo zato i ima - javne osobe su na to spremne, imaju PR tim i ustaljeni način na koji se s tim nose. Obični građanin to nema i ima pravo na svoju privatnost.

 

P.S.: Što se tiče javnih osoba, i loša vijest je često vijest koja njima odgovara, tako da su oni posebna kategorija koju ne treba miješati u ovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

evo sljedeći primjer ide felix ulicom i zaagrli neku ženu i vidi tv ekipu kako ga slučajno uhvatila u kadar...zašto ti sad ne bi mogao i imao pravo (a ne samo njihova dobra volja) otiči do njih i reči da ne dozvoljaavaš objavu na način da se vidiš u kompromitirajućem položaju....

 

prije 4 sati , sivko je napisao:

Nemaš pravo jer si njima uletio u kadar a i imaju dozvole za snimanje i objavljivanje.

mene obično često pogrešno shvate :) pa da pojasnim......nisam rekao ima pravo ili nema.....rekao sam zašto ne bi imao....znači rekao sam svoje mišljenje da bi tako po mom trebalo biti....a zašto nije iili zašto osoba ne treba imati pravo privatnosti to možete imati takav stav i baš bi me zanimalo zašto neka osoba ne bi trebala imati pravo na privatnost...bez obzira na to da svatko treba paziti šta radi....neki se mogu sjetiti i problema slanja policijskih fotografija kući uslikanih vozača (sa suvozačicama :) )

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Mister-X je napisao:

 

mene obično često pogrešno shvate :) pa da pojasnim......nisam rekao ima pravo ili nema.....rekao sam zašto ne bi imao....znači rekao sam svoje mišljenje da bi tako po mom trebalo biti....a zašto nije iili zašto osoba ne treba imati pravo privatnosti to možete imati takav stav i baš bi me zanimalo zašto neka osoba ne bi trebala imati pravo na privatnost...bez obzira na to da svatko treba paziti šta radi....neki se mogu sjetiti i problema slanja policijskih fotografija kući uslikanih vozača (sa suvozačicama :) )

I kad bi onda novinari bilo što objavili?pa neće valjda jedan snimat a drugi zaustavljat narod i davat im nešto da potpišu da se može objavit.novinari spadaju pod jedno a ovi sa kamerama u autima pod drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, drot13 je napisao:

Policija ne šalje doma fotografije.

znam....bilo je ispočetka nekih situacija ,kao i razmišljana što i kako...pa je jedan od razloga prevladao da bi slanje kući fotografije moglo uzrokovati porodične probleme...

 

Prije 3 minuta, sivko je napisao:

I kad bi onda novinari bilo što objavili?pa neće valjda jedan snimat a drugi zaustavljat narod i davat im nešto da potpišu da se može objavit.novinari spadaju pod jedno a ovi sa kamerama u autima pod drugo.

pa i ne držimo se baš teme samo novinara ...govorimo i o svakakvim snimanjima i objavljivanjima....na ovo tvoje pitanje sam već dao odgovor

 

prije 5 sati , Mister-X je napisao:

evo sljedeći primjer ide felix ulicom i zaagrli neku ženu i vidi tv ekipu kako ga slučajno uhvatila u kadar...zašto ti sad ne bi mogao i imao pravo (a ne samo njihova dobra volja) otiči do njih i reči da ne dozvoljaavaš objavu na način da se vidiš u kompromitirajućem položaju....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , drot13 je napisao:

Pa upravo zato i ima - javne osobe su na to spremne, imaju PR tim i ustaljeni način na koji se s tim nose. Obični građanin to nema i ima pravo na svoju privatnost.

Internet je sve to promijenio, i nitko se više s time ne može nositi. Danas se neka laž tako brzo proširi društvenim mrežama i portalima da nikakav demanti to ne može oprati. 

Najveći problem je što u tome danas sudjeluju ideološki korumpirani mainstream mediji - oni su mnogo moćniji u plasiranju neke dezinformacije ili lažne vijesti jer se početna informacija eksplozivno poširi prije nego se može demantirati. Još je veći problem što demanti često bude mlak i zapravo nije čak ni isprika. Kakva je to isprika ako velika tv kuća objavi pred izbore da je neki političar pedofil, a onda kad bude razotkriveno da je to potpuno lažna informacija oni se pravdaju "Informacija je bila lažna, ali je naša namjera bila opravdana" - jer je pedofilija nešto jako loše!  (primjer je stvaran).

Ono što je zabrinjavajuće je da se želja za kontrolom posvećuje anonimnim internetskim trolićima, a ne mainstream medijima za koje bi standard da moraju objaviti istinitu provjerenu i objektivnu vijest trebao biti preduvjet da uopće rade.

 

Osnovni problem je naravno to što u vremenima kada čak ni javna osoba ne može sprati neku laž sa sebe obični građanin uistinu mora biti marketinški stručnjak da se izbori za istinu.

prije 10 sati , drot13 je napisao:

P.S.: Što se tiče javnih osoba, i loša vijest je često vijest koja njima odgovara, tako da su oni posebna kategorija koju ne treba miješati u ovo.

Istina. Mnoge javne osobe danas same stavljaju u opticaj razne vlastite afere i tračeve samo da bi ostale u žiži javnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajde da malo suzimo i pojednostavimo tematiku isključivo na obične građane i njihovu privatnost na javnom ili bilo kojem drugom mjestu....snimanje ćemo zanemariti jer je više bitno objavljivanje...

1.zašto bi netko trebao imati pravo bez sankcija nekoga objaviti u kompromitirajućem (omalovažavajućem ) izdanju na internetu bez odobrenja te osobe ili sudskog odobrenja ili nekog "višeg" društvenog/državnog interesa snimljeno nekom privatnom kamerom/mobitelom ....navest ću primjer....djevojka malo popije i slučajno ili namjerno podigne suknju i netko to domah snimi ili slika....zašto bi to trebalo biti dozvoljeno i nekažnjivo ? (zanemarite znatiželjnost :) )...samo zato što svatko treba paziti na sebe?

2.kad govorimo o vidljivim i profesionalnim snimanjima npr. tv ekipa snima prolaznike itd....osoba primjeti da je snimljena u kompromitirajućoj situaciji....zašto osoba ne bi imala mogućnost zabraniti objavljivanje ili zamagljivanja dijela gdje se ona nalazi....normalno da ne možemo takvo snimanje uvjetovati daa svakoga pitamo...ali ako netko napiše ili izrazi prigovor to bi trebalo uvaažiti...odnosno moralo uvažiti

ja sam za zaštitu navedenih privatnosti,ali evo dopuštam i drugima da me prosvjetle zašto bi to trebalo biti normalno zadirati u tuđu privatnost i bez kazni

 

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija