Jump to content

Zastara


Zoran11

Preporučene objave

, Zoran11 je napisao:

Mater mi je imala diners pred 25 godina i sad je odjednom dosao dug od 130 tisuca kuna i nije primila u 20 godina nikaku opomenu ili bilo sto od dinersa. I sad joj sjedaju na mirovinu. Dal se moze sad pozvati na zastaru ili sta uciniti.

 

Vjerujem da je ovrhovoditelj tražio promjenu predmeta i sredstva ovrhe, pa je uslijed toga majčin predmet nakon više godina ˝oživio˝ izdavanjem rješenja o ovrsi na mirovini ili je na temelju već izdanog rješenja o ovrsi sada zatražio od suda da donese rješenje o prijenosu na mirovini obzirom da vam je majka u mirovini.

Trebali bi poći do suda i zatražiti uvid u spis, pa vidjeti jeste li što primili iz tog spisa te je li nastupila zastara ili se po spisu radilo, ali vi niste bili upoznati.

 

, Zoran11 je napisao:

Trebala bi mi bilo kakva pomoc. Majka mi je imala diners pred nekih 25godina i ostala je nesto duzna. Sad nakon svih tih godina je dosla ovrha ali bez ikakih papira od suda, dinersa itd. Dali se moze pozvat na zastaru ili sta napraviti.

Pođite na sud (ako je ovrha došla od suda) i napravite uvidi u spis. Bitno je vidjeti je li vaša majka što primila iz spisa (radi traženja ukidanja klauzule pravomoćnosti i ovršnosti rješenja o ovrsi) i također je bitno kada su poduzimane radnje u spisu (radi traženja zastare). 

Malo je vjerojatno da 25. godina ništa nije primila ili da nitko ništa nije radio, ali svakako treba provjeriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Pođite na sud (ako je ovrha došla od suda) i napravite uvidi u spis. Bitno je vidjeti je li vaša majka što primila iz spisa (radi traženja ukidanja klauzule pravomoćnosti i ovršnosti rješenja o ovrsi) i također je bitno kada su poduzimane radnje u spisu (radi traženja zastare). 

Malo je vjerojatno da 25. godina ništa nije primila ili da nitko ništa nije radio, ali svakako treba provjeriti. 

Sigurno 20 godina nismo nista primili od dinersa. Nije ni primila nikako pismo sa fine da ima ovrhu nego je na mirovinskom blokirana za 1/3 svoje mirovine ostale 2/3 je primila normalno na racun.

 

Na mirovinskom su rekli da se zove diners, zvala je diners i oni su svoj dug prodali agenciji koja sad trazi potrazivanja. Rekli su joj da su je tuzili 2001 godine ali nisu rekli kad je prodan dug

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Zoran11 je napisao:

Na mirovinskom su rekli da se zove diners, zvala je diners i oni su svoj dug prodali agenciji koja sad trazi potrazivanja. Rekli su joj da su je tuzili 2001 godine ali nisu rekli kad je prodan dug

Po toj tužbi iz 2001. vam je ova ovrha. Mora postojati spis na sudu i pisani trag. Ili pođite na sud pa neka spis nađu prema njenim osobnim podacima ili pođite na HZMO da vam oni daju broj rješenja po kojim postupaju, pa s tim brojem na sudu tražiti uvid u spis. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Borbena7 je napisao:

Po toj tužbi iz 2001. vam je ova ovrha. Mora postojati spis na sudu i pisani trag. Ili pođite na sud pa neka spis nađu prema njenim osobnim podacima ili pođite na HZMO da vam oni daju broj rješenja po kojim postupaju, pa s tim brojem na sudu tražiti uvid u spis. 

Hvala. Samo me zanima dal se to moze traziti u Rijeckom sudu ili se mora ici u Zagreb di je vodem spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 39 minuta, Zoran11 je napisao:

Hvala. Samo me zanima dal se to moze traziti u Rijeckom sudu ili se mora ici u Zagreb di je vodem spor.

Tamo gdje je vođen predmet, tamo vam je i spis. Ako dolazite iz Rijeke, onda prije zovniti sud i recite im da bi došli napraviti uvid u spis, tako da vas spis čeka kada dođete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Želio bih napisati zahtjev za zastaru nekih računa koji čekaju na ovrhu. Radi se o računima od HEP-a, Hrvatskih telekomunikacija, te jos nekoliko privatnih firmi. Računi čekaju na naplatu od 2006. godine (za to vrijeme se druga firma naplaćuje). Koliko sam shvatio, zastara nastupa ako tijekom i nakon 10 godina ovrhovoditelj ne poduzima nikakve radnje u spisu a ja dosad nisam primio nikakav dokumenat u kojem bi me obavjestili o obnovi naplate duga nakon 10 godina. Predmeti nisu vođeni na sudu nego preko javnog bilježnika. Ako odem provjeriti stanje spisa, bojim se da ih ne alarmiram i time "podsjetim" da obnove tražbine prema meni. 

Dali mogu podnijeti zahtjev za zastaru duga ako nisam upoznat s činjenicom da je dug zaista u zastari?

Kako izgleda takav dokument, što mora pisati u njemu ?? Molim Vas neku šprancu ?!

Nadam se da ćete mi moći pomoći i unaprijed hvala !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja Vam savjetujem da odete na FINU i izvadite očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje, iz kojega ćete vidjeti tko Vam sve stoji u redu i koliki je ukupni iznos duga (ako je popis dug, to bi Vas moglo nešto više i koštati, pa provjerite sa službenicima). Iz tog popisa ćete vidjeti i tko je sve u zastari. Ako jest, a nije se maknuo, morate pisati ovrhovoditelju da se makne (HEP, HT, itd.), jer nitko osim ovrhovoditelja ne može povući ovršnu ispravu iz redoslijeda.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

hvala na odgovoru. Imam taj izvadak iz FINE, i skoro svi " datumi primitka" su od 2006. godine.

Ali ako ja sada posaljem npr. HEP-u da je predmet u zastari, nece li oni odmah obnoviti zahtjev naplate duga prema meni, cime stetim sam sebi ? Nebi li se oni na temelju nekog sluzbenog dokumenta (npr. od suda, javnog biljeznika) trebali sami maknuti s liste ? Ili da ja pisem sudu, da sud obavjesti HEP, da se maknu s liste ?!

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija