Jump to content

Zatvaranje d.o.o. uz dug prema investitoru


vantablack

Preporučene objave

Pozdrav,

d.o.o., kojega sam suosnivač (član društva) i jedan od direktora, se nalazi u takvoj financijskoj situaciji da ćemo vjerovatno morati zatvoriti tvrtku. U trenutku zatvaranja ćemo moći financijski podmiriti sve obveze prema državi u smislu poreza.

Prije nekoliko godina smo dobili stranu investiciju za jedan projekt (IT sektor). Projekt smo dostavili u roku i sve što je bilo traženo, a model vraćanja investicije je bio taj da investitor (sada ujedno i distributer proizvoda odnosno tog programa kojeg smo napravili), od prodaje uzima postotak dok ne vrati taj novac.

U prilici smo potpisati jedan novi ugovor koji nam vraća prava na distribuciju, ali novi ugovor ima klauzulu da ukoliko zatvorimo tvrtku oni će odjednom htjeti naplatiti cijelu tu preostalu investiciju kao dug prema tvrtci.

Koliko smo shvatili, tvrtka u tom slučaju ide u stečaj i zatvara se, a oni mogu vratiti dio novca kroz stečajnu dražbu?

Poanta je da imovina naše tvrtke je zaista minimalna (u smislu samo nekih kompjutera i uredskih stolova), pa će iznos duga sigurno biti veći nego vrijednost imovine. Zanima nas da li u tom slučaju mi kao članovi društva ili direktori imamo obavezu podmiriti ostatak tog duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Nastali dug ste u obavezi solidarno izmiriti vi i Društvo .

prije 2 sati , vantablack je napisao:

U prilici smo potpisati jedan novi ugovor koji nam vraća prava na distribuciju, ali novi ugovor ima klauzulu da ukoliko zatvorimo tvrtku oni će odjednom htjeti naplatiti cijelu tu preostalu investiciju kao dug prema tvrtci.

Niste napisali - dali taj novi ugovor potpisujete sa nekom drugom inozemnom firmom ili sa - starim partnerom ? I, sa vaše strane - dali ga potpisuje vaša postoječa firma ili neka - nova ? Ako planirate otvoriti novu firmu , moguči su problemi - radi postoječe firme, ako bude u stečaju ili likvidaciji - a obadvoje traje dosta dugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, frenki zg je napisao:

 Nastali dug ste u obavezi solidarno izmiriti vi i Društvo .

Niste napisali - dali taj novi ugovor potpisujete sa nekom drugom inozemnom firmom ili sa - starim partnerom ? I, sa vaše strane - dali ga potpisuje vaša postoječa firma ili neka - nova ? Ako planirate otvoriti novu firmu , moguči su problemi - radi postoječe firme, ako bude u stečaju ili likvidaciji - a obadvoje traje dosta dugo.

Taj ugovor bi potpisali sa starim partnerom, kako bi mogli sami distribuirati proizvod dalje (ili naći nekog drugo distributera i dati njemu prava). Potpisala bi ga postojeća firma, no oni će sve odjednom potraživati samo u slučaju zatvaranja firme (znači ako samo dobijemo prava, i dalje imamo normalan ugovor gdje im vraćamo određeni postotak mjesečno, što je ok).

Uglavnom, samo da razjasnim za svaki slučaj, nebi mi zatvorili firmu radi toga, nego bi oni to potraživali u slučaju zatvaranja firme (inače bi poslovanje i vraćanje investicije teklo normalno od prodaje proizvoda). A ako do toga dođe, nemamo nekih planova otvarati novu firmu, nego se jednostavno pojedinačno zaposliti negdje drugdje.

Zapravo ono što nas zanima jest ovo, kada ćemo zatvarati oni će taj dug htjeti vratiti, dio će dobiti natrag prodajom inventara firme, ali će ostati velik dio duga. Što sa tim ostatkom, moramo li ga vratiti mi osobno (kao privatne osobe)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 24 minuta, vantablack je napisao:

apravo ono što nas zanima jest ovo, kada ćemo zatvarati oni će taj dug htjeti vratiti, dio će dobiti natrag prodajom inventara firme, ali će ostati velik dio duga. Što sa tim ostatkom, moramo li ga vratiti mi osobno (kao privatne osobe

To sam Vam već odgovorio - Dugove vračate solidarno, - ako društvo nije u stanju samo izmiriti nastale obaveze. Kod vas je za pohvalu to što u naprijed tražite riješenje, a ne kad je firma več blokirana. - dao sam vam kontakt u - privatnu poštu - Ako dođe do situacije da firmu budete morali zatvoriti. a to je i riješenje- kako da se riješite duga koji firma ne mogne sama podmiriti. -bilo bi korisno da odgovorite, na pitanje u P.P.

uređeno: od frenki zg
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovisi tko je potpisnik ugovora i kakve ste garancije za izvršenje ugovora dali, po mom mišljenju. Načelno, društvo samo odgovara za svoje obveze svojom imovinom. Direktori i članovi društva ne odgovaraju, osim ako su svojim radnjama doveli do nemogućnosti društva da podmiruje svoje obveze (i tako dovedu do proboja tzv. pravne osobnosti).

No sve ovisi o ugovoru koji ste potpisali, osiguranjima i garancijama koje ste eventualno i osobno dali, mjerodavnom pravu koje se primjenjuje na taj odnos (radi se o stranom investitoru), a čini mi se da je greška kod investicije koju ste uzeli ta što Vam investitor crpi postojeći cash flow i višak prihoda koje biste inače uložili u rast i razvoj, pa vas polagano ubija. Možda je novi ugovor bolja ideja. Svakako tražite od nekoga tko ima iskustva u stranom pravu da pogleda gdje leže opasnosti za vas u postojećem ugovoru i u planiranom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, vantablack je napisao:

U prilici smo potpisati jedan novi ugovor koji nam vraća prava na distribuciju, ali novi ugovor ima klauzulu da ukoliko zatvorimo tvrtku oni će odjednom htjeti naplatiti cijelu tu preostalu investiciju kao dug prema tvrtci.

Novi ugovor u ovom slučaju, ide na štetu stranom ulagaču. Ako se Firma zatvori, oni po tom novom Ugovoru, nemaju >živog< dužnika, pa će stoga, tužbom protiv osnivača (potpisnika ugovora ) morati tražiti povrat uloženih sredstava .- tako da moj prvi odgovor, da će dugove platiti >solidarno< i dalje egzistira jer jedan dio dugovanja je firma platila kroz poslovanje, a ostatak če, ako dođe do zatvaranja firme, naplatiti na opisani način.

uređeno: od frenki zg
ispravak
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija