Jump to content

Nagodba punoljetnog djeteta s roditeljem za neplaćenu alimentaciju


Shiva

Preporučene objave

Cijenjeni, molim pomoć. 

Bivši suprug, unatoč sudskoj odluci, dugi niz godina nije pridonosio za uzdržavanje naše danas punoljetne kćeri. Ona je redovita studentica prve godine fakulteta te je odlučila pokušati se naplatiti.

Trenutno je s ocem dogovorila priznanje duga putem ugovora solemniziranog kod javnog bilježnika te isplatu definiranu u istom. Da li mi netko ima primjer sličnog ugovora kojim se definira iznos dugovanja te dinamika isplate?

Unaprijed zahvaljujem 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Shiva je napisao:

Cijenjeni, molim pomoć. 

Bivši suprug, unatoč sudskoj odluci, dugi niz godina nije pridonosio za uzdržavanje naše danas punoljetne kćeri. Ona je redovita studentica prve godine fakulteta te je odlučila pokušati se naplatiti.

Trenutno je s ocem dogovorila priznanje duga putem ugovora solemniziranog kod javnog bilježnika te isplatu definiranu u istom. Da li mi netko ima primjer sličnog ugovora kojim se definira iznos dugovanja te dinamika isplate?

Unaprijed zahvaljujem 

 

 

šta se ima dogovarat. ima ovršnu ispravu (presudu suda kojom je određena visina alimentacije). zastara po odluci suda je 10 godina od pravomoćnosti odluke. pokrene ovrhi na plaću (ako radi) , na mirovinu (ako je u mirovioni),  na pokretnine ili nekretnine. traži iznos alimentacije za svaki mjesec (koji nije platio) uvečano za kamate  od dana kad je trebao platiti do isplate.

nagodbom će tražiti ono što je povoljnije za njega (da manje plati i bez kamata).

ugovor može sastaviti i javni bilježni (manja cijena od odvjetnikove).

samo treba izračunati visinu duga.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nema primjerka takvog ugovora, no pošto ima pravomoćnu sudsku odluku za uzdržavanje, najbolje i najsigurnije joj je putem suda, jer ipak je sud taj koji je donio odluku, a koja nije poštivana, jer, nikad se nezna da li bi se poštivao taj ugovor kad se nije poštivala pravomoćna sudska odluka, pa se neka dogovore u sudu na koji način će joj isplatiti dugovanje, ili ići ovrhom temeljem ovršne isprave, što joj nebi savjetovao ako bi bilo moguć dogovor u sudskom postupku, ali bi tada bila sigurnija da će i naplatiti svoj dug...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni, zahvaljujem na odgovorima no meni je potrebno upravo ono što sam tražila. 

Sudsko riješenje je staro sedamnaest godina, dakle, zastarjelo je. 

Prije tužbe odlučile smo se pokušati nagoditi. 

Bivši suprug ne želi da javni bilježnik piše ugovor. Zašto, ne znam. Inzistira da ga napišemo same.

Ukoliko potpiše potpisati će i zadužnice tako da se za naplatu ne bojim. 

No, ako nitko nema sličan ugovor koji bi mogao poslužiti kao predložak, ništa. Pokušala sam.

Svejedno hvala :)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Shiva je napisao:

Cijenjeni, zahvaljujem na odgovorima no meni je potrebno upravo ono što sam tražila. 

Sudsko riješenje je staro sedamnaest godina, dakle, zastarjelo je. 

Prije tužbe odlučile smo se pokušati nagoditi. 

Bivši suprug ne želi da javni bilježnik piše ugovor. Zašto, ne znam. Inzistira da ga napišemo same.

Ukoliko potpiše potpisati će i zadužnice tako da se za naplatu ne bojim. 

No, ako nitko nema sličan ugovor koji bi mogao poslužiti kao predložak, ništa. Pokušala sam.

Svejedno hvala :)

 

ako i same napišete ugovor, svejedno bi taj isti morali ovjeriti kod javnog bilježnika da bi uopće bio pravovaljan i imao svojstvo ovršne isprave

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , tiha78 je napisao:

ako i same napišete ugovor, svejedno bi taj isti morali ovjeriti kod javnog bilježnika da bi uopće bio pravovaljan i imao svojstvo ovršne isprave

Upravo tako, jer ko zna da li bi se on pridržavao ugovora kad se nije pridržavao pravomoćne sudske odluke, a tada će biti potrebito ići ovrhom na temelju ovršne isprave...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

... ovo je vjerojatno metoda odugovlačenja.

Najvjerojatnije je riječ o tome, tj. o metodi odugovlačenja, a da mu se predloži da to sastavi odvjetnik, vjerojatno bi "izmislio" nešto drugo kako nebi došlo do toga, tj. vjerojatno bi odbio i takvu mogućnost samo da bi čim duže odugovlačio stvari koji se jednom trebaju riješiti..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Željac047 je napisao:

Najvjerojatnije je riječ o tome, tj. o metodi odugovlačenja, a da mu se predloži da to sastavi odvjetnik, vjerojatno bi "izmislio" nešto drugo kako nebi došlo do toga, tj. vjerojatno bi odbio i takvu mogućnost samo da bi čim duže odugovlačio stvari koji se jednom trebaju riješiti..

 

prije 10 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Neka Vam odvjetnik sastavi ugovor, ovo je vjerojatno metoda odugovlačenja.

Sve je jasno :) Ne želi reći ne, niti dati novac, a zabavlja ga igrati se s nama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Shiva je napisao:

 

Sudsko riješenje je staro sedamnaest godina, dakle, zastarjelo je. 

Prije tužbe odlučile smo se pokušati nagoditi. 

 

šta se čekalo da sudsko rješenje dođe u zastaru? 9 godina je dostatno razdoblje za pokretanje ovrhe po  ovršnoj ispravi.

tužba  vam  nebi koristila.pozvao bi se na zastaru.

ali ako kći studira može tužbom tražiti utvrđivanje prava na uzdržavanje i isplatu za unazad 5 godina.

zavlači vas da bi i to otišlo u zastaru ili dok kći ne završi faks pa da nema pravo tražiti uzdržavanje.

bilo bi poželjno odmah pokrernuti tužbu za uzdržavanje (kći). tražit i isplatu uzdržavanja za zadnjih 5 godina od dana podnošenja tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, bovu je napisao:

šta se čekalo da sudsko rješenje dođe u zastaru? 9 godina je dostatno razdoblje za pokretanje ovrhe po  ovršnoj ispravi.

tužba  vam  nebi koristila.pozvao bi se na zastaru.

ali ako kći studira može tužbom tražiti utvrđivanje prava na uzdržavanje i isplatu za unazad 5 godina.

zavlači vas da bi i to otišlo u zastaru ili dok kći ne završi faks pa da nema pravo tražiti uzdržavanje.

bilo bi poželjno odmah pokrernuti tužbu za uzdržavanje (kći). tražit i isplatu uzdržavanja za zadnjih 5 godina od dana podnošenja tužbe.

u nagodbi navest da prihvata isplatu uzdržavanja(iznos).

navest da se obvezuije isplatiti sve zaostale rate uzdržavanja (unazad 5 godina) sa kamatama.

u sporazumu obvezno navest da kao obveznik plaćanja prihvata ovrhu  u slučaju neplaćanja po sporazumu.

bez suglasnosti dužnika po sporazumu ovjerenom po javnom bilježniku nije moguće provesti ovrhu (sporazum nije ovršna isprava).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , bovu je napisao:

šta se čekalo da sudsko rješenje dođe u zastaru? 9 godina je dostatno razdoblje za pokretanje ovrhe po  ovršnoj ispravi.

tužba  vam  nebi koristila.pozvao bi se na zastaru.

ali ako kći studira može tužbom tražiti utvrđivanje prava na uzdržavanje i isplatu za unazad 5 godina.

zavlači vas da bi i to otišlo u zastaru ili dok kći ne završi faks pa da nema pravo tražiti uzdržavanje.

bilo bi poželjno odmah pokrernuti tužbu za uzdržavanje (kći). tražit i isplatu uzdržavanja za zadnjih 5 godina od dana podnošenja tužbe.

nisam čekala, svjesno sam dizvolila da se tako odvije.

naravno da snosim dio odgovornosti za ovu situaciju no to je odluka koju sam donijela kako bih poštedila dijete i sebe njegovih prijetnji, pritisaka i manipulacija. naime, u jednom trenutku je prestao plaćati i dolaziti, a uskrata uzdržavanja je iz moje perspektive bila i ostala mala cijena za naš mir.

sada mala više nije tako mala i želi onoga na što je imala i ima pravo.

puno hvala na elementima sporazuma :)

   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija