Jump to content

Pravo na pristup sudu


tonybaraba

Preporučene objave

Mene zanima kojim cl ZKP propisuje situaciju gdje sudac moze oduzeti rijec okrivljeniku 

Meni se to redovito dogada

Zasto sudac komentira Nemojte tim tonom. Nemojte tako glasno nakon sto peti put ponavljam jexno te isto pitanje

Zasto sudac u zapisnim unosi da iskazujem usporenim govorom

Meni vise nista nije jasno ,ali necu pasti bez borbe ,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imaš pravo postavljati pitanja, govoriti i sudjelovati, ali u skladu s tijekom postupka, ne bilo kada. Na početku te pita za izjašnjavanje o krivnji, imaš pravo postavljati pitanja svjedocima, a na kraju imaš pravo i na monolog. Nemaš pravo govoriti kad želiš, upadati i postavljati jedna te ista pitanja, a sudac/sutkinja te ima pravo prekinuti ako smatra da kršiš pravila. Vidi od čl. 391. ZKP-a nadalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve istina ali praksa pokazuje u mom slucaju a siguran sam i u brojnim drugim primjerima narocito kad okrivljenik nema ili ne zeli branitelja nesto sasvim drugo.Najbolje je kad iskazujem o bitnim stvarima i odlucnim cinjenicama pa sudca uhvati nervoza i onda pocinje oduzimati rijec bez razloga zakljucuje raspravu.

Obicno sve ovo sto ste vi Drot rekli ne vrijedi ako se u postupku vidi da okrivljenik moze i zna argumentirano i kvalitetno parirati losem sudcu i jos gorem drzavnom odvjetniku.

I onda pocinju tragikomicne situacije.

Tko daje nepismenom okrivljeniku pravo da uopce brani sebe i svoje interese.Nitko.

Naravno postoji ZKP Ustav a tu su i medunarodne konvencije o ljudskim pravima.

Sto je bitno u nekom postupku valjda smije svatko za sebe odlucivati.

Sudac za sebe a ja za sebe.

Sve skupa u RH ce proci jos dugo godina dok to ne dode na razinu normalnih demokratskih drzava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ja se niti ne branim vec samo pazljivo slusam o cemu raspravljaju i kakve dokaze protiv mene iznose.Di je to jos od pocetka obrane.To ce morati malo sacekati.Sve skupa iz moje perspektive smijesno kad se nebi odlucivali o tudim ljudskim sudbinama.Na kraju teret savjesti proradi i kad tad pocne iznutra proganjati.

Tony vas sve skupa pozdravlja i javim se ja sa novim temama .Imam trenutno dva kaznena i tri prekrsajna .

Tako da nece faliti materijala za raspravu a i bas me pocelo zanimati kako to lijepo funkcionira

Nema tog odvjetnika koji bi me bolje zastupao od mene.Najbolji sam odvjetnik za sebe i sva prava koja nemam ,jer nisam odvjetnik budu mi morali dati. Procedura je jasna i mora se postivati inace pade presuda pa opet ispocetka.

To je ta draz i ljepota raspravljanja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz iskustva, neki ljudi ne znaju nego nadugačko i naširoko okolišati od Poncija Pilata pa nadalje. Svi suci su se naslušali okrivljenika i okrivljenika koji lažu i mažu koliko su dugački i široki. Ljudi nisu svjesni da se mogu kleti i zaklinjati na što god hoće pred sucima, ali da djela govore glasnije nego riječi. Npr. je li okrivljeniku žao bolje govori to je li namirio štetu, je li se ispričao okrivljeniku, je li djelo nije ponovio, nego to što on pred sucem viče da mu je žao. 

S tim u svezi, nisu ni svi suci isti niti im je svaki dan isti, nekad imaju strpljenja i puštaju okrivljenike da pričaju, nekad ih sijeku i u zapisnik diktiraju samo ono što im je bitno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne lazu samo okrivljenici vec to rade i ostecenici.

Ono sto je bitno neki sudci ne unose u zapisnik vec upravo obrnuto ono nebitno.

Ako ja 5 puta pitam svjedoka optuzbe da li sam rekao ono sto mi se stavlja na teret i svjedok na svako ponovljeno pitanje suti.

Nakon petog puta glasno postavljam isto pitanje sudac me upozorava na glasnocu i boju glasa , svjedok gubi zivce i pocinje iskazivati svasta je rekao ubiti zaklati raseliti i tek tad sudac konstatira te nebuloze u zapisnik.Da je prije tog zivcanog sloma svjedok 4 puta sutio sudac to ne konstatira u zapisnik.

Ako se pobunim pa sto se ovdje dogada i ko je tu lud onda mi se oduzme rijec.

Sto je bitno.za konstatirati u zapisnik u opisanom slucaju.Sigurno nije ono sto je nesposoban i nestrucan sudac kojem ocito fali znanja konstatirao .

Gdje je konstatacija da je svjedok 4 puta sutio.E i kad se okrivljenik ljuti i buni zbog toga onda se sudac vrijeda.Pa nije to prijeki sud.Neki sudci niti ne znaju sto je bitno odnosno rade neposteno iz nekih njima poznatih razloga ali nece proci.

 

Ili na raspravi raspravljaju tko je lijecnik okrivljenika i tko ce dostaviti medicinsku dokumentacinu.Pitaju strucni drzavni odvjetnici to.Sudac mudro razmislja.

Drugi okrivljenik tvrdi da u spisu postoji podnesak kojim je sud nalozio lijecniku da dostavi dokumentaciju za tog okrivljenika,Sudac gleda zbunjeno i ok konstatira to u zapisnik.

Nakon toga postavlja pitanje zbog cega se ovdje trosi vrijeme na potpuno jasne cinjenice a sud i ODO se ponasaju kao da su upravo otkrili toplu vodu.Oduzima se rijec.

Pa to je razbacivanje resursima RH i bacanje novaca poreznih obaveznika.

Lijepo malo raspravljamo o nicemu placa ide a okrivljenik e njega cemo srediti.Pa.nece nas valjda on uciti nasem poslu.Ma dajte molim vas pa nisam ja pao sa marsa.Nece ici.

Imam je takvih primjera koliko hoces.

Sigurno da postoje posteni i pametni suci ali ima ih potpuno nesposobnih i takve obicno mocne tatice zaposle na sudove.U Hrvatskoj je to jos jako.daleko.od normalnog svijeta.

 

Ili najbanalnini primjer.Sudac postavlja pitanje Da li ste culi prijetnje.Svjedok kaze ne. Sudac gleda mudro razmislja sto sad ,ceka ,svjedok pocinje plakati i izjavljuje mroz suze da od straha za svoju buducnost moze reci da se niceg ne sjeca.

Bingo za suca. Konstatira se da svjedok place dok iskazuje i da zbog straha tralala.

Jel to normalno i pisteno sudenje.Kad se.pocnem buniti onda zovu pravosudnu policiju da me obuzdaju iako nikog ne napadam ni verbalno.ni fizicki.

Ostecenik laze sucu iz petnih zila. Trudi se ostaviti dojam pocinje jecati ,ja se okrenem da vidim emociju a ostecenik se pocinje derati na mene bas glasno da ga  e gledam

Sudac konstatira da se okrecem i gledam ostecenika a deranje je zaboravio.

 

uređeno: od Spitfire
Uređeno nepotrebno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija