Jump to content

Vlasnistvo u omjeru 0/0


njakus

Preporučene objave

Neopredijeljeni korisnik je pojam koji nije vezan uz stvarno pravo, barem ga se ja ne sjećam iz ZV-a, a vlasništvo nad nekretninom u omjeru 0/0 znači da nema vlasništva nad nekretninom.  Je li možda ovaj pojam "neopredijeljeni korisnik" vezan uz kartično plaćanje, odnosno plaćanje gotovinom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh, malo sam mator pa ne znam hoću li se dobro prisjetiti, a i more propisa se dosad promijenilo...

Uglavnom, radilo se o upisu u Posjedovni list katastra kada je na općenarodnoj imovini postojalo neko pravo na istoj a nije se znalo tko je sljednik koga pa se pod "udio" upisivalo 0/0, dakle su/vlasništvo postoji ali u neodređenom omjeru, a kod upisane osobe "(NEOPREDJELJENI KORISNIK)". Za istu nekretninu u zemljišnim knjigama je pod B Vlastovnica uglavnom bilo upisano samo 1/1 Općenarodna imovina. Čak i dan danas se mogu naći takovi izvadci.

Inaće, što se tiče 0/0, isto se moglo upisivati i prema prvim propisima o povezivanju KPU i ZK gdje se kod određenih slučajeva pri prevođenju zemljišnih knjiga u elektronički oblik, prenosilo se kao Suvlasništvo u neodređenom omjeru 0/0, te se opisivalo kao "suvlasnički dio koji je jednako velik kao ostali suvlasnički dijelovi s kojim je povezan posebni dio a sastoji se od..."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, njakus je napisao:

Molila bih još info ima li ovrhovoditelj na javnoj dražbi prednost pri kupnji nekretnine za koju je pokrenut ovršni postupak u odnosu na nekog tko dolazi na ovrhu “sa strane”? Puno hvala!

Hm, pitanje je zašto bi ovrhovoditelj uopće sudjelovao na dražbi kao kupac kad iz postignute cijene namiruje svoju tražbinu. Sigurni ste da mislite na ovrhovoditelja a ne ovršenika? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ovrhovoditelj živi u istoj kući kao i ovršenik i gotovo sam sigurna da želi postati vlasnik sad cijele nekretnine. Hoće li sud u ovršnom postupku dati njemu prednost pri kupnji ili mora sudjelovati u dražbi s ostalim zainteresiranim strankama i tek pri najvišoj ponudi ukoliko ju bas on preda, postati i vlasnik tog ovršnog dijela kuce? Inače kuća nije etažirana i trenutno ju ovrhovoditelj koristi cijelu izuzev dijela koji je nedostupan za razgledavanje (odnosno “ zaključan” a ovrsenik nedostupan)? Hvala najljepsa na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da neće jer prema Ovršnom zakonu prednost ima samo onaj tko u ZK ima upisano zakonsko ili ugovorno pravo prvokupa te u roku tri dana od zaključenja dražbe izjavi da nekretninu kupuje uz iste uvjete.

No kako je za ovršno pravo ipak daleko stručnija Borbena7 dopustit ću da me ispravi ako sam u krivu. Ali za takovo što ćete ipak morati sačekati malo "razumnije" doba dana :-) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, Spitfire je napisao:

Mislim da neće jer prema Ovršnom zakonu prednost ima samo onaj tko u ZK ima upisano zakonsko ili ugovorno pravo prvokupa te u roku tri dana od zaključenja dražbe izjavi da nekretninu kupuje uz iste uvjete.

No kako je za ovršno pravo ipak daleko stručnija Borbena7 dopustit ću da me ispravi ako sam u krivu. Ali za takovo što ćete ipak morati sačekati malo "razumnije" doba dana :-) 

Hvala puno!!! Hvala unaprijed i Borbena7 😀

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , njakus je napisao:

Hoće li sud u ovršnom postupku dati njemu prednost pri kupnji ili mora sudjelovati u dražbi s ostalim zainteresiranim strankama i tek pri najvišoj ponudi ukoliko ju bas on preda, postati i vlasnik tog ovršnog dijela kuce? 

Nema govora o prednosti. Po završetku dražbe Fina obavijesti sud, a sud onda utvrđuje koji je zapravo kupac ponudio najvišu cijenu. Nakon toga sud donosi rješenje o dosudi u korist te osobe. A ako kupac koji je ponudio veću cijenu ne položi u roku kupovinu, tada će sud posebnim rješenjem nekretninu dosuditi prvom slijedećem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija