Jump to content

Treča registarska pločica


FranjoVK808BT

Preporučene objave

Pitanje 

Na vozilu imam euro-kuku. Upisana u prometnu knjižicu .Moje pitanje odnosi se na sliedeće. Ako montiram nosač za prijevoz bicikla , na auto-kuku. Problem je treća tablica vozila. Dali se tablica sa vozila smije skinut sa vozila i montirat na nosač na kojem je tvornički ugrađena prometna signalizacija sa nosačem za tablicu. Ako se to ne napravi  kad su dva bicikla na nosaču , ne vidi se jasno prometna tablica na vozilu. Tada sam u prekršaju. Zaustavila me prometna policija  i opomenuli jer nisam skinuo i stavio na nosač. Ako sa vozila skinem tablicu , vozilo nema tablice ,ako ne skinem tablica se ne vidi ..Policajac mi nije znao reći kako postupit ,na pitanje kako bi on napravio , nije mi dao odgovor. Mislim da sam bio jasan. Vjerujem da i prometna policija ponekad nije dovljno educiran a i nema isti stav.Nadam se odgovoru na koji zahvaljujem.

. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala - ali na sudu  ima ovakav slučaj -Naš čitatelj M. V. iz Osijeka (podaci poznati redakciji) upao je u zakonski vakuum i do danas iz njega nije uspio izići. Kako stvari stoje, ni neće tako skoro. Nakon što je u MUP poslao upit za izdavanje treće pločice, ekspresno je dobio ‘pedalu’. Predložio je vrlo suvislo rješenje - da se izdavanje treće pločice upisuje u prometnu dozvolu. Osim toga, naveo je da takvi nosači štede gorivo te nekoliko puta u dopisu naglasio da se želi legalno voziti na našim prometnicama, a ne kao kriminalac (što u slučaju izrade treće pločice u kućnoj radinosti jest). 
 

 Odgovor MUP-a (skraćena verzija) 
oštovani, Člankom 244. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisano je da motorna vozila u prometu moraju imati po dvije registarske pločice (prenosive, pokusne itd). Motocikli, traktori, radni strojevi, mopedi itd. mogu imati po jednu pločicu. Registarska pločica istaknuta na vozilu mora biti izdana za to vozilo. S tim u vezi izvješćujemo Vas da se za vozilo ne može izdati treća reg. pločica, niti je za sada u planu donošenje propisa koji bi to omogućili. Također, sukladno zakonu, reg. pločice se ne mogu izdati za nosače bilo čega, pa tako ni za nosače bicikala. 
Služba za odnose s javnošću MUP-a RH

Iako smo doslovce na pragu ulaska u EU, neki običaji i pravila nikako da se nestanu s ovih prostora. Zakoni su živa materija, a ne sveto pismo uklesano u kamen, što znači da moraju pratiti dinamiku življenja i prilagođavati se vremenu u kojemu jesmo. To je zasigurno smislenije nego legalne korisnike tjerati u - ilegalu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala - da dao je rješenje koje sam i ja imao ali sve je to u našem zakonodavstvu nepotpuno. Nastojim se ponašati u skaldu i u okviru zakona ali me tjeraju da budem u koliziji sa zakonom.Ono što bi trebalo bit jednostavno kod nas je kao obično komplicirano. Posalo sam upit Mup-u RH ali kao i za očekivat odgovora nema i što reči -klasična hrvatska priča

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Nosač je ns autu a na njemu pločica pa je sve po zakonu.jedna je naprijed a jedna je odozada.nije komplicirano.

_____________________________________________

 to nije točno.... u Pravilniku o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama (NN 85/16 i 24/17) propisana je obavezna oprema za vozila. A to znači (između ostalog) na vozilu MORA biti dvije prometne tablice. Drugim riječima ne smiješ ju skidati. Nesmiješ kopirat jer je to krivotvorenje službenog dokumenta.Nosač bicikla nije propisan  kao obavezna oprema vozila , na iste se ne odnose odredbe članka 225 stavak 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Nosač bicikla ne čini jednu cjelinu vozila,za njih se čak ne može napravit homologacija  kako opreme koja se naknadno ugrađuje na vozilo.

U tome i je kvaka što prometni policajac te može u svakom momentu zaustavit i reći da se reg pločica ne vidi jasno( pa čak ako si stavio i jedan bicikli a da ne govorimo da postoje  nosači na koje se stavljaju četiri bicikla).Da se to nebi desilo Nijemci i drugi su dali mogučnost izdavanja i treče tablice koja  bi se mogla upisati u pr knjižicu (ako se može vučna kuka upisati,zašto nebi i nosač ako već ne spada u obaveznu a ni u dodatnu opremu). Tumačenje MUP-a je da je nosač legalan ali ne daje uputu gdje i kako  se ponašat  sa reg pločicom da policijskom službeniku ne ostavlja mogućnost individualne procjene i odluke. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , FranjoVK808BT je napisao:

A to znači (između ostalog) na vozilu MORA biti dvije prometne tablice. Drugim riječima ne smiješ ju skidati.

Nesmiješ kopirat jer je to krivotvorenje službenog dokumenta.

na iste se ne odnose odredbe članka 225 stavak 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama. 

U tome i je kvaka što prometni policajac te može u svakom momentu zaustavit i reći da se reg pločica ne vidi jasno

Ako je na nosaču onda vozilo ima 2 pločice.

Nitko ti ni ne kaže da kopiraš.

Krivi član zakona.

Ako se vidi onda ne može reći da se ne vidi.

Jedina greda je osvjetljenje tablice al to ne gledaju niti kažnjavaju ni kad glavno svjetlo ne radi.

Što rade švabe,austrijanci, belgijanci i ostali nije bitno.

Kuka je neki drugi par opanaka vezana za priključna vozila i kategorije.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrtimo se u labirintu ,nedorečenosti našeg zakonodavstava i ne samo kad je u pitanju Sigurnost u prometu na cestam , već i šire .Ako je nekom dano da individualno nešto ocjenjuje da  li  nešto je ili nije to onda nešto što nije u redu.Sami ste bili u prilici da ste bili  u sporu sa policijskim službenikom i ako svoje pravo morate dokazivati na sudu , gubeći vrijeme , novce , živce i puno toga  o čemu mi pričamo.Čak ni MUP-služba za odnose sa javnošču,   nema jasan stav. Tražio sam tumačenje pa mi je dao kontradiktorno ovom što je dolje . O tome toliko. Što rade švabe , austrijanci ,belgijanci  nije bitno....?? nije ali ni mi ne moramo izmišljat toplu vodu samo kopirat ono što je dobro.

 Moderator i Veteran imaju kontradiktorne stavove i tumačenje .

Prekršajni sud  iz Osijeka (podaci poznati redakciji) upao je u zakonski vakuum i do danas iz njega nije uspio izići. Kako stvari stoje, ni neće tako skoro. Nakon što je u MUP poslao upit za izdavanje treće pločice, ekspresno je dobio ‘pedalu’. Predložio je vrlo suvislo rješenje - da se izdavanje treće pločice upisuje u prometnu dozvolu. Osim toga, naveo je da takvi nosači štede gorivo te nekoliko puta u dopisu naglasio da se želi legalno voziti na našim prometnicama, a ne kao kriminalac (što u slučaju izrade treće pločice u kućnoj radinosti jest). 
 

 Odgovor MUP-a (skraćena verzija) 
oštovani, Člankom 244. Zakona o sigurnosti prometa na cestama propisano je da motorna vozila u prometu moraju imati po dvije registarske pločice (prenosive, pokusne itd). Motocikli, traktori, radni strojevi, mopedi itd. mogu imati po jednu pločicu. Registarska pločica istaknuta na vozilu mora biti izdana za to vozilo. S tim u vezi izvješćujemo Vas da se za vozilo ne može izdati treća reg. pločica, niti je za sada u planu donošenje propisa koji bi to omogućili. Također, sukladno zakonu, reg. pločice se ne mogu izdati za nosače bilo čega, pa tako ni za nosače bicikala. 
Služba za odnose s javnošću MUP-a RH

Iako smo doslovce na pragu ulaska u EU, neki običaji i pravila nikako da se nestanu s ovih prostora. Zakoni su živa materija, a ne sveto pismo uklesano u kamen, što znači da moraju pratiti dinamiku življenja i prilagođavati se vremenu u kojemu jesmo. To je zasigurno smislenije nego legalne korisnike tjerati u - ilegalu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , FranjoVK808BT je napisao:

Prekršajni sud  iz Osijeka (podaci poznati redakciji) upao je u zakonski vakuum i do danas iz njega nije uspio izići.

Ovdje u originalnom tekstu ne stoji Prekršajni sud iz Osijeka nego, "Naš čitatelj M.V. iz Osijeka (podaci poznati redakciji)...", kao što je već navedeno jedanput te nije slučaj sa Prekršajnog suda nego tekst iz jednog magazina. Čisto da budemo točni.

U biti sam se htio uključiti poradi jedne slične odavno uočene stvari koju imadoh prilike neki dan dobrano vidjeti, te dobiti kakav takav odgovor. Jeste li kada zamjetili moderne buseve i okačene dodatne nosače prtljage straga? Također imaju mjesto za registarsku pločicu kao i stražnja svjetla, na koju je i stavljena ona stražnja pločica s busa. Kako nije imalo smisla pitati vozača zna li (jer vjerovatno ne zna) po kojem propisu ta pločica stoji na nosaču prtljage, upitah ga samo je li kad imao problema sa policijom u vezi toga. Odgovor je bio, ne.

Odgovor na tu temu od pravne službe prijevoznika je bio da su dobili mišljenje MUP-a u svezi toga, da ukoliko je taj dio kao takav homologiran te zaklanja postojeću pločicu na busu, ista se prebacuje na nosač te se smatra da je vozilo (bus) uredno označeno s dvije registarske pločice.

Pa bi vam bilo oportuno zatražiti isto takovo mišljenje za navedeni nosač bicikala, te bi imali crno na bijelo odgovor MUP-a (svejedno, napišu li vam da mora ostati na vozilu ili se prebacuje na nosač), i ne bi imali poslije problema sa djelatnicima istog, a ne navoditi članak od prije 5 godina, jer se od tada štošta moglo promijeniti u mišljenijma i tumačenju propisa.

Toliko o vakumu i nedorečenosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , FranjoVK808BT je napisao:

Vrtimo se u labirintu ,nedorečenosti našeg zakonodavstava i ne samo kad je u pitanju Sigurnost u prometu na cestam , 

Vrtiš se samo ti jer je sve jasno.

(1) Motorna vozila u prometu moraju imati po dvije registarske, prenosive, izvozne, odnosno pokusne pločice.

(4) Pločice i međunarodna oznaka iz članka 243. stavka 2. ovoga Zakona na vozilu moraju biti postavljene tako da se dobro vide, ne smiju se oštećivati, ne smije se dodavati sadržaj koji nije propisan i moraju biti čitljive.

pošto su 2 i dobre se vide nema uvjeta za 

8) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač vozila koji nema propisan broj pločica ili na kojem su te pločice ili međunarodna oznaka postavljene tako da se dobro ne vide ili nisu čitljive.

a što se tiče kućne radinosti izrade treće pločice uz KZ ima i ovoga

(3) Registarska pločica istaknuta na vozilu mora biti izdana za to vozilo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija